Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kajakář Vít Přindiš se chystá na novou sezonu. Jak vypadá jeho příprava?

Po skončení loňského světového šampionátu, na kterém vybojoval bronzovou medaili v hlídkách, strávil měsíc v Peru v rámci své dovolené. Pak ale opět naskočil do tréninku a až do Vánoc pádloval na Vltavě. Teď se nachází na Novém Zélandu, odkud se přesune do Austrálie, kde ho čekají i první závody. Jak vypadá zimní příprava na sezonu u mistra světa a Evropy na divoké vodě, o tom Vít Přindiš mluví v našem rozhovoru.

Od vašeho pobytu v Peru jako byste byl neustále na cestách – alespoň podle vašich fotek na sociálních sítích. Předpokládám ale, že jde i o tréninkové destinace, že?

Možná to tak vypadá na sociálních sítích, ale v podstatě jsem strávil po Peru dva měsíce tvrdým podzimním tréninkem v Praze. Jen jeden víkend jsem věnoval návštěvě Dublinu – města, kam jsem se chtěl už dlouho podívat. Odpočinek se perfektně hodil, abych byl schopen hlavně psychicky v pohodě odtrénovat závěr roku. Přes svátky jsem se vydal do Japonska a teď už se nacházím na Novém Zélandu, kde budu měsíc trénovat a následně se přesunu na pět týdnů do Austrálie na olympijskou trať v Penrithu.


Na trénink na novou sezonu jste se vrhl už v listopadu. Jak máte, nebo naopak nemáte rád tohle období? Jak z pohledu trénování bez závodů, tak z pohledu počasí, kdy teploty míří dolů a není zdaleka tak hezky jako během léta, kdy probíhá sezona…

Podzim a začátek tréninku je asi jedna z nejtěžších fází přípravy. Ale musím říct, že letos asi i díky aktivnímu odpočinku v Peru jsem si tréninky užíval a celkově mám z odtrénovaného objemu velice dobrý pocit. Závody mi pomalu začínají chybět, ale nejdřív se potřebuji dostat do formy, abych mohl předvádět pořádné výsledky, takže mi v tomto období nikdy nijak extra nechybí.


Jak trénujete během zimy? Jezdíte na vodu, nebo trénujete více mimo ni?

Až do 21. prosince jsem jezdil v Praze na vodě v podstatě každý den. Počasí k nám bylo víceméně příznivé. Ale chodíme pádlovat jen jednou denně, další dvě fáze jsou většinou posilovna, běh, kolo, plavání, tělocvična nebo i další aktivity. Takže denně přibližně tři fáze.


Dostal jste se v rámci zpestření tréninku i na běžky, které vás baví?

Letos jsem bohužel na běžky ani nesáhnul. Minulý rok jsem během měsíce na běžkách absolvoval přibližně 700 kilometrů a dva závody. Z toho jsem měl skvělý pocit, ale letos to bude nejspíš nula (smích).


Jak často jste v posilovně a jaká je hlavní náplň vašich tréninků právě tam?

Přes zimu máme většinou posilovnu čtyřikrát v týdnu. Zaměření tréninků je různé – od čistě silových, kdy zvedáme těžké činky, po balanční na míčích a TRX. Já se hodně zaměřuji na zpevnění středu těla, protože mám problém s bederními ploténkami. Tudíž jsem začal spolupracovat s novým kondičním trenérem, takže jsem občas měl i dvě posilovny za den s různým zaměřením.


Při sportu spoléháte na sportovní výživu Enervit. Co máte nejraději?

Nejvíce využívám regenerační nápoje Enervit R1 Sport a Enervit Recover Drink, dřívější R2 Sport. Má to jednoduchý důvod – abych se i z toho nejtěžšího tréninku dostal co nejdřív zpátky na nohy. Při vytrvalostí přípravě na běžkách či na kole se u sebe snažím mít vždy Enervit Gely a iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (dříve G Sport), abych se nedostal do krize.


Kdy a kde vás čekají první letošní závody na vodě?

Vynechávám závody na Novém Zélandu a do prvních nastoupím až v Austrálii v půlce února, kde se sejde téměř kompletní světová špička. Nicméně závody téměř každý jede z plného tréninku, takže se podle nich nedá nic extra soudit.


Jaké závody máte letos v plánu a co bude vrcholem sezony?

Prvním úkolem bude si vybojovat místo v týmu při jarních nominačních závodech. Následně, pokud se to povede, je vrcholem mistrovství Evropy na začátku června a následně mistrovství světa na konci září, což bude zároveň i první část olympijské nominace. Tak držte palce!

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit