Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orientační běh má i svou zimní variantu na lyžích, nechybí ani šampionáty

Nemluví se o něm tolik jako o orientačním běhu, kterému se věnuje více než 10 tisíc závodníků, ale je také nesmírně náročný i atraktivní. Jezdí se na běžkách a mistrovství světa a Evropy, které se každý rok konají, jsou nabité hned pěti závody o různých délkách. V Česku se běhá domácí soutěž, která právě odstartovala, a česká reprezentace spoléhá na Enervit. Seznamte se s lyžařským orientačním během!

Po bídných zimách v předchozích letech vypadá aktuální sněhová situace více než příznivě, což si pochvalují všichni lyžaři, lyžařské orientační běžce nevyjímaje. Domácí soutěž má naplánovaných celkem 9 závodů během čtyř víkendů, reprezentanty navíc čekají ještě náročné mezinárodní akce - mistrovství Evropy ve Finsku v první polovině února a mistrovství světa v ruském Krasnoyarsku o měsíc později. V čem jsou tyto dva vrcholy nejnáročnější? „Každý se skládá z pěti závodů různých délek - sprint, sprintové štafety dvojic, krátká trať (tzv. middle), klasická trať a tříčlenné štafety. Volný den mezi závody je během celého týdne pouze jediný,“ říká člen reprezentačního družstva Jakub Škoda.

Je jasné, že taková porce závodů vyžaduje dostatek energie i regenerace, což jsou oblasti, ve kterých český národní tým spoléhá na špičkovou sportovní výživu Enervit. „Specifikem lyžařského orienťáku je kombinace navigace terénem a rychlé jízdy na lyžích v nejrůznějším, dopředu neznámém, terénu. Pořadatelem je připravena síť stop různé kvality - od těch širokých projetých rolbou až po metr úzké od skútru. Závodníci tak střídají techniku bruslení se soupaží, někdy je dokonce nejrychlejší zvolit cestu mezi stromy mimo stopy,“ vyjmenovává specifika lyžařského orientačního běhu Jakub Škoda. A přidává i své postřehy k ideální výživě právě během závodů, což může být návodem i pro další běžce na lyžích, kteří se během zimy chystají do stopy:

 

  • Nejkratší závod ve sprintu trvá kolem 15 až 20 minut, takže je ideální před startem využít například energetický koncentrát Enervitene Sport Competition pro maximální výkon v krátkém čase. Co nejdříve po závodě je vhodné vypít nápoj Enervit R1 Sport pro kvalitní regeneraci.
  • Pro delší závody je nutné i občerstvení během tratě. Obzvláště to platí pro klasickou trať, jejíž směrný čas vítěze je 90 až 100 minut, během kterých muži najedou i přes 30 kilometrů. Každý využívá jemu vyhovující formu energie, ale převládají gely s dlouhou dobou účinku (Enervitene Sport Gel) a energetické tablety Enervit GT Sport. Ke konci závodu pak přicházejí na řadu energetické koncentráty Enervitene Sport.
  • Oblíbené jsou i předstartovní želé Enervit PRE Sport proti předstartovnímu pocitu hladu, jelikož je většina závodů startována intervalově a start je tak často roztažen do několika hodin.
  • Regenerační nápoj Enervit R2 Sport je po delším závodě ideálním startem regenerace na nadcházející, opět závodní či tréninkový den.

AKTUALITY

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

5/4
Představujeme jarní novinky v řadě C2:1 i nové příchutě tyčinek. Vyzkoušejte je zdarma!

Unikátní řada Enervit C2:1 se rozrůstá o dva nové druhy gelů a nové, jednorázové balení Enervit Isocarb. Nové příchutě na vás čekají u oblíbených tyčinek Enervit Power Crunchy, které představují chutnou svačinku pro každého sportovce. A až do 14. 4. je dáváme k objednávkám jako dárek, abyste je mohli vyzkoušet.

1/4
Přijďte za námi na Running Expo, Enervit stánek tam nebude chybět

Pražský běžecký svátek v podobě 1/2Maratonu se blíží a s ním i tradiční Running Expo – veletrh s nabídkou toho nejlepšího pro všechny běžce. Na takovém místě samozřejmě nemůže chybět Enervit, specialista na výživu pro vytrvalce a parťák statisíců běžců po celém světě. Přijďte se 4. nebo 5. 4. mrknout na náš stánek a doplnit energii na závod i sezonu!

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Více aktualit