Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková zlatá na triatlonové Xteře i ve swimrunu

Jediný týden, dvě velká vítězství. Helena Karásková (Erbenová) dokázala zvítězit v dalším závodě swimrunu, který kombinuje plavání a běh, a poté triumfovala i v závodě terénního triatlonu na italské Xteře. V rozhovoru členka Enervit Teamu prozrazuje detaily z obou závodů včetně svých výživových tipů.

Tvoje poslední triumfy dělil jediný týden. Jak ses na tenhle závodní dvojboj připravovala, a který start byl pro tebe náročnější? 

Obě vítězství byla těsná. Při swimrunu jsme museli i kvůli jedné přeběhnuté odbočce bojovat až na cílovou čáru a vlastně téměř po celou dobu závodu jsme se měli s druhým týmem pořád na dohled. My byli lepší v trailech, oni na rovinách. Byl to krásný závod! Vlastně ani nechápu, jak jsem těch 42 kilometrů mohla zvládnout tak v pohodě… V Itálii na Xteře se mi pak běželo skvěle a děkovala jsem organizátorům, že běh měl ne 10, ale 11 kilometrů (smích).


Cestovala jsi ze Švédska rovnou do Itálie, nebo jsi měla zastávku ještě doma? Jak probíhala regenerace po swimrunu?

Jela jsem domů a do Itálie jsme se pak vydali celá rodina. Já jsem se vlastně necítila ani moc unavená, ale tréninky jsem si trošku zkrátila. Jedla jsem hodně magnesia a myslela jsem také na bílkoviny – Enervit Time Release 4 jsem si dávala po každém tréninku. V sobotu se mi zdálo, že na mě jde únava a nechtělo se mi vůbec nic, ale v neděli jsem se při závodě už zase cítila dobře.


V Xteře sis připsala první vítězství v letošní sezoně. Jaká k němu vedla cesta?

Po plavání jsem ztrácela hodně, přes 5 minut, ale věděla jsem, že to bude neskutečně dlouhý a těžký závod. Na biku jsem se posunula na 3. místo a ztrácela malinko přes 4 minuty. Snažila jsem se trochu šetřit, ale ve stoupáních to moc nešlo. Byla jsem hrozně záda, že už jsem v depu a budu moct běžet. Jen jsem se říkala, abych to nepřeháněla, přece jenom 550 metrů převýšení je hodně. Brzy jsem se dostala na druhé místo a zkracovala z náskoku na vedoucí závodnici. V trailech z kopce i po rovinách jsem se cítila skvěle a pak jsem měla asi 3 kilometry před cílem info, že ztrácím jen minutu a půl. Říkala jsem si, že už to asi nestihnu, ale nepolevila jsem a po kilometru jsem ji už viděla před sebou. Nebyla jsem si ale pořád jistá, jestli to vyjde…


Nakonec to klaplo. Jaký byl finiš závodu?

Nechala jsem tam všechno a necelý kilometr před cílem jsem šla na první místo a dívala se jen dopředu. Kousek před cílem stála mamka s dcerkou a byly neuvěřitelně překvapené, že běžím první. Běh mi vyšel opravdu skvěle a určitě tomu všemu nesmírně pomohl dobrý plán co a kde jíst. Myslím, že byla skvělá volba si celou cestu nést Enervitene Sport Gel s kofeinem a použít ho až na konci závodu.


Jaké panovaly v Itálii podmínky? Česko zasáhla vlna veder… 

Já jezdím ve vedru ráda, asi ho snáším lépe než zimu. Profil trati byl ale šílený! Na biku převýšení 1100 metrů a na běhu 550. Italové jsou prostě rádi za extremisty. Buď byl krpálu nahoru, a nebo dolů…


Jak ses cítila o týden dřív během závod ve swimrunu? Opět jste dokázali s týmovým kolegou vyhrát soutěž smíšených párů, i když byl Martin Flinta nemocný.

Od půlky závodu jsme si vyměnili role v běhu a táhla jsem já jeho. Traily jsem si užívala, ale je pravda, že poslední 4 kilometry bolely hodně. Tentokrát bylo 21 běžeckých úseků a 19 plaveckých, což mi vyhovovalo víc než 3 kilometry v kuse. A hlavně mi nebyla taková zima (smích).


Předpokládám, že stejně jako na Xteře v Itálii, i na swimrunu ve Švédsku jsi měla zmáknutý výživový plán…

Výživa je hrozně důležitá. Já mám výhodu, že už řadu let spoléhám na sportovní výživu Enervit a přesně tak vím, jak a kde mi může pomoci. Je se mnou vlastně pořád a všude. Před závodem si beru magnesium, před startem energetické tablety Enervit GT Sport, během závodu mám ionťák a energetické gely Enervitene. Hned v cíli si pak beru Enervit R2 Sport na regeneraci. A poslední dobou se snažím přidávat i víc bílkovin a aminokyselin prostřednictvím Enervit BCAA a proteinových nápojů Enervit Time Release 4 nebo 100% Whey Protein Isolate.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit