Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Petr Vinický o přípravě na OCR sezonu: trénink na poli i rybníce

Loňskou sezonu zakončil ziskem titulu mistra světa v extrémním překážkovém běhu (OCR) a po náročném ročníku potřeboval chvilku oddechu. Na konci roku se ale vrátil k tréninku a dnes už má za sebou první závody včetně jednoho na běžkách. Petr Vinický má zkrátka sport rád ve všech podobách a jak se dozvíte v rozhovoru, miluje i extrémy. Dočtete se také, jak trénuje, co má za sebou a co všechno ho letos čeká.

Na konci loňského roku jste ještě neměl přesnou představu o svém kalendáři na novou sezonu, vyjma vrcholů v podobě evropského a světového šampionátu. Teď už víte, kde budete startovat?

Nejdřív se postavím 8. dubna na start Spartan Race v Mnichově, což bude první opravdový test. Dva týdny poté odlétám do Amsterodamu na úvodní podnik série Toughest. Malá generálka před prvním mistrovstvím ČR v OCR bude v Plzni na Predator Race a poté již zmíněný republikový šampionát. Vrcholem však bude na přelomu června a července mistrovství Evropy OCR v Holandsku. Ještě nemám jasno, jaké závody budou předtím, to hodně záleží na tom, jak se mi povede na Toughest. Pokud ano, asi dostane přednost a trochu si pocestuji po Evropě. Druhá polovina sezóny je ještě nejasná, vrcholit by ovšem měla v Torontu na mistrovství světa OCR v polovině října.

 

Jak jste spokojený s přípravou na letošní ročník?

Po loňské sezóně jsem si potřeboval odpočinout fyzicky i mentálně a volno se tedy natáhlo skoro na 8 týdnů. Do přípravy jsem vklouznul postupně od Vánoc a využíval, co zrovna šlo – kolo, lezení na stěně, běžky, brusle. Prostě jakýkoliv sport kromě běhu. Oproti loňské zimě jsem se snažil co nejpoctivěji najezdit objem, abych se pak lépe adaptoval na další zátěž. V březnu jsem byl na testech a musím říci, že nejen pocitově, ale i podle čísel jsem spokojený s tím, co jsem doposud natrénoval.


Trápily vás mrazy, které letos Česko na rozdíl od předchozích let sevřely?

Vůbec ne, právě naopak! Mám rád extrémní podmínky a svým způsobem si v nich lebedím. Zamrzl mi rybník, tak jsem mohl chodit bruslit.  Vysekával jsem si led a otužoval se. Jednou nedobrovolně i s bruslemi na nohou (smích).  Hlavně ale nasněžilo a vydrželo to, tak jsme si se sousedem vyšlapali okruh pro běžky na poli, co máme za barákem. Na skate jsem pak jezdil do Liberce a po dlouhé době jsem si opravdu užíval zimu.

 

Zařadil jste do letošní přípravy nějaké nové prvky oproti předchozím letům, nebo zůstáváte věrný osvědčenému modelu?

Moc nemám rád stereotyp a hledám nové způsoby, jak se posunout. Proto jsme s trenérem zařadili ty běžky a stál jsem na nich pokaždé, když to šlo. Je to přeci jen jiný pohyb. Dál jsem chodil na lezeckou stěnu a celkem dost jsem se věnoval kompenzačním cvičením a TRX. V týdnu jsem měl v průměru 5 tréninkových dní s ranní fází a poté ještě večerní nebo odpolední fáze s lehkým posilováním. Nejvíce tréninků jsem odjezdil na poli za barákem. Na hodnocení je ještě brzo, ale snad to byl krok správným směrem.

 

Poprvé jste si vyzkoušel i lyžařskou Jizerskou 50, respektive Bedřichovskou 30. Jak se vám jelo a jaký to byl pro vás zážitek?

Největší výzva byla natrénovat na to. Pak přišla fáze strachu, kdy jsem si říkal, že tam umřu, protože jsem takovou dálku neujel ani na tréninku. Ve finále se mi to strašně líbilo! Nějakým omylem jsem byl zařazen do první vlny, takže většina startovního pole byla za zády. Do toho strach, že ostatním polámu hůlky, budu překážet nebo upadnu hned za startem. Jinak samá slova chvály, krásný závod, atmosféra prostě super! I když mi moc nechutnalo tempo, tak jsem si to užil a doufám, že za rok budu stát na startu znovu. Kdo ví, možná na té opravdové padesátce…

 

Za sebou už máte i první „vaše“ závody, tedy v extrémním překážkovém běhu. Jaké?

První letošní start byl na Gladiator Race, běželo se v Josefově, z části i tamní pevností. Celkem zajímavá trasa a první „tykačka“ s vyššími tepy. Druhým závodem byla zmíněná Jizerská 50 a do třetice jsem startoval na úvodním závodě Predator Race. Už se mi běželo o trochu lépe, ale chyba na posledních překážkách mi sebrala lepší než 12. místo. Na druhou stranu tam bylo premiérové umístění na bedně s novým týmem, tak to byla příjemná záplata!

 

Při sportu spoléháte na Enervit. Které produkty patří mezi vaše favority?

Hlavně díky delším tréninkům se mým nezbytným pomocníkem stal regenerační nápoj Enervit R2, na který nedám dopustit, a čeká na mě po každém tréninku. Na noc si někdy ještě dopřeji protein Enervit Time Release 4. Na jizerské 50 mě ovšem dost podržely i energetické gely Enervitene, které jsem měl připravené na cestu.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit