Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Biker Ondřej Fojtík projel sezonou úspěšně a už se chystá na Cape Epic

Během podzimu absolvoval řadu prestižních závodů u nás i ve světě. Biker Ondřej Fojtík startoval například na extrémním Dolomitenmannu, v etapových závodech v Kostarice a v Brazílii, ale také třeba v rámci tuzemského Nova Cupu. Co mu v závodech pomáhá, jak hodnotí svou podzimní sezonu a co ho čeká teď v zimě? O tom člen Enervit Teamu vypráví v našem rozhovoru. 

Září jste odstartoval extrémním štafetovým závodem Red Bull Dolomitenmann. S jakým výsledkem?

Skončili jsme s ASS Brno Extreme Abuelo druzí v amatérských týmech. Nejdřív se běželo, pak přišel na řadu padák, moje bikerská část a na závěr kajak. V takových závodech je samozřejmě důležitá vyrovnanost členů štafety, já byl 16. mezi cyklisty. Celkově jsme skončili na 13. místě.


V Česku jste pak absolvoval Nova Cup a městské Cannondale kritérium, následně se vydal do Kostariky. Jak se vám dařilo?

Na Nova Cupu v Mikulově jsem skončil těsně čtvrtý a v Brně na těžké blátivé trati v chladném počasí desátý celkově a vyhrál jsem svoji kategorii. Tyhle závody byly součástí přípravy na etapové závody v Kostarice, kam jsem odcestoval s italským týmem Willier Force. Šlo o 1. ročník závodu 7C Trans Costarika, což byl čtyřdenní etapový závod s jednotlivými závody dlouhými mezi 50-70 km s převýšením kolem 2500 m. Plus tam byla časovka na 12 km s převýšením 1350 m. Takže velmi náročný a specifický závod. Pro Evropany navíc těžký velkou vlhkostí a pro mě i náročnými stoupáními, jaká v Evropě nejsou. Podařilo se mi dokončit na 8. místě, což byl pro mě úspěch.


Doma jste se moc neohřál a vyrazil do další exotické destinace, Brazílie. Jaký byl cíl vaší cesty?

Vyrazil jsem na tamní závod Brasil Ride, největší a nejprestižnější závod v Jižní Americe. Jede se na 7 etap s podtitulem „od oceánu k horám a zpět.“ Já jel v kategorii masters s Robertem Novotným a skončili jsme na pěkném 2. místě.


Je hodně jiné jezdit v pralesech Jižní Ameriky oproti MTB tratím v Česku? V čem jsou hlavní specifika takových závodů?

Je to nesrovnatelné, především co se počasí týká. Velká vlhkost a také teplota jsou na začátku závodu zásadní, rozhodují mnohdy o celkovém výsledku. Záleží, jestli se závodník dokáže po cestě z Evropy aklimatizovat. Samozřejmě i náročnost etap je extrémní, nejdelší etapy mají kolem 150 km, a ani technicky se nadají s českými závody srovnat. To jsou ale důvody, proč se na ně sjíždějí bikeři z celého světa. Motto závodu je „Více než závod, je to etapa vašeho života.“


Když jste v Česku, kde nejčastěji trénujete a kolik kilometrů vůbec najedete?

Nejvíce a nejraději trénuju v Hostýnských vrších a Beskydech, ročně je to něco kolem 20 tisíc kilometrů.


V tréninku i při závodech spoléháte na sportovní výživu Enervit. Jaké produkty patří k vašim oblíbeným?

Moc rád používám během závodu energetické gely a koncentráty Enervitene, i ty s kofeinem, které skvěle stimulují. Mám rád také energetické tablety Enervit GT Sport v závěrečných fázích závodu. Během každého závodu i na většině tréninků jím výborně stravitelné tyčinky Enervit Power Sport. Po intenzivních trénincích a hlavně při etapácích nesmí chybět regenerační nápoj Enervit R2 Sport.


Jaký je váš aktuální program?

Po sezoně jsem měl třítýdenní volnější režim, teď už jsem opět v plné přípravě na nový ročník. Hned v únoru mě čeká etapový závod Andalusia Bike Race a především pak v březnu nejslavnější MTB závod světa, Cape Epic. Budu na něm startovat s bývalým mistrem světa v maratonu Massimem Debertolisem, na což se moc těším!