Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková míří do nové sezony Xtery i swimrunu. Co ji čeká a jaká byla její příprava?

I v letošním roce se bude Helena Karásková (Erbenová) věnovat dvěma sportům. Světový pohár ve swimrunu loni se svým parťákem Martinem Flintou ovládla a šanci na dobré celkové umístění má i v Xteře, která pozměnila pravidla pro bodování v evropské tour. Oba seriály startují už v dubnu a na jeho konci čeká českou sportovkyni první velký vrchol – mistrovství světa v cross triatlonu.

V dubnu odstartuješ novou sezonu, závodem SP ve swimrunu. Jak se těšíš?

Jsem na začátek sezony spíš hodně zvědavá.  Už pár týdnů se mi vybavuje loňský úvod sezony a hodně přemýšlím o tom, jak asi bude v Chorvatsku studená voda (smích). Při vzpomínce mi projede po zádech mráz, loni to byl velký očistec! A vlastně nevím, jestli nebylo lepší nevědět, do čeho člověk jde...


Opět se budeš soustředit na dvě série a dva sporty – Světový pohár ve swimrunu a Xterru. Dá se říct, co pro tebe bude prioritou?

Prioritou je podle nastavení pravidel o celkovém pořadí v seriálu swimrun, ale díky změně pravidel v Xteře, kdy se oproti minulým rokům nepočítají všechny závody, ale „pouze“ osm startů, je šance na celkové umístění i tady. Po sestavení závodního kalendáře mi to vychází právě na osm závodů evropské tour. Bohužel mi to ale nevychází ani na jeden start Českého poháru v Xteře, ani na mistrovství republiky.


Když se nebudeme bavit o celém seriálu, ale zaměříme se na jednotlivé závody, tak které z nich pro tebe budou hlavním vrcholem sezony?

Prvním vrcholem by mělo být mistrovství světa v cross triatlonu hned na konci dubna ve Španělsku. Další vrchol naopak přijde až v říjnu – mistrovství Evropy v Xteře v Prachaticích a světový šampionát na Havaji. Co se týče swimrunu, tak tam je důležitý každý závod včetně mistrovství světa na začátku září.


Plánuješ do svého už tak nabitého kalendáře zařadit i další sporty?

Něco málo v plánu je, ráda bych jela jeden nebo dva závody na biku. Ale uvidím, jak na tom budu s technikou a jestli pro mě bude trať technicky zvládnutelná. Určitě zařadím nějaké běžecké závody, ale ty spíš vyplynou z tréninku.


Letošní zimu jsi strávila více času na běžkách. Jak velký rozdíl to oproti předchozím rokům byl a kolik jsi toho nalyžovala? Věnovala ses také trenérské činnosti, že?

Nalyžovala jsem něco přes tisíc kilometrů a hodně mě to bavilo, byla to příjemná změna. V Jablonci při prodejně Endorfin factory vznikl projekt „Pojď se s námi připravit na Jizerskou 50“ a trénovaní v jeho rámci mě moc bavilo. Vytvořila se skupina lidí, kteří chodili pravidelně a bylo úžasné sledovat, jak se zlepšují. Také jsem asistovala na pár trénincích ve Ski Klubu Jablonec nad Nisou u starších dětí. To se mi také moc líbilo, ale bohužel už se to moc nedalo skloubit dohromady. Nicméně jsem moc ráda, že i na jaře proběhne pár společných běžeckých tréninků, na kterých jsme se domluvili s hlavním trenérem. 


V únoru jsi sama absolvovala Jizerskou 50. Jaké to bylo vrátit se do stopy v závodním tempu a na tak prestižní akci? Jak jsi byla spokojená se svým výkonem a výsledkem?

Bylo to úžasné! Tím, že elitní ženy startují tak daleko před všemi ostatními, odpadl stres z tlačenice na startu a pro mě to byl jeden z nejpohodovějších startů, jaký jsem kdy zažila. Závod jsem si užila, i když jsem musela překonat několik krizí. Řekla bych, že spíš těch psychických než fyzických (smích). Jen škoda, že panovaly podmínky, které namazaným lyžím moc nepřály.


Když se bavíme o lyžích, je čas probrat celou tvou zimní přípravu. Kdy ti odstartovala a jaký měla průběh? Jaké prvky a sporty jsi zařazovala? Lišila se nějak od předchozích?

Triatlonová sezona končí na konci října, proto jsem měla listopad volný a pomalu začala na začátku prosince. Skvělé bylo, že letošní zima byla na sníh velice štědrá a lyžování bylo naprosto luxusní. Příprava se lišila především tím, že jsem vůbec nezařazovala do tréninku kolo. Bylo to hodně o lyžích, plavání, posilování a trochu běhání. Kola jsem měla plné zuby, vůbec se mi na něj nechtělo. A musím říct, že mi vůbec nechybělo.


Zaměřila ses přes zimu na některou z disciplín terénního triatlonu více?

Pouze na plavání, ale v kombinaci s lyžováním to byla někdy vražedná kombinace. Hodně často jsem měla pocit, že se ani nenajím, jak mě bolely ramena a ruce. Doufám, že to přinese svoje ovoce především na swimrunu, při plavání s packama.


Jak se cítíš aktuálně před startem nové sezony, třeba i v porovnání s minulými lety?

Zatím se ještě cítím trochu unavená po soustředění na Mallorce, kde na dlouhé tréninky hned po návratu domů navázaly tréninky v intenzitě. Ale ještě je trochu času na odpočinek… Porovnání oproti loňským rokům moc nemám, protože většina cest, po kterých běhám, je stále pod sněhem. Takže k rychlým tréninkům využívám především běžecký pás. Co se týče plavání, tam oproti loňskému roku mám poměrně hezký pokrok především při plavání s packama. Je to pro mě i hezká motivace, když vidím, jaké časy jsem s nimi schopná zaplavat.


Při trénincích i závodech spoléháš na pomoc sportovní výživy. Které ti pomáhaly během přípravy?

Je to stejné jako předchozí roky. Jsem moc ráda, že mám za zády tak skvělé značky, jakými jsou Enervit a Vitar. Spoléhám se na celou řadu produktů sportovní výživy a doplňků stravy, používám je každý den. Přes zimu jsem poměrně často zařazovala proteinové nápoje Enervit. Iontový nápoj Enervit Isotonic Drink je nedílnou součástí každého tréninku, a i když mi to trvalo poměrně dlouho, začala jsem si pití s sebou nosit i na plavecký trénink. Regenerační nápoje Enervit Recovery Drink po dlouhých náročných trénincích a R1 Sport po kratších jsou samozřejmostí. Když se mi po obědě nechce na druhou fázi, hodně jsem si zvykla na MaxiVita Energy Power od VITARu – tyhle malé pytlíčky mě vždycky nakopnou! Samozřejmě užívám i vitamíny a minerální látky od VITARu, je úžasné, jakou škálou produktů tenhle český výrobce disponuje.


Na co budeš sázet v sezoně?

V závodním období se spoléhám na Enervit Magnesium a Betaina Endurance Sports pár dní před závodem, plus samozřejmě iontový nápoj a především Enervit Gely. Bylo by určitě zajímavé spočítat, kolik gelů jsem v loňském roce při závodech spořádala… Myslím, že to bude poměrně hodně přes 100 kusů. Letos si asi budu dělat čárky (smích). Rychlou energii v podobě Enervit Liquid Gelu pak používám i v závěrečné části při Xteře. Spoléhám se také na solné tablety Enervit Salt Caps, které si dávám do lahvičky s gelem. Mezi tréninky i během nich pak můžu vybírat z velkého množství chutných tyčinek, ať proteinových nebo energetických.

AKTUALITY

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit