Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Silvini Madshus Team je se startem Ski Classics spokojený

Dva závody stihl v letošním roce prestižní seriál dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classic. Úvodní týmový prolog ve Švýcarsku a italskou La Sgambedu. Silvini Madshus Team je zatím na 12. místě v týmovém hodnocení a start sezony si pochvaluje. „Já jsem velmi spokojený, takový vstup do sezony jsme ani nečekali,“ říká v rozhovoru šéf týmu Marek Pazderský, který na oba závody vezl svým lidem i sportovní výživu Enervit.

Jaké podmínky panovaly na úvodním prologu a poté na La Sgambedě?

Na prologu bylo umrzlo, lyže nám šly dobře. V jedné ze zatáček už ale byla bohužel plotna, kluci se tam neposkládali úplně nejlépe a byla z toho jedna zlomená hůl a rozpadnutí formace, což nás určitě stálo nějaké místo a čas. Na La Sgambedě byla velká zima, ráno kolem – 16 °C a i tam se nám podařilo velmi dobře namazat. Moc se nám to nepovedlo u Sandry Schützové, kde jsme vybrali příliš měkké lyže a ty ji stály také zhruba 2-3 místa.


Jak jste tedy spokojený se startem týmu do sezony po 2 úvodních závodech?

Velmi. Tak dobrý vstup do sezony jsme ani nečekali. Při prologu jsme docela ztratili, nebyl to závod, na který jsme nějak trénovali, a jeho absolvování bylo spíše prezentací pro partnery. Zdravotní problémy a zlomená hůl hned v úvodu pro nás znamenaly pomalejší čas a tím pádem i horší umístění. Reálně jsme mohli být o 2-3 místa celkově lepší. Pozitivem ale bylo, jak tým fungoval, zareagoval na danou situaci a vzájemně spolupracoval. Bylo hezké vidět kluky na trati, jak si pomáhají.


Italský závod, kde už to bylo o individuálních výkonech, hodnotíte jak?

La Sgambeda už byla o něčem jiném, chtěli jsme uspět. Nikdo asi nečekal, že Jirka Pliska bude nejlepším Čechem v závodu. To byl další krásný zážitek, který nám všem Jirka připravil. Standa Řezáč je po dlouhodobém zranění a věříme, že jeho forma půjde v příštím roce nahoru. Mára Černohorský si vybral nováčkovskou daň a také věříme, že se zvedne. Sandra zajela svůj standart, kdy nám hodně pomohla se ziskem bodů, jen škoda špatně vybraného materiálu, mohlo to být ještě lepší. Sám ve svém světě pak jezdí nestárnoucí Jenda Svoboda, který v 51. letech opět ovládl kategorii nad 50 let a v prologu zajel s klukama velmi solidní výsledek.


Co vám coby šéfovi týmu řekly úvodní závody o formě závodníků po dlouhé a náročné přípravě?

Potvrdily mi, že Jirka Pliska i Jenda Svoboda jsou na tom velmi dobře, Standa i Mára se musí po zraněních ještě rozjet. Celkově víme, že se toho nemusíme bát a že jsme i s malým rozpočtem oproti ostatním týmům konkurenceschopní.


V týmu pro seriál Visma Ski Classics máte závodníky od juniorského věku (Marek Černohorský) přes zkušeného Stanislava Řezáče (44 let) po účastníky kategorie nad 50 let. Jak vám klape taková spolupráce a jaká má pozitiva?

U nás to takhle klape už dlouhodobě, mladší se učí od starších, naopak mladší přináší pro starší nový náboj a motivaci. Vzájemně si pomáháme a respektujeme se, i když sranda samozřejmě musí být. V praxi to funguje tak, že starší nám radí, jak chodit za holkama a ty mladší nás zase učí zacházet s tabletem (smích).


Pro Marka Černohorského jde o první sezonu ve světě laufů. Jak se s nimi zatím sžívá?

Začátek je těžký, závody jsou dlouhé, trénink nebyl v poslední důležité dekádě optimální. Nástup na vysokou školu a měsíc dlouhá nemoc si vybraly svoji daň a Mára si závody moc neužil. Věříme, že se náš Medvěd, což je jeho nová přezdívka, probudí v novém roce ze svého spánku, a ještě pár soupeřů provětrá.


V úvodních dvou závodech za vás startovala také Sandra Schützová. Ta se teď ale bude soustředit na možnost kvalifikace na olympijské hry. Kdo ji tedy v týmu pro závody Ski Classics nahradí?

Sandra je super a jsme moc rádi, že nám pomohla. Také doufáme, že se na nějaký závod mezi nás ještě vrátí. Teď ji samozřejmě držíme palce v nominaci na olympijské hry. Nahradit by ji měla velezkušená Zuzka Kocumová a pak naše stálice Šárka Zelenková Vyštejnová, která pro náš tým vyjezdila už velké množství bodů.


Jak vypadá výživa závodníků na Ski Classics před závodem, na trati a po dojezdu?

Minimálně den dopředu se už hodně pije, zvláště ve vysokých nadmořských výškách, kde jsme teď jeli (až do 2.000 m n.m.).  Ráno snídáme Enervit PRE Sport spolu s magnéziem. Během závodu jsme měli připravených 18 lahví s ionťákem (Enervit G Sport) a koncentráty Enervitene Sport Competition. Po závodě pak okamžitě následovala proteinová tyčka a regenerační nápoj Enervit R2 Sport.


Co zatím říkáte konkurenci – ať už z českého prostředí nebo i zahraničních týmů působících v seriálu? Přinesly z vašeho pohledu první dva závody nějaká překvapení?

Ve světě se to opět přiostřilo a kluků je tam o 10 více než loni, takže prvních 60 je prostě už top kvalita, kde není vůbec sranda se prosadit. Na La Sgambedě přijelo 24 závodníků ve 12 vteřinách. Dámská kategorie se také zvedá a už to není závod jen dvou holek, ale 6-8 jich je schopno zajet velký výsledek. Kluci z Vltava Craft teamu jeli super prolog, ale pak mě trochu zklamali na La Sgambedě. Lukáš Bauer má Katku a dobře ví, proč ji má a ona se mu rovnou od prvních dvou závodů vyplácí, i když v prologu měla myslím na víc. Kluky jsem na La Sgambedě také čekal trochu výš, ale oni se ještě ukážou.


Teď vás čeká poměrně dlouhá pauza. Jak ji s týmem vyplníte a co na jednotlivé členy týmu čeká?

Čeká nás opravdu dlouhá a nesmyslná pauza. Nechci kritizovat vedení, ale tohle se opět nepovedlo... Na druhou stranu můžou naši marodi potrénovat a všichni jsou rádi, že mohou být přes svátky doma s rodinami. Čeká nás soustřední na Mísečkách a pak první víkend závody v Bedřichově na rozjetí.


S jakou sestavou a ambicemi půjdete hned do prvního novoročního závodu Kaiser Maximilian Laufu v Seefeldu?

Zuzku Kocumovou bych rád viděl kolem 15. místa a když budou atakovat prvních 30 míst, tak budeme spokojení.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit