Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Lenka Štěrbová: po překonání La Manche a českých titulech sní o olympiádě

Když jí bylo 16 let, zdolala jako nejmladší Češka kanál La Manche. Dálková plavkyně Lenka Štěrbová od té doby urazila kus sportovní cesty, dálkovému plavání ale zůstala věrná i po zahájení vysokoškolských studií na medicíně. A dnes sní o účasti na olympijských hrách. Letos už členka Enervit Teamu splnila nominaci na mistrovství Evropy, což bude vrchol její sezony, a má naplaváno více než 600 kilometrů.

Kdy vám letos začala závodní sezona?

Sezóna dálkového plavání začíná v Česku zhruba v polovině dubna mistrovstvím republiky na 5 km v Praze Podolí. Venku začínají závody na konci května, pak se pokračuje až do září. Pro mě ale sezóna nekončí, mívám většinou 2 týdny pauzu a trénujeme dál. Přes zimu se věnuji bazénovému a zimnímu plavání, takže je to nekonečný kolotoč.

 

Jak vypadala vaše příprava? Dá se forma a kondice ladit i během sezony?

Na konci ledna začínáme reprezentačním soustředěním v Pardubicích, kde položíme jakýsi kilometrážní základ, který po Vánocích bývá opravdu potřeba. Na tom pak začínáme stavět. Do léta většinu kilometrů odplaveme v domácích oddílech plus máme většinou ještě tak dvě soustředění. I během závodní sezóny se dá forma a kondice ladit, zvlášť když začnou prázdniny a je mnohem více času na přípravu. Přes léto kromě zahraničních závodů absolvuji i závody Českého poháru, které využívám na naplavání kvalitních kilometrů.

 

Kolik už máte v letošním roce natrénováno, a jak váš trénink vypadá?

Letos mám zatím naplaváno okolo 600 kilometrů. Během týdne mívám 9 tréninků ve vodě a 3 až 4 mimo vodu. Plavecké tréninky máme každý den od 5:50 v Praze na Vinohradech, odpoledne v Podolí. V sobotu chodím se svým kmenovým oddílem SC PAP v Pardubicích. Délka tréninků se pohybuje od hodiny a půl do dvou hodin a třikrát do týdne probíhá hodinová suchá příprava v posilovně. Když nejsou závody, tak se ještě o víkendu přidá nějaký běh, kolo nebo kolečkové brusle.

 

Trénujete sama, nebo spíše ve skupině?

Trénuji ve skupině Honzy Srba s oddílem Bohemians Praha. Jsem hrozně soutěživá, takže mi vždycky vyhovovalo trénování ve skupině, kde se vzájemně hecujeme k lepším výkonům. Sama chodím jenom běhat, protože běhám jako slůně a nikomu se na mě nechce čekat (smích).

 

Dá se vyčíslit, kolik kilometrů ročně uplavete? Kolika závodů se účastníte?

Většinou to vychází na nějakých 1800 km za rok. Mimo sezónu dálkového plavání zvládám tak 8-10 závodů v bazénu a kolem 6 závodů v zimním plavání. Během letních měsíců je to mnohem nabitější. To máme závody skoro každý víkend. Jasným vrcholem je pro mě letos start na srpnovém mistrovství Evropy, kde bych chtěla zaplavat do 8. místa.

 

Kromě plavání zvládáte i vysokoškolská studia na medicíně. Jak se vám daří tyto aktivity skloubit? 

Když jsem začala chodit na medicínu, byla jsem přesvědčená, že s plaváním končím. Vydržela jsem to asi měsíc a vrátila se. Začala jsem v nové skupině u nového trenéra a začalo mě to bavit mnohem víc než předtím. Na bazén se chodím prostě odreagovat a nabrat sílu na další učení. Je to sice obtížné skloubit, ale jinak bych se asi mezi těmi učebnicemi zbláznila.

 

Jak důležitá je pro vás výživa, a jak k ní přistupujete?

Sportovní výživu jsem začala řešit, když jsem přešla z žákovské kategorii do dorostenecké a tratě se mi z maximálně 5kilometrových o dost protáhly. Ta obecná mě chytla až na vysoké škole, když jsme se začali více zabývat biochemií. Hrozně mě fascinuje, jak jsou všechny metabolické dráhy propojeny. Tak se to teď snažím převádět do praxe.

 

V oblasti výživy spoléháte na Enervit. Kdy jste s ním začala?

Ač je škála potravinových doplňků na českém trhu poměrně široká, měla jsem velký problém najít nějaké, které by mi vyhovovaly. Často jsem se třeba potýkala během závodů s žaludečními problémy.  Tak jsme s mamkou pátraly a zkoušely, až jsme narazily na energetický nápoj Enervitene Sport, který sliboval vysokou snášenlivost pro “citlivky”. A opravdu fungoval! Během přeplavby kanálu La Manche jsem dokonce pila jenom ten.

 

Jaké další produkty máte nejraději a kdy po nich sáhnete?

Opravdu mi chutná iontový nápoj Enervit G Sport, navíc se hodí na každý trénink nebo závod. Před závodem si dávám Enervit PRE Sport, nejradši mám brusinkový. Během závodu pak používám každou půlhodinu energetický gel Enervitene. Perfektní vychytávkou jsou gely Enervitene Sport Gel One Hand, které se dají strčit za plavky a sníst s naprosto minimální ztrátou času. Po závodě i tréninku využívám podle délky zátěže regenerační nápoje Enervit R1 nebo R2 Sport. Pak mám ještě ráda proteinové tyčinky, které si často beru jako svačinu do školy.

 

Kterého sportovního úspěchu si zatím nejvíc ceníte, a co by se dalo označit za váš velký sen?

Většina veřejnosti považuje za můj největší úspěch přeplavání kanálu La Manche v 16 letech. Osobně si ale nejvíce cením 11. místa z mistrovství světa z minulého roku. A co se týče cílů, tak z vrcholných mezinárodních akcí mi už zbývá jenom jedna, na které jsem nebyla – olympijské hry.

AKTUALITY

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

9/3
Drtivé vítězství Tadeje Pogačara na Strade Bianche

Jak skončil ročník minulý, tak zahájil ten aktuální – triumfem v jednorázovém italském závodě. Zatímco minulou sezonu zakončil vítězstvím Kolem Lombardie, tu letošní odstartoval prvenstvím na Strade Bianche. V ohromném stylu!

6/3
Hokejové Pardubice ovládly základní část a mají i rekord

Se ziskem 121 bodů hokejisté Dynama Pardubice vyhráli základní část Tipsport extraligy a navíc stanovili nový rekord soutěže v počtu dosažených bodů, když překonali osm let staré maximum Liberce (118). Oba týmy přitom spoléhají na Enervit.

4/3
100. ročník Vasova běhu ovládli lyžaři spoléhající na Enervit

Emilie Fletenová z Teamu Ramudden mezi ženami a Torleif Syrstad z Lager 157 Ski Teamu mezi muži zvítězili v jubilejním stém ročníku slavného Vasova běhu. Oba dva týmy spoléhají na Enervit, který je doprovázel i k těmto triumfům. Na dalších místech v TOP 5 se navíc umístili další členové těchto týmů.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

5. výživový tip pro Jizerskou 50: Vyzrajte na křeče

Křeče nechce v závodě zažít nikdo. A tak se snažíme jim předcházet, nebo s nimi hned v zárodku bojovat. Jaké jsou osvědčené recepty z praxe i z pohledu fyziologie? To vám prozradíme v posledním díle našeho seriálu, který vám pomáhá připravit se co nejlépe na Jizerskou 50.

Více aktualit