Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Letní zprávy z Kasper Swix Teamu: kempy, závody, trénink, soustředění i seminář

Tahle lyžařská parta z Trutnova se ani v létě nenudí a poctivě pracuje jak na sportovní přípravě na zimní sezonu, tak na mnoha projektech i pro další sportovce. Kasper Swix Team v létě opět uspořádal oblíbené sportovní kempy pro děti, zvládl týmové soustředění, mnoho různých závodů a už spřádá plány na novou běžkařskou sezonu. Kromě tréninku myslí i na další stránky přípravy – výživu, psychiku nebo sportovní vybavení. I proto v říjnu pořádá zajímavý seminář. A Jakub Opočenský v rozhovoru prozrazuje, jaké bylo léto z pohledu trutnovského týmu.

Už pošesté jste letos pořádali oblíbené sportovní kempy pro mládež. Kolik jich tentokrát bylo a kolik dětí se zúčastnilo?

Vzhledem k velkému zájmu jsme letos rozšířili nabídku o třetí turnus ve formě příměstského kempu. Nabídli jsme tak celkem tři týdenní turnusy, u prvních dvou to bylo i s ubytováním. Shodli jsme se, že první turnus byl asi nejlepší za těch šest let, co to děláme. Děti měly zájem závodit, soutěžit, trénovat a vše co jsme chtěli, se povedlo. Ostatní dva turnusy zafungovaly také a celkem se zúčastnilo 150 dětí.


Jaké je hlavní poslání vašich kempů a s jakým konceptem při nich pracujete?

Věříme, že děláme, co umíme – bavíme děti sportem. Na naše kempy se hlásí v podstatě dvě skupiny dětí. První tvoří ti, kteří si chtějí zpestřit letní prázdniny všestrannou sportovní aktivitou a druhou děti, které zatím hledají nějaký sportovní koníček, a my jim v tom můžeme pomoct. To, že si děti vyzkouší individuální sporty s akcentem na vytrvalost a zároveň různé míčové hry, nám pomůže identifikovat určité předpoklady pro nějaký sport, ale zásadní je beztak zájem dítěte o samotnou aktivitu.  


Pojďme teď ke Kasper Swix Teamu a jeho členům. Jaké byly tréninkové a závodní aktivity během léta?

Přes léto se všichni připravovali spíše individuálně a část týmu začátkem srpna absolvovala týdenní soustředění v rakouském Tauplitz. Závodně pro nás byl důležitý červnový ABB Trutnovský půlmaraton, který organizujeme a měli jsme tak zájem, aby naši závodníci uspěli. Tomáš Peška obsadil 4. místo v půlmaratonu, Jan Hruška vyhrál závod na 10 km, Eva Stoklasová obsadila 2. místo, Tomáš Veber byl třetí. Na 5 km vybojoval 3. příčku Michael Mráz. S celkovým vystoupením jsme tedy byli velice spokojeni.


Jak jste se vyrovnávali s úmornými vedry, která mohla zasahovat i do tréninkových jednotek? Museli jste nějak měnit plány?

Počasí si člověk nevybírá, takže jsme se na něj museli pouze adaptovat. Tréninky jsme absolvovali buď brzy ráno anebo k večeru, abychom se vyhnuli tréninkům ve zbytečných extrémech. Pitný režim byl samozřejmě intenzivnější a při sportování se individuálně pohyboval v rozmezí 3-5l/den. Iontové nápoje od Enervitu jsme míchali řidší, tedy hypotonické.


Vy jste známí tím, že kladete důraz na všechny stránky sportovního výkonu, tedy i na výživu. Co vám při tréninku pomáhá, s čím máte dobrou zkušenost?

Výživa nám bezpochyby pomáhá dost zásadně a jsme velice spokojeni s Enervitem. Těší nás, že zařazuje i novinky které průběžně testujeme. Ke stálicím u nás už delší dobu patří Enervit PRE Sport, který díky nízkému glykemickému indexu ideálně nastartuje metabolismus před závodem. Odpadá tím pocit hladu a člověk se může soustředit pouze na předstartovní zapracování. Rádi doplňujeme energii při závodech pomocí energetických gelů Enervitene Sport Gel One Hand. Díky složení se jedná o osvědčenou klasiku, díky praktičtějšímu balení je manipulace mnohem snazší a nejsme pak zbytečně upatlaní. Pro regeneraci využíváme Enervit R2 Sport, se kterým máme jistotu, že co nejrychleji a nejefektivněji začneme s procesy regenerace.


Jaké tréninky, soustředění či další týmové aktivity jste během léta podnikli směrem k zimní lyžařské sezoně, která je pro vás tím hlavním?

Kromě již zmíněného soustředění v rakouském Tauplitz jsme absolvovali Krakonošův cyklomaraton a ZPA Smart Energy triatlon v Trutnově na Dolcích. V triatlonových štafetách se nám podařilo obsadit všechna medailová umístění. V jednotlivcích obsadila Petra Šípková 4. místo, Adam Prášek 3. místo v juniorech a náš host z Itálie Anna Santini 3. místo v juniorkách.


Jaké jsou vaše plány na nadcházející měsíce do startu zimní běžkařské sezony?

Na podzim se budeme účastnit regionálních přespolních běhů, které trvají až do začátku listopadu. 6. října bychom rádi uspěli na přespolním běhu na domácích tratích a ve stejný den budeme v Trutnově organizovat sportovní seminář s tématy týkajícími se běžeckého lyžování ale i obecně zaměřenými. Přednášejícími budou Marian Jelínek, který spolupracoval i s Jaromírem Jágrem a bude povídat o mentální přípravě sportovce, Aleš Máslo z Enervitu jako specialista na výživu pro vytrvalce a hlavní servisman české reprezentace v běhu na lyžích Martin Blaschke, který poradí s přípravou lyží. Seminář proběhne 6. října v Trutnově, zájemci se mohou hlásit na našem webu.  


Kterým závodem odstartujete na lyžích? A kdy se poprvé chystáte na sníh?

Někteří závodníci nejspíš absolvují individuální soustředění koncem listopadu dle sněhových možností v Evropě. Soustředění jako takové bychom rádi absolvovali začátkem prosince v Krkonoších. Sezónu nejspíš odstartujeme Bedřichovským Night Light Maratonem začátkem ledna a budeme se opět soustředit na závody Stopy pro život a Ski Tour.

AKTUALITY

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit