Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

David Foller, nový mistr ČR v běhu na 10 000 m: „Vítězství mě motivuje k další práci.“

Loni dokázal ovládnout dráhové mistrovství republiky v běhu na 10 000 metrů v kategorii juniorů a letos navázal stejně úspěšně už mezi muži. David Foller tak dokázal hned svůj první start mezi dospělými proměnit v mistrovský titul a získal motivaci do další přípravy. Ta se teď bude točit kolem překážkových běhů – člen Enervit Teamu by se rád nominoval na mistrovství Evropy do 23 let.

Už loni jste na 10kilometrové trati vybojoval titul mistra ČR, tehdy ještě v juniorské kategorii. Věřil jste, že máte šanci na něj navázat hned při svém prvním startu mezi dospělými?

Moc jsem tomu nevěřil, ale tajně jsem v to doufal. Říkal jsem si, že by to byl pěkný start, a podařilo se. Je to zvláštní stát se mistrem republiky hned na prvním šampionátu v kategorii mužů... V cíli jsem měl ze sebe opravdu dobrý pocit a také jsem cítil odhodlání do další práce. Uvědomil jsem si, že má výkonnost opravdu roste, což mě motivuje k další tvrdé práci.


Jak náročný byl boj o zlato přímo na dráze? Jak se pro vás závod vyvíjel?

Na rovinu řeknu, že se mi do sedmého kilometru běželo úplně „zdarma“ – opravdu to nijak nebolelo. Běželi jsme s klukama ve skupince a poctivě se střídali v čele. Na vedoucího Dominika Sádla jsme ztráceli něco přes 120 metrů. Na sedmém kilometru jsem si řekl, že je čas začít závodit a snažil jsem se Dominika docvaknout. To se mi podařilo necelé kolo a půl před cílem. Závod byl napínavý až do úplného konce!


Byl to váš první vrchol v letošní sezoně? Na jaké další se budete soustředit?

Nazval bych to spíš prvním velkým testem, i když je pravda, že tréninky jsme s trenérem k desítce přizpůsobili. Jako první opravdový vrchol sezóny mám 18. května steepl na 3000 metrů, který poběžím v rámci extraligy. Chystám se tam pokořit hranici devíti minut a také zaútočit na limit pro mistroství Evropy do 23 let ve Švédsku. Pokud se to podaří, tak tam bude můj hlavní vrchol celé letošní sezóny.


Běháte hned několik disciplín, nejen na dráze. Kolika se pravidelně účastníte a která je vaše nejoblíbenější?

Moje hlavní a zároveň nejoblíbenější disciplína je 3000 metrů překážek neboli steeplechase. Také běhám 3000, 5000 a 10 000 metrů i 10 kilometrů na silnici. Po sezóně a ve volných měsících běhám extrémní závody v horách – ať už Skyrace nebo Vertical kilometr.


Jak dlouho se běhu věnujete? Kdy a s jakými disciplínami jste začínal?

Začal jsem s atletikou v osmi letech, na tratích 800 a 1500 metrů. Také jsem se k tomu šest let věnoval biatlonu, ale nakonec u mě vyhrála atletika.


Kolik tréninků aktuálně absolvujete během typického týdne, jaký mají charakter a kde nejčastěji běháte?

Během týdne absolvuji asi šest běžeckých tréninků a jeden na posilováni středu těla – core. Zhruba třikrát týdně to je dráhový trénink a dvakrát cyklostezka nebo polní cesta. Jednou týdně jdu dlouhý vytrvalostní běh někde v přírodě. Trénink na překážkách moc speciální není – párkrát si před tréninkem natrénuji vodní příkop a jinak mám během tréninku úseky, kde mám jednu nebo dvě překážky.


Soustředíte se na všechny aspekty sportovního výkonu včetně výživy. Jak vám pomáhá ta sportovní a jaké zvyklosti máte? Které produkty využíváte nejčastěji?

Nejvíce mi vyhovuje Enervit, používám ho už přes čtyři roky. Před tréninky, především těmi těžkými, užívám aminokyseliny Enervit BCAA, a během tréninku standartně doplňuji tekutiny ionťákem. Bezprostředně po trénincích si dám regenerační nápoj Enervit R1 Sport, který je opravdu dobrý. Před spaním si pak dávám proteinový nápoj Enervit kvůli regeneraci. Při dlouhých výbězích okolo 20 kilometrů používám také energetické gely a Enervit PRE Sport. Před vrcholem sezóny si dávám před tréninkem i Enervit Carbo Flow a Betaina Endurance Sports. Sportovní výživa je nedílnou součástí mého tréninku a dokážu si ho bez ní jen těžko představit.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit