Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Radek Brunner ladí formu na MČR v běhu na 100 km

Už neplatí revoluční novinka, že spolupracuje s trenérem. Radek Brunner se rozhodl jít opět svou vlastní cestou a od začátku roku se připravuje znovu sám. Prvním závodním vrcholem letošního roku bude mistrovství republiku v běhu na 100 km, které se koná 25. března v Plzni, a na které se nyní připravuje v USA. Jak vypadá příprava nejúspěšnějšího českého ultramaratonce a člena Enervit Teamu?

Trénink na novou sezonu odstartoval už na konci loňského roku. Co všechno jste od té doby zvládl? Jaké jste absolvoval tréninky, kolik máte naběháno?

Trénink na letošní sezonu je zatím v takovém režimu, že týden trénuju a týden se z toho dávám zdravotně  dohromady. Neustále léčím vleklé zranění paty, které mě provází už od podzimu a nějak se ho nemůžu zbavit. Takže příprava je tím hodně poznamenaná a zdaleka jsem neodběhal to, co bych si představoval. Nejdelší běhy jsou okolo 50 km, letos mám zatím dohromady naběháno okolo 1500 km.

 

Když jste s přípravou na běžecký rok 2017 začal, hlásil jste revoluční změnu – angažování trenéra. Pak ale ze spolupráce sešlo. Kdy a proč?

S Oliverem Lorincem jsme se dali dohromady po Spartathlonu a spolupráci jsme ukončili v lednu. Bylo to rozhodnutí z mojí strany a on to akceptoval. Měl jsem pocit, že trénuju málo, neměl jsem z toho dobrý pocit. A pokud se mám na něco kvalitně připravit, musím té přípravě věřit, bez toho to nejde. Navíc bylo běhání moc svázané pravidly a to mi nedělalo dobře. Potřebuju volnost a vlastní hlavu.

 

Jak vypadají vaše standardní tréninky, když už zase trénujete sám?

Najel jsem zase na svou tréninkovou rutinu, která mě dovedla i do úspěšného cíle na Spartathlonu (více zde). Teď před republikovým šampionátem v běhu na 100 km jsem se tedy snažil zařadit více tempa potřebného pro tento závod. Je toho ale pořád málo, pata mě dost limituje v rychlosti.

 

Na Facebooku jste v poslední době zveřejňoval fotky s vítězkou Spartathlonu Katalin Nagy. Probíhá nyní nějaká vzájemná spolupráce?

Katalin je fajn holka, jsme kamarádi. Na konci února jsem odjel na tři týdny na Floridu trochu okouknout, jaké to tam je. Vzhledem k tomu, že ona tam bydlí, tak jsme společně něco odtrénovali, probrali, co je nového a zaběhli si jeden kratší ultra závod na 50 km.

 

Prvním velkým závodem pro vás bude MČR na 100 km, které se koná 25. března. Co je ještě třeba směrem k šampionátu doladit a jaké cíle si dáváte?
Doladit potřebuju už jen zdravé nohy a bude to perfektní (smích). Co mi chybí v tréninku, to doháním mentálním tréninkem hlavy na tento závod. Takže budu určitě připravený dobře. Z USA přiletím tři dny před závodem, tak doufám, že se dokážu včas přehodit na evropské časové pásmo a na startu v Plzni neusnu. Cíl je pořád stejný, prolomit bariéru sedmi hodin. A pokud by se u toho povedlo i prodloužit vítěznou stovkovou sérii na republikových šampionátech, které jsem třikrát za sebou vyhrál, bylo by to fakt hezké zahájení roku.

 

I letos má své stálé místo ve vašem sportovním životě Enervit, na který spoléháte v tréninku i při závodech. Na které produkty nedáte dopustit?

Moje stálice jsou jasné – na regeneraci Enervit R2 Sport, pro závod pak energetické koncentráty Enervitene Sport Concentrate, energetické tyčinky Enervit Power Sport Competition a energetický nápoj Enervitene Sport.

 

Teď ladíte formu na MČR v běhu na 100 kilometrů. Jak se bude dál v sezoně měnit vaše příprava?

Nyní je směřována k šampionátu, po něm bude začátkem května následovat Wings for Life World Run v Bratislavě, což je rychlostně podobný závod jako stovka. Pak bude čas přejít v přípravě od rychlosti k vytrvalostní části, takže moje letošní sezona je tak trochu reverzní. Nejdřív trénink se vstupy do rychlosti a pak přechod k tréninku potřebnému pro závod na 24 hodin a Spartathlon, tedy více do vytrvalosti.

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit