Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Další stupně pro Helenu Karáskovou aneb bronzová premiéra v seriálu Xterra

První start sezony v terénním triatlon přetavila Helena Karásková v třetí místo. Na Maltě bojovala se soupeřkami i únavou. Před týdnem si totiž odbyla premiéru ve swimrunu, sportovní disciplíně kombinující plavání a běh. Teď už se dostalo i na kolo. „Musím ale říct, že se mi na něm jelo špatně,“ přiznala členka Enervit Teamu. Přesto z toho byly další stupně v podobě bronzu. „S umístěním jsem spokojená, ale s výkonem ne. Na druhou stranu bylo moc hezké znovu vidět všechny známé tváře,“ říká Helena Karásková v našem rozhovoru.

Jak se ti na Maltě plavalo? Do vody jsi šla hned týden po předchozím závodě ve swimrunu, kde sis docela zaplavala, ale zároveň měla tělo sedřené od neoprénu…

Bojovala jsem s únavou, která na mě skočila od půlky týdne. K tomu ty odřeniny… Dva dny jsem měla trochu zvýšenou teplotu, protože jsem hned v úterý vlezla do bazénu, a to tomu moc nepřidalo. Každým dnem se to ale lepšilo. Sice jsem si před startem říkala, že to moc optimální není, ale takový je život. Závody jsem si sama takhle naplánovala, i když musím říct, že jsem ráno stála na pláži, dívala se na studené moře a sama sobě jsem si položila otázku proč. Ale hned jsem si odpověděla – protože se mi to hrozně líbí!

 

Jak se pro tebe vyvíjela plavecká část?

Od startu mi to moc nešlo a měla jsem pocit, že okolo mě nikdo neplave. Ale ve vodě to hodně zkresluje, a když jsem vylézala po prvním kole z vody, pár vteřinek přede mnou byla velká skupinka. Věděla jsem, že se do ní musím dotáhnout. To se mi taky povedlo, takže já jsem s plaváním byla spokojená. Vloni jsem na konci sezony dostávala mezi 4 a 5 minutami, tentokrát to bylo malinko přes 3 minuty.

 

Na kolo ses v rámci závodu vydala letos úplně poprvé. Jak se ti jelo?

Musím říct, že špatně. Prostě mi to vůbec netočilo a ani síla, na kterou spoléhám, tam nebyla. Jednak to bylo únavou z minulého týdne a a pak asi i tím, že jsem se soustředila ke konci přípravy na dlouhé běhy a plavání. Takže jsem kolo trochu ošidila a bylo to hodně znát.


Jaká pro tebe byla běžecká část?

Cítila jsem se lépe než na kole. Jenže při swimrunu před týdnem jsem při jednom výlezu z vody spadla a natloukla si ze strany lýtko, což mě hodně bolelo při každém křivém šlápnutí. Kdyby se běželo jen po rovném, asi by to bylo dobré, ale každé špatné šlápnutí znamenalo, že mi projela svalem ukrutná bolest. Snažila jsem se běžet pro mě bezpečně, aby to moc nebolelo, a dávala si pozor na každý kámen.

 

Jak náročný byl pro tebe start týden po předchozím závodě ve swimrunu?

Hodně náročný. Pořád jsem přemýšlela, co s těmi odřeninami. Pořád jsem je mazala a na trénink překrývala tejpovací páskou. To samé jsem pak udělala na závod a bylo to celkem v pohodě. Horší bylo to natlučené lýtko a celková únava. Nerada závodím, když jsem unavená, proto jsem také odstoupila od závodů adventure race. Ale člověka potkávají nejrůznější výzvy, které je potřeba vyzkoušet, a závod ve swimrunu byla obrovská výzva.

 

Jak ses dávala dohromady?

Celý týden jsem se snažila hodně regenerovat. I proto, že jsem musela vynechat kvůli odřeninám jak masáže, tak vodní procedury, na které hodně spoléhám a vždy je spojuji s plaveckým tréninkem. Celý týden jsem si dávala Enervit Magnesium Sport vždy večer před spaním a po každém tréninku regenerační nápoj Enervit R2 Sport nebo R1 Sport. Hodně jsem letos začala zařazovat i proteinový nápoj Enervit Time Release 4.

 

Když zmiňuješ sportovní výživu, tak co sis brala na samotný závod?

V závodní den to byla klasika: energetické tablety Enervit GT Sport s kofeinem těsně před startem, 3 gely Enervitene Sport při bikové části a iontový nápoj Enervit G Sport. Na běh si pak beru energetický koncentrát Enervitene Sport Competition na poslední 3 kilometry. Po závodě samozřejmě Enervit R2 Sport hned, jak to jde.

 

Před startem sezony jsi říkala, že pojedeš jen vybrané závody Xterry. Jaký je tedy tvůj další program a cíle pro letošní rok v tomto seriálu?

Naplánováno mám v rámci Xterry 9 závodů, ale pravděpodobně kvůli z toho 2 vypadnou kvůli swimrunu. Pak jsou ještě nějaké triatlonové závody doma. To ale budu řešit v průběhu sezony a podle pocitů.