Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko
Výživové okénko

Enervit Maltodextrin Fructose: Kde se bere velká dávka rychlé energie?

Chceme-li tělu dodat rychlou energii, volíme sacharidy. Především u sportovců jsou významným přínosem sacharidy v té nejjednodušší formě, neboť jak se ukazuje, ty se v žaludku dlouho nezdrží a putují téměř ihned do tenkého střeva. Odtud se krví transportují do buněk, kde se přeměňují na energii. Tento jednoduchý proces má však svá úskalí, která je dobré znát, abyste mohli podporu organizmu energií využívat na maximum.

Jaké podmínky je potřeba nastolit, aby se sacharidy v žaludku příliš nezdržely a ihned po projití mohly být vstřebány?

  • Musí být co nejjednodušší, tedy nejlépe co nejbližší jednoduchým molekulám glukózy nebo fruktózy, aby je trávicí trakt nemusel štěpit.
  • V žaludku nesmí být žádná brzda v podobě bílkovin nebo tuků.
  • Přijatá energie musí být správně naředěna, což odpovídá zhruba hypotonickému roztoku.

 

Hustota je obzvlášť důležitá

Tady je první velká výhoda produktu Enervit Maltodextrin Fructose – nápoj z maltodextrinu má stejnou hustotu jako nápoj z glukózy (což je důležité pro rychlost vstřebání), přitom maltodextrin je složen z 5 molekul glukózy. Za stejný čas se tedy vstřebá 5x více energie.

 

Nicméně vyhráno ještě nemáme. Překonali jsme první nástrahu, žaludek a tenké střevo. Umožnili jsme organizmu, aby se touto džunglí dodávka energie prodrala rychle. Ale ještě ji musíme dostat do buněk.

 

Kombinace glukózy a fruktózy hraje v náš prospěch

Aby se energie dostala do buněk, máme v krvi dva druhy nosičů – jeden pro molekuly glukózy a druhý (odlišný) pro molekuly fruktózy. Glukózové nosiče přepraví cca 60 gramů glukózy za hodinu, fruktózové cca 42 gramů za hodinu. Dohromady tedy umožní přepravit 102 gramů „energie“ za hodinu. Podmínkou je ale striktní rozdělení na glukózu a fruktózu.

 

A tady je další výhoda produktu Enervit Maltodextrin Fructose. Obsahuje kromě glukózy (v podobě maltodextrinu) ještě fruktózu, aby byly zaměstnány oba druhy nosičů. Tedy aby bylo energie do buněk přepraveno maximální možné množství, které nastavení organizmu umožňuje.

 

Celkový přínos produktu Enervit Maltodextrin Fructose tak zní – větší množství energie, v rychle vstřebatelné formě, využívající v maximální míře možnosti rychlého dopravení do buněk.