Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým pátý v prestižní Tiomile, teď ho čeká MČR

Noční štafetový závod týmů konající se ve Švédsku je prestižní záležitostí. A Miloš Nykodým Tiomilu dobře zná – na jejím startu stál poprvé před deseti lety. V posledních dvou ročnících se pak postavil dokonce na stupně vítězů, když se svým skandinávským týmem vybojoval stříbro. Letos to na bednu nestačilo, člen Enervit Teamu bral se svými parťáky 5. místo. „Není to nic, s čím bychom byli extra spokojení po dvou druhých místech z posledních dvou let, ale na druhou stranu ani žádné zklamání. Mysleli jsme výš, ale mapa a noc byly tentokrát bohužel proti nám,“ říká známý orientační běžec.

Jak se ti vedlo na tvém úseku?

Běžel jsem osmý, 12 kilometrů dlouhý úsek, který byl od pořadatelů rozepsán jako částečně rozednívací a denní orienťák. Bohužel se nakonec odehrával celý v noci, na což jsem nebyl připravený. Nočních tréninků jsem letos neabsolvoval mnoho a taky to podle toho vypadalo. Po vydařeném začátku, kdy jsem na čelo minutu stáhnul, přišla střední pasáž v zavřenějším lese, kde jsem začal chybovat. Tam jsem naopak sedm minut nabral a ztratil veškerou sebedůvěru… Po průběhu arénou jsem se do toho ale opět trošku dostal a ztrátu začal zmenšovat. Vybíhal jsem třetí a doběhl jsem pátý.


Poprvé jsi ve známém švédském závodě startoval přesně před 10 lety. V čem je pro tebe tenhle závod výjimečný a na který ročník nejraději vzpomínáš?

Výjimečný je v tom, že se běží přes noc a svůj výkon a pocity sdílíte s dalšími devíti členy týmu. Nejlepší vzpomínky mám na ročník 2012 a svůj první start pro severský oddíl Kristiansand OK (NOR). Běžel jsem první úsek a zhruba ve dvou třetinách trati jsem na několik postupů běžel na prvním místě. Pak samozřejmě rád vzpomínám na druhé místo z roku 2017 z Göteborgu, kdy jsem zase poprvé běžel za OK Linné (SWE) a hned z toho byla bedna.


Pravidelně absolvuješ Tiomilu i s Enervitem – po kterých produktech saháš před, během a po závodě?

Před závodem po Enervit PRE Sportu a aminokyselinách BCAA, bez toho bych nevyběhnul. Občas si dám před startem ještě Enervit Gel. Při závodě s sebou mám koncentrát Enervit Liquid Gel Competition a hned po doběhu si střelím Enervit Recovery Drink.


V květnu tě čeká první český šampionát – ve sprintu. Jak se těšíš a co od sebe očekáváš?

Na sprinty se celkově připravuji nejméně ze všech disciplín, takže se zas tak moc netěším. Ale i tak bych moc rád zopakoval umístění na stupních vítězů. Bude to ale těžší než v minulých letech, konkurence je každým rokem silnější a aspirantů na medaile hodně.


Máš za sebou také dubnové závody s reprezentací. Podíváš se i letos na mistrovství světa a bude to pro tebe vrchol sezony?

Doufám, že ano. Trénink k tomuto vrcholu směřuji již od loňského podzimu, kdy jsem vyrazil na první soustředění do Norska, kde se šampionát na začátku srpna uskuteční.


Loni jsi dokázal vyhrát jeden ze závodů Světového poháru. S čím bys byl ve svěťáku spokojený letos, a kdy do něj naskočíš?

Letos se na Světový pohár nezaměřuji. Dvě ze čtyř kol jsou skandinávské a tam bude hodně složité uspět. Naopak ve Švýcarsku a Číně, kde by terén mohl být více nakloněn nám středoevropanům, se poběží hlavně sprinty. Obhájit loňské 11. místo v celkovém hodnocení SP bude hodně těžké. Prvním závodem bude krátká trať u Helsinek 8. června, Následovat bude stíhačka na zkrácené trati o den později. Druhé kolo svěťáku je zároveň mistrovstvím světa a začíná kvalifikací na krátké 13. srpna.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit