Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Biker Ondřej Fojtík projel sezonou úspěšně a už se chystá na Cape Epic

Během podzimu absolvoval řadu prestižních závodů u nás i ve světě. Biker Ondřej Fojtík startoval například na extrémním Dolomitenmannu, v etapových závodech v Kostarice a v Brazílii, ale také třeba v rámci tuzemského Nova Cupu. Co mu v závodech pomáhá, jak hodnotí svou podzimní sezonu a co ho čeká teď v zimě? O tom člen Enervit Teamu vypráví v našem rozhovoru. 

Září jste odstartoval extrémním štafetovým závodem Red Bull Dolomitenmann. S jakým výsledkem?

Skončili jsme s ASS Brno Extreme Abuelo druzí v amatérských týmech. Nejdřív se běželo, pak přišel na řadu padák, moje bikerská část a na závěr kajak. V takových závodech je samozřejmě důležitá vyrovnanost členů štafety, já byl 16. mezi cyklisty. Celkově jsme skončili na 13. místě.


V Česku jste pak absolvoval Nova Cup a městské Cannondale kritérium, následně se vydal do Kostariky. Jak se vám dařilo?

Na Nova Cupu v Mikulově jsem skončil těsně čtvrtý a v Brně na těžké blátivé trati v chladném počasí desátý celkově a vyhrál jsem svoji kategorii. Tyhle závody byly součástí přípravy na etapové závody v Kostarice, kam jsem odcestoval s italským týmem Willier Force. Šlo o 1. ročník závodu 7C Trans Costarika, což byl čtyřdenní etapový závod s jednotlivými závody dlouhými mezi 50-70 km s převýšením kolem 2500 m. Plus tam byla časovka na 12 km s převýšením 1350 m. Takže velmi náročný a specifický závod. Pro Evropany navíc těžký velkou vlhkostí a pro mě i náročnými stoupáními, jaká v Evropě nejsou. Podařilo se mi dokončit na 8. místě, což byl pro mě úspěch.


Doma jste se moc neohřál a vyrazil do další exotické destinace, Brazílie. Jaký byl cíl vaší cesty?

Vyrazil jsem na tamní závod Brasil Ride, největší a nejprestižnější závod v Jižní Americe. Jede se na 7 etap s podtitulem „od oceánu k horám a zpět.“ Já jel v kategorii masters s Robertem Novotným a skončili jsme na pěkném 2. místě.


Je hodně jiné jezdit v pralesech Jižní Ameriky oproti MTB tratím v Česku? V čem jsou hlavní specifika takových závodů?

Je to nesrovnatelné, především co se počasí týká. Velká vlhkost a také teplota jsou na začátku závodu zásadní, rozhodují mnohdy o celkovém výsledku. Záleží, jestli se závodník dokáže po cestě z Evropy aklimatizovat. Samozřejmě i náročnost etap je extrémní, nejdelší etapy mají kolem 150 km, a ani technicky se nadají s českými závody srovnat. To jsou ale důvody, proč se na ně sjíždějí bikeři z celého světa. Motto závodu je „Více než závod, je to etapa vašeho života.“


Když jste v Česku, kde nejčastěji trénujete a kolik kilometrů vůbec najedete?

Nejvíce a nejraději trénuju v Hostýnských vrších a Beskydech, ročně je to něco kolem 20 tisíc kilometrů.


V tréninku i při závodech spoléháte na sportovní výživu Enervit. Jaké produkty patří k vašim oblíbeným?

Moc rád používám během závodu energetické gely a koncentráty Enervitene, i ty s kofeinem, které skvěle stimulují. Mám rád také energetické tablety Enervit GT Sport v závěrečných fázích závodu. Během každého závodu i na většině tréninků jím výborně stravitelné tyčinky Enervit Power Sport. Po intenzivních trénincích a hlavně při etapácích nesmí chybět regenerační nápoj Enervit R2 Sport.


Jaký je váš aktuální program?

Po sezoně jsem měl třítýdenní volnější režim, teď už jsem opět v plné přípravě na nový ročník. Hned v únoru mě čeká etapový závod Andalusia Bike Race a především pak v březnu nejslavnější MTB závod světa, Cape Epic. Budu na něm startovat s bývalým mistrem světa v maratonu Massimem Debertolisem, na což se moc těším!

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit