Trenér vytrvalců
Trenér vytrvalců
Trenér vytrvalců
Trenér vytrvalců
Trenér vytrvalců
Trenér vytrvalců
Trenér vytrvalců

Jak ladit na závod

Výborný výsledek v závodě, to není jen vhodný trénink a na něj správně napasovaný jídelníček. Prokázání vaší výkonnosti podpoří i zdánlivé maličkosti, třeba to, jakými mimotréninkovými aktivitami se budete připravovat na závod.

Příprava na závod - vybavení

Asi je zbytečné zdůrazňovat, že před závodem je nezbytné zkontrolovat závodní vybavení - kolo, u bot tkaničky (je dobré mít s sebou vždy náhradní), myslete i na vložky do bot (a to především tehdy, když si je při sušení z bot vyndáváte). Než na závod probíhající mimo váš domov odjíždíte, přesvědčte se raději dvakrát, že máte vše potřebné, pozornost věnujte oblečení a myslete také na to, abyste s sebou měli dostatek pití a lehké jídlo – trpět hlady den před závodem není zrovna ideální průběh přípravy.   

 


"Ladění" v týdnu před závodem

Poslední týden před závodem bývá hodně specifický a ne pokaždé vám model finální fáze tréninkové přípravy sedne ideálně. I proto je důležité vést si tréninkový deník (viz předchozí díl) a zaznamenávat si postřehy, jaký předzávodní postup se vám nejvíce osvědčil. Jsou sportovci, kterým „sedí“ v pátek před závodem zařazení rychlých úseků, jiným se osvědčuje běžecká třicetiminutovka ve čtvrtek atd. Důležitý je (nejen) v posledním týdnu každodenní strečink, který ale někomu nesvědčí v pátek před sobotním závodem. Prostě záleží na vás, jaký postup vysledujete jako pro vás optimální. Ale jisté je, že bez tréninkové evidence se vám bude tento ideální model hledat velmi těžko.

 

Večer před závodem

Večer před závodem je důležitý ze dvou hledisek – materiálního i duchovního. Materiální hledisko spočívá v základní lidské potřebě, a tou je jídlo. Jelikož mnoho sportovců pociťuje v den závodu již při snídani podivný pocit v žaludku, v jehož důsledku je téměř nemožné se najíst, je večer před závodem ideální čas na druhou večeři. Bude-li správně složena především ze složitějších sacharidů (ideální jsou ovesné vločky s jogurtem, celozrnné těstoviny nebo rýže s trochou masa nebo jen s omáčkou), pak se její pozitivum projeví druhý den nejen díky tomu, že druhá večeře pomohla doplnit sacharidy do svalů (tzv. glykogenové zásoby), ale současně nebudete při dopoledním závodě pociťovat hlad způsobený tím, že jste se na snídani již nebyli schopni pořádně najíst.

Večer před závodem je ale důležitý i z duchovního hlediska. Mnoha sportovcům se osvědčilo večer před usnutím si v duchu projet trať závodu, klidně i několikrát, představit si jednotlivé pasáže tratě. Čím více si tyto věci uložíte do svého podvědomí, tím silněji je pak při závodě skutečně prožijete. Je proto důležité v této fázi duchovní přípravy myslet pozitivně a věřit si! Tuto formu přípravy nemusíte nechávat až na poslední večer před závodem, ale svůj závod si můžete v duchu „prožívat“ v průběhu celého týdne a klidně i déle.