Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Jaký bude sportovní rok Petr Vinického, mistra světa v OCR běhu?

Petr Vinický se poctivě chystá na novou sezonu a má za sebou už pár zimních závodů v rámci přípravy. Jaké starty považuje za letošní vrcholy, a jak probíhala jeho příprava? To všechno se dozvíte v druhé části rozhovoru se členem Enervit Teamu, který prozrazuje i své výživové tipy.

Platí pro vás, že sotva skončíte sezonu, hned se začínáte připravovat na tu další?

Loni jsem sezonu po několika letech nekončil nijak zraněný, takže jsem nepotřeboval delší volno. Dal jsem si dva týdny, kdy jsem nic nedělal a pravda – nechtěl jsem o běžeckých botách ani slyšet. Pak už jsem ale postupně začal s přípravou, což bylo v prosinci. Podle fyzických testů se vše daří, jak má.


Když se ještě vrátíme k závěru loňské sezony, tak jste ji ukončil specifickým závodem, který se běžel na pardubickém dostihovém závodišti. Jak jste si užil tuhle novinku?

Svůj start na Taxisu jsem do poslední chvíle zvažoval, protože to bylo v období, kdy jsem přecházel z volna do předsezonní přípravy. Nebylo by rozumné se zrovna v tomhle období zranit. Nakonec mě ale zlákala představa běžet po stejném kurzu jako koně na Velké Pardubické. Postavil jsme se na start s tím, že to nijak nebudu hrotit a spíš si to užiju, což se povedlo a já si s úsměvem doběhl pro čtvrté místo.


Teď už ale myslíte na sezonu novou. Jak vypadala vaše příprava na ni?

Můj trenér Honza Pernica mi připravoval tréninky hodně pestré, dostal jsem se i na dvoje mini soustředění. Uvidíme později, jak dobře se odrazí příprava na výsledcích v závodě. Tréninkové období to nebylo jednoduché, ale musím přiznat, že se mi dlouho tak nepovedlo. Za první 3 měsíce jsem toho naběhal tolik jako za polovinu loňského roku. Šlo především o delší běhy, silovou vytrvalost a postupně i sem tam nějakou větší intenzitu. Hodně jsem toho taky najezdil na běžkách a pak klasicky běhal po horách a plaval. Absolvoval jsem i nějaké zimní závody (čtěte první část rozhovoru: Zimní závody Petra Vinického). Zatím jsem spokojený a uvidím, jak to půjde dále.


Jaké závody máte v plánu letos absolvovat? Na jaké se chcete soustředit a co bude vaším vrcholem?

Už můžu prozradit, že jsem byl vybrán do elitní kategorie závodní série Toughest, což je 3 roky po sobě vyhlášená nejlepší série v Evropě. Ta se bude jako nit vinout celou sezonou a pro mě bude představovat hlavní sérii, kde se budu chtít poprat o co nejlepší umístění. Úvodní start je začátkem května ve švédském Malmö. Jinak si sezonu opět rozdělím na dvě poloviny. Ta druhá bude mít jediný vrchol – říjnové mistrovství světa OCR, které se premiérově přestěhovalo z Kanady do Velké Británie.


A v první polovině roku máte jaké plány?

První část sezony by měla vrcholit velmi těžkým dvojbojem v Dánsku a ve Francii. V Dánsku se koná mistrovství Evropy OCR, kde se plánuji postavit na start 3K a 15K v kategorii ELITE. Hned o týden později je ve francouzkém Morzine mistrovství Evropy Spartan Race. Po třech letech bych chtěl zkusit vrcholný závod této série tady v Evropě. Zlákala mě hlavně lokalita, která slibuje závod ve velmi krásném, ale těžkém prostředí francouzských Alp s vysokou nadmořskou výškou a říčními kaňony. Musím se dobře připravit, abych oba vrcholy zvládl.


I letos vás bude na závodech provázet Enervit. Jaký přínos pro vás má teď během zimy, a na které produkty budete spoléhat v sezoně?

Upřímně říkám, že jsem si nedovedl jediný trénink představit bez regeneračního nápoje Enervit R2 Sport. Dlouhé a náročné tréninky vyžaduji i kvalitní regeneraci a doplnění živin. To se mi od R2 dostávalo po téměř každém tréninku. Když nebyl tak náročný, využil jsem Enervit R1 Sport. Během soustřední a na dlouhé běhy či výjezdy na běžkách jsem bral iontový nápoj Enervit G Sport. Na Jizerské 50 jsem měl možnost využít Enervitene Sport Gel One Hand během závodu. Na ty své v OCR běhu preferuji klasické balení gelů Enervitene Sport, které jsou mým pomocníkem na každém závodě. V období, kdy mě čekalo více fází tréninku, jsem používal i proteinový nápoj Enervit Time Release 4. To je velmi dobrý pomocník, pokud únava a regenerace je již na hraně. A když přijde hlad, tak mám Power Crunchy tyčinku či jiné energetické tyčinky. Enervit se prostě stal mou každodenní součástí a je to jedna z prvních věcí, kterou balím na závod.

Přečtěte si také první část rozhovoru - Zimní závody Petra Vinického: dřina i bedna na sněhu.