Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Silvini Madshus Team míří do další laufařské sezony. Co od ní čeká a jaká byla příprava?

Od začátku vzniku prestižního seriálu dálkových běhů Ski Classics nechyběli na startu a jsou tak jediným týmem z Česka, který drží tak dlouhou tradici. Silvini Madshus Team netrpělivě vyhlíží start dalšího ročníku s tím, že se těší především na závody v roce 2018. Prioritou bude domácí Jizerská 50 a legendární Vasův běh. I to prozrazuje v rozhovoru před začátkem sezony šéf týmu a závodník v jedné osobě Marek Pazderský.

Za pár dní odstartuje Visma Ski Classics, prestižní seriál dálkových běhů, ve kterém ani letos nebudete chybět. Jak se na něj těšíte a jaké cíle pro letošní ročník jako tým máte?

Pocity jsou rozporuplné. Na jednu stranu se těšíme hodně, protože člověk trénuje a nemůže se dočkat, až to konečně začne a bude moct prodat to, co natrénoval a zjistit, zda se to povedlo. Na druhou stranu jsme všichni tak trochu naštvaní, že se začíná nesmyslně brzo a ve středu Evropy, kde jsou problémy se sněhem, a pak na další závody budeme čekat až do půlky ledna… Spoléhat budeme opět zejména na Standu Řezáče, Jiřího Plisku a Vaška Sedláčka, v ženách pak na Sandru Schützovou a Zuzku Kocumovou. Chtěli bychom se v nějakém závodu podívat do první desítky a ve všech závodech pravidelně bodovat, pokusit se být určitě do 15. místa celkově.


Které závody pro vás budou prioritou? A jak byste se rádi prezentovali hned na úvodním prologu?

Prioritou je pro nás jednoznačně Jizerská 50. Je doma, což pro nás platí dvojnásob, a to se chce každý ukázat v co nejlepším světle. Druhým vrcholem sezony bude jako vždy Vasaloppet, nejslavnější a největší závod na světě. Prolog je pro nás spíše prezentací týmu pro sponzory a fanoušky než nějakým velkým závodem. Některé týmy se na to připravují jako na mistrovství světa, ale my víme, že ty „pravé“ závody (dálkové běhy), teprve přijdou.


Co vás ještě čeká z hlediska přípravy do prvního závodu 26. 11.?

Tým je rozdělen v závěrečné fázi na dvě skupiny. Ta početnější míří na sever do Norska, do slavného střediska Sjusjoen na 14denní soustředění na prvním sněhu a přesune se až na druhý závod do Itálie na La Sgambedu. Druhá skupina se zatím připravuje u nás na kolečkových lyžích a přesouvá se do Livigna týden před prvními závody.


Jaké jsou největší změny v týmu od loňské sezony? Ať už ve složení nebo přípravě.

Na přípravě nebylo co měnit, sezona byla více než úspěšná, takže jsme jenom přidali na vytrvalosti, rychlosti a síle a doufáme, že se to projeví. Změn také moc není, jsem hrdý na to, jak dlouhou dobu (10 let) už tahle parta drží pohromadě a táhne za jeden provaz. Jsem rád, že k nám přicházejí noví mladí sportovci a máme na co navazovat. I když s některými je to těžké, zvláště ti, co byli dříve v nějakých mládežnických výběrech, mají zafixováno, že je vše zadarmo a jednání o vstupu do týmu začínají otázkou, co všechno dostanou. S těmi se většinou nemáme moc chuť domlouvat.


Jak vypadala vaše příprava na letošní laufařskou sezonu? Kdy začala a jaké tréninky a soustředění obsahovala?

Příprava nám tradičně začíná už v květnu, kdy se jezdí většinou na kole, chodí se běhat a postupně se přidávají i kolečkové lyže. Soustředění máme naplánované na každý měsíc jedno, začínáme v červnu 10 dní na silničních kolech v Dolomitech, v červenci máme pětidenní přeběh nějakého horského masivu, letos to byla Malá a Velká Fatra na Slovensku. V srpnu jsme byli na kolečkových lyžích v Itálii v Bormiu, kde s námi byla i atletická část našeho týmu, například Vítek Pavlišta. V září to byla opět Itálie, kde jsme zároveň absolvovali Marcialongu na kolečkových lyžích s výjezdem na Alp de Cermis, v říjnu pak tradičně jezdíme na 10 dní na Mallorcu.


I letos spoléháte při tréninku i v závodech na sportovní výživu Enervit. Jaké produkty nechyběly na vašich soustředěních a na které budete spoléhat v sezoně?

Enervit je pro nás dlouhodobě tou nejlepší volbou. Produkty známe, víme, že fungují a můžeme se na ně spolehnout. Tradičně nechybí regenerační nápoj Enervit R2 Sport, energetické tablety GT Sport, iontový nápoj Enervit G Sport a energetické gely Enervitene. Těchto produktů spotřebujeme opravdu velké množství.


Po Ski Classics se rozběhnou i české lyžařské seriály, Ski Tour a Stopa pro život. Jakých závodů se chcete účastnit a jaké cíle případně v těchto sériích máte?

Ski Classics je pro nás samozřejmě prioritou, ale díky tomu, že nás v týmu je zhruba 120, tak máme velký dostatek závodníků i závodnic na další závody. Chystáme se tedy ve velkém na seriál závodů BoBoloppet, Ski Tour i Stopa pro život. Perličkou je, že na konci sezony se chystáme ve velmi silném složení do Švédska na 220km závod Nordenskioldloppet, kde chceme vylepšit naše dosavadní maximu 32. místo v mužích (Marek Pazderský) a 5. místo v ženách (Šárka Zelenková Vyštejnová).