Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým pátý v prestižní Tiomile, teď ho čeká MČR

Noční štafetový závod týmů konající se ve Švédsku je prestižní záležitostí. A Miloš Nykodým Tiomilu dobře zná – na jejím startu stál poprvé před deseti lety. V posledních dvou ročnících se pak postavil dokonce na stupně vítězů, když se svým skandinávským týmem vybojoval stříbro. Letos to na bednu nestačilo, člen Enervit Teamu bral se svými parťáky 5. místo. „Není to nic, s čím bychom byli extra spokojení po dvou druhých místech z posledních dvou let, ale na druhou stranu ani žádné zklamání. Mysleli jsme výš, ale mapa a noc byly tentokrát bohužel proti nám,“ říká známý orientační běžec.

Jak se ti vedlo na tvém úseku?

Běžel jsem osmý, 12 kilometrů dlouhý úsek, který byl od pořadatelů rozepsán jako částečně rozednívací a denní orienťák. Bohužel se nakonec odehrával celý v noci, na což jsem nebyl připravený. Nočních tréninků jsem letos neabsolvoval mnoho a taky to podle toho vypadalo. Po vydařeném začátku, kdy jsem na čelo minutu stáhnul, přišla střední pasáž v zavřenějším lese, kde jsem začal chybovat. Tam jsem naopak sedm minut nabral a ztratil veškerou sebedůvěru… Po průběhu arénou jsem se do toho ale opět trošku dostal a ztrátu začal zmenšovat. Vybíhal jsem třetí a doběhl jsem pátý.


Poprvé jsi ve známém švédském závodě startoval přesně před 10 lety. V čem je pro tebe tenhle závod výjimečný a na který ročník nejraději vzpomínáš?

Výjimečný je v tom, že se běží přes noc a svůj výkon a pocity sdílíte s dalšími devíti členy týmu. Nejlepší vzpomínky mám na ročník 2012 a svůj první start pro severský oddíl Kristiansand OK (NOR). Běžel jsem první úsek a zhruba ve dvou třetinách trati jsem na několik postupů běžel na prvním místě. Pak samozřejmě rád vzpomínám na druhé místo z roku 2017 z Göteborgu, kdy jsem zase poprvé běžel za OK Linné (SWE) a hned z toho byla bedna.


Pravidelně absolvuješ Tiomilu i s Enervitem – po kterých produktech saháš před, během a po závodě?

Před závodem po Enervit PRE Sportu a aminokyselinách BCAA, bez toho bych nevyběhnul. Občas si dám před startem ještě Enervit Gel. Při závodě s sebou mám koncentrát Enervit Liquid Gel Competition a hned po doběhu si střelím Enervit Recovery Drink.


V květnu tě čeká první český šampionát – ve sprintu. Jak se těšíš a co od sebe očekáváš?

Na sprinty se celkově připravuji nejméně ze všech disciplín, takže se zas tak moc netěším. Ale i tak bych moc rád zopakoval umístění na stupních vítězů. Bude to ale těžší než v minulých letech, konkurence je každým rokem silnější a aspirantů na medaile hodně.


Máš za sebou také dubnové závody s reprezentací. Podíváš se i letos na mistrovství světa a bude to pro tebe vrchol sezony?

Doufám, že ano. Trénink k tomuto vrcholu směřuji již od loňského podzimu, kdy jsem vyrazil na první soustředění do Norska, kde se šampionát na začátku srpna uskuteční.


Loni jsi dokázal vyhrát jeden ze závodů Světového poháru. S čím bys byl ve svěťáku spokojený letos, a kdy do něj naskočíš?

Letos se na Světový pohár nezaměřuji. Dvě ze čtyř kol jsou skandinávské a tam bude hodně složité uspět. Naopak ve Švýcarsku a Číně, kde by terén mohl být více nakloněn nám středoevropanům, se poběží hlavně sprinty. Obhájit loňské 11. místo v celkovém hodnocení SP bude hodně těžké. Prvním závodem bude krátká trať u Helsinek 8. června, Následovat bude stíhačka na zkrácené trati o den později. Druhé kolo svěťáku je zároveň mistrovstvím světa a začíná kvalifikací na krátké 13. srpna.