Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Tomáš Řenč zajel nový český rekord na ironmanské trati!

Na závod série Ironman do švédského Kalmaru vyrazil Tomáš Řenč s jasným cílem – vybojovat nominaci mezi profesionály na mistrovství světa na Havaji. To se nakonec členovi Enervit Teamu nepodařilo, i když dosáhl svého osobního maxima 7:54:07 a kromě prolomení osmihodinové hranice si připsal i český rekord!

Jste aktuálně nerychlejším triatlonistou české historie na ironmanské trati. Co tomu říkáte?

To, že jsem zajel český rekord, mě hodně překvapilo a potěšilo, moc si toho vážím. Nečekal jsem, že budu vůbec někdy atakovat hranici 8 hodin, natož český rekord. Znamená to pro mě nový posun a energii do dalších tréninků a závodů.


Na závod v Kalmaru jste se soustředil, byl to vrchol vaší sezony. Dá se tedy říct, že veškerá příprava a načasování proběhly přesně podle plánu a vašich představ?

Ano, vše proběhlo, jak mělo. Byl jsem na závod maximálně připravený, poslední dva měsíce jsem neměl sebemenší výpadek. Do Kalmaru jsem nicméně jel s cílem vyjet si nominaci na mistrovství světa na Havaji, což se bohužel nepodařilo.


Jak se pro vás závod vyvíjel po startu?

V plavání jsem ze začátku trochu ztrácel, ale povedlo se mi dostat zpět do čela, takže jsem vyplaval v první desetičlenné skupině. Pak jsem lehce zazmatkoval v depu, kde jsem si vzal nejdřív věci na běh a pak cizí, až napotřetí jsem si vzal správnou výbavu na kolo…


Cyklistickou část jste prolétl v průměru přes 42 km/h. Jak se vám jelo?

Na kole se ze začátku jelo svižně, ale pro mě přijatelně. Po 40 kilometrech nás dojela skupina zezadu, tak jsme se rozdělili, tempo se zvýšilo a dost se prostřídaly pozice. Na konci kola už bylo náročné vysoké tempo udržet, ale zvládl jsem to až do depa. To jsem už měl naštěstí rychlé a vydal se na běh.


V běžecké části jste už počítal s tím, že by to mohlo být na rekord?

Zpočátku se mi běželo velmi dobře, držel jsem si své tempo. Když jsem po půlmaratonu zjistil, že to pořád běží dobře, začal jsem zrychlovat a posouvat se v pořadí dopředu. Až v závěru, asi 4 kilometry před cílem, jsem zjistil, že čas bude pod 8 hodin, tak jsem ještě zabral ze všech sil, aby to bylo co nejlepší. V cíli jsem byl moc rád za ten neuvěřitelný čas!


Prozradíte, jak jste se během závodu občerstvoval?

V rámci závodu přichází doplňování energie na řadu až na kole, kde mám jednu lahev s vodou a dvě s Enervit Gely a iontovým nápojem Enervit Isotonic Drink. Vozím s sebou i energetické tablety Enervit Carbo Tablets s minerály pro případ, že by přišly křeče. Naštěstí se mi ale vyhýbají. Na občerstvovacích stanicích pak už chytám jen vodu a po závodě nezapomenu na regenerační nápoj Enervit Recovery Drink.