Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

220km závod na lyžích? Silvini Madshus Team ho dal a byl na stupních!

Tahle švédská odysea překonává chápání běžných smrtelníků a je velkou výzvou i pro zkušené běžce na lyžích. Nordenskiöldsloppet je považovaný za nejdelší a nejtěžší závod v běhu na lyžích na světě. Koná se mezi městy Jokkmokk a Kvikkjokk, měří 220 kilometrů a Češi na něm letos byli hodně vidět – díky členům Silvini Madshus Teamu, kteří při tréninku i závodech spoléhají na Enervit.

Na trať náročného závodu se vydalo sedm statečných ze Silvini Madshus Teamu. Pět z nich dojelo do cíle, tři byli v nejlepší dvacítce. A Stanislav Řezáč dokonce vybojoval stupně vítězů, když do cíle dojel na 3. místě. „Byl to neuvěřitelně napínavý závod, k jehož drsnému tempu přispěl právě Standa Řezáč. Několikrát v jeho průběhu ostře navýšil tempo a donutil pozdějšího vítěze Andrease Nygarda sáhnout si až na dno svých sil,“ komentoval výkon týmové jedničky šéf Silvini Madshus Teamu Marek Pazderský, který na místě zajišťoval servis.

Náročnost závodu byla letos ještě umocněná počasím – hustě sněžilo, foukal vítr a stopy se ztrácely. „Je jasné, že v těchto podmínkách to moc nejelo. Ale kluci se s tím poprali skvěle!“ Výsledkem je nejen umístění Řezáče na stupních, ale také 10. příčka Jiřího Plisky a 20. místo Františka Landy. Silvini Madshus Team tak byl jediným týmem, který měl hned tři členy v elitní dvacítce.

Náročná samozřejmě byla také výživa na tak dlouhém závodě. „Kluci se snažili co nejvíce pít, každých zhruba 10-20 km byla občerstvovací stanice plná pití, iontových nápojů, Redbullu, gelů, jídla a tablet proti křečím. Zhruba každých 25 km jsem potkal závodníky já a vyměnil jim láhev za plnou nového teplého iontového nápoje a gelů. Po 6 hodinách závodu už jedl a pil každý úplně všechno, co mu kdo podal,“ popisuje Marek Pazderský, jehož tým spoléhá v otázce sportovní výživy na Enervit