Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Silvini Madshus Team v polovině sezony. Před Jizerskou 50 hlásí: "Závod roku je tady!"

Po zrušeném víkendovém závodě v Toblachu mají za sebou polovinu seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics. Silvini Madshus Teamu zatím patří v celkovém pořadí 16. místo, jak ale sám šéf týmu Marek Pazderský přiznává, o umístění v soutěži týmů jim primárně nejde. Jak tedy hodnotí první půlku sezony v prestižním seriálu, a jak je zatím s pokojený s působením týmu v domácí SkiTour? To vše prozrazuje v rozhovoru před startem legendární Jizerské 50, na které se představí téměř 70 členů známého českého týmu.

Máte za sebou polovinu závodů letošního ročníku Visma Ski Classics. Jak jste s dosavadním průběhem spokojený?

Spokojenost je mnohem větší, než jsme čekali. Hodně lidí nás zatracovalo a tvrdilo, že bez Standy Řezáče, který neprodloužil po 4 letech smlouvu, budeme poloviční. A my máme mnohem kvalitnější výsledky, navíc výborně fungující partu! Můžeme se opřít o super výkony starších a velmi dobře zapadla do týmu i skupina mladých, kteří letos hlavně sbírají zkušenosti.


Které ze závodů byste vyzdvihl jako nejpovedenější a kterých výsledků si nejvíc ceníte?

Nejkvalitnější je zatím výkon Jirky Plisky z Marcialongy spolu s Diagonelou, kde byl v obou případech jen pár sekund od první dvacítky. Široko daleko okolo něj jsou všichni profíci, co se tím živí a během sezony zůstávají v Alpách a jen trénují. Naši závodníci si musejí vybírat týden co týden dovolenou a trávit nekonečné hodiny přejezdy po Evropě. Samozřejmě to ale není jen o Jirkovi, ostatní jsou na tom také výborně, Vašek Sedláček je neskutečný dříč, Pavel Janeček za poslední rok hodně vyrostl, ostatní kluci bojují a snaží se na sobě trpělivě pracovat, což pomalu nese ovoce. V ženách se do toho i přes měsíční výpadek v tréninku kvůli zlomenině vrhla po hlavě Kája Grohová, a ač jde o její první závody na dlouhé tratě, tak se hned dostavily super výsledky. Zbytek holek má před sebou ještě kupu práce, ale i tady to vidím hodně pozitivně.


V týmovém hodnocení vám zatím patří 16. příčka. Co jí říkáte a s jakým umístěním byste byl spokojený na konci sezony?

Popravdě nás to moc nezajímá. Protože neplánujeme jet všechny závody, nemá cenu mířit na celkové umístění. Bylo by sice hezké být výše, nejlépe jsme skončili pátí, a to jsme do posledního závodu bojovali o třetí místo, ale na druhou stranu – pokud tým není do prvních pěti, tak už je to v podstatě jedno. Určitě je hezké být v první polovině všech týmů, na konci sezony bychom chtěli být do první dvacítky.


Poslední závod, Toblach-Cortina, byl zrušený den před startem. Kdy jste se to dozvěděli a jak moc nepříjemné to bylo?

Závody nám zrušili v osm večer, 12 hodin před startem. Už jsem ale jednou zažil i zrušení závodu 15 minut před startem, na Birkebeinerrennetu v Norsku. Trochu smůla, vše je nachystané, sportovci i servis, vše zaplacené a v podstatě vyhozené z okna… Bylo mi závodníků líto. Na druhou stranu jsem kroutil hlavou, proč to zrušili úplně, protože na náhradní trati by to šlo udělat bez problému. Být to v Čechách, tak je lidi sežerou.


Teď je před vámi Jizerská 50, legendární závod v domácím prostředí. Kolik členů týmu bude na startu a jaké závody obsadíte?

Závod roku je tady! Na startu bude zhruba 70 našich členů, což je docela dost. Chceme se ukázat ve všech závodech, to hlavní samozřejmě cílíme na neděli a 50kilometrový závod. Podél trati by mělo být dalších 30 našich členů či rodinných příslušníků, aby pomohli s občerstvováním.


I při Jizerské 50 budete spoléhat na Enervit, který je také výživovým partnerem závodu. S jakým občerstvením na trati počítáte?

Bez Enervitu už si to asi ani nedovedeme představit. Zhruba po 5 kilometrech bude vždy naše dvojčlenná posádka s nápojem Enervit Isotonic Drink, od Knajpy cestou zpět pak budou navíc připraveny Enervit Liquid Gely Competition smíchané s vodou a solnými kapslemi Enervit Salt Caps. Chybět nebudou ani tablety Enervit GT Sport.


Na českých závodech jste vidět i v rámci seriálu SkiTour, která je před Jizerskou 50 také v polovině. Jak jste spokojený s účinkováním Silvini Madshus Teamu na domácích tratích?

Letos jsme seriál SkiTour tak trochu vypustili – není čas a finance se věnovat naplno všem soutěžím. Přesto jsme vidět a na všech závodech jsme zatím plně obsazovali pódia, což mě velmi těší. Závodníci si tak můžou kvalitně zazávodit a zvednout sebevědomí na závody venku. Uvidíme, jak se vydaří další závody seriálu – jestli se nám to zase povede i v celkovém pořadí, nebo se budeme radovat jen z dílčích úspěchů na jednotlivých závodech.