Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonistka Helena Karásková o MS Xterra na Havaji: „První pětka nebyla daleko.“

Opět dokázala, že patří do světové špičky. Helena Karásková zakončila sezonu účastí na mistrovství světa Xterra na Havaji, kde obsadila 8. místo. Evropské tour vládne počtvrté v kariéře. Jak je členka Enervit Teamu spokojená s letošním ročníkem a jaké problémy ji potkaly na šampionátu? To vše prozrazuje v posezonním rozhovoru.

Mistrovstvím světa na Havaji ti skončila letošní sezona. Jak jsi s ní spokojená?

Spokojená jsem tak napůl. Začátek sezony vyšel skvěle, i když z mého hlediska dost nepochopitelně. Vrátila jsem se z adventure race v Číně, cítila se naprosto vyčerpaná a nastoupila hned do kolotoče závodů evropské tour. Forma pak vygradovala v Belgii, následně přišel hodně tvrdý pád ve Švýcarsku, ale hodně těžkou Francii o týden později jsem zvládla celkem slušně. A pak už to pokračovalo – chvíli nahoře, chvíli dole. Na začátku sezony jsem si ale dala cíl vyhrát evropskou tour, a to se mi nakonec opravdu povedlo. Osmé místo na Havaji není špatné, jen mě mrzí, že první pětka opravdu nebyla daleko… 


Na Havaj ses vydala v předstihu kvůli aklimatizaci. Jak probíhala a jak dlouho dopředu jsi byla na místě?

Ono to dohromady zase nebylo tak moc, ale oproti předchozím rokům to bylo o pět dní déle. Prvních pár dní se mi chce spát skoro pořád, jen v noci to nejde, ale letos jsem spala jak přes den, tak v noci. Takže myslím, že s posunem jsem se srovnala poměrně rychle. 


Před šampionátem jsi pilovala plavání, ve kterém nejvíc ztrácíš na své soupeřky. Jak konkrétně tenhle trénink vypadal a s kým a kde probíhal?

Hodně dlouho jsem nad tím hloubala a cítila, že už to takhle nejde. Nakonec jsem se dostala do rukou Michala Beneše, konzultovali jsem hodně na dálku, protože Michal je z Brna. Hodně jsme tréninky rozebírali, posílala jsem videa a zase jsme rozebírali. Byla to pro mě velká změna, bylo toho hodně, ale zdálo se mi, že to má smysl. Jednou jsme se také za ty dva měsíce potkali na bazénu. Jsem strašně ráda, že jsem se k Michalovi dostala a spolupráce bude určitě pokračovat. Za dva měsíce se zázraky dělat nedají, ale věřím, že přes zimu se nám podaří na tom zapracovat.


Jak dlouho tahle specifická příprava trvala a kam ses stihla posunout?

V Dánsku, kde jsem z vody vylézala s více jak osmi minutami, jsem zjistila, že mi tak nějak ujel vlak, co se týče plavání, a i když se mi podaří zajet nejrychlejší kolo, je těžké z toho ještě běžet… Takže spolupráce funguje od září, necelé dva měsíce. Já jsem z toho byla ze začátku trochu rozpačitá, ale myslím, že i Michal má obrovskou radost, když se nějaký trénink povede a hlavně, že se mi podařil už trochu progres na Havaji. Za to všechno můžu děkovat jen mému manželovi, který Michala znal z dob, kdy ještě pracoval v Brně a jezdili společně na kole.


Právě v plavecké části se ti na Havaji oproti předchozím letům dařilo…

Ztratila jsem ve vodě necelých sedm a půl minuty. Vloni to bylo přes devět. Hlavně první polovina se mi plavala dobře, v té druhé jsem trochu ztratila při výlezu z vody, stáhla mě vlna.  Vlny byly poměrně velké, ale dalo se v tom plavat. Celý týden před závodem hodně foukalo a vlny byly místy opravdu hrozné, po noční bouřce bylo na některých místech i zakázáno plavat. Dokonce se na závodní den čekal velký příboj, ale ten se nakonec nekonal a vlny byly skoro nejmenší.


V cyklistické části jsi řešila potíže s kolem i ztracený bidon. Dá se říct, že i kvůli tomu nebyl tentokrát průběh ideální?

Mně se jelo velmi pěkně prvních pět mil a pak mě najednou seklo. Na vrcholu druhého stoupání jsem si myslela, že jsem namotala trávu do kladky, a proto mi jde tak ztěžka šlapat. Chvíli kolo vyluzovalo zvuky jako v železárně, ale nechtělo se mi slézat a říkala jsem si, že to půjde. Sjezd byl dlouhý, ale do kopců to pak moc nešlo. Skřípalo mi v tom a začalo to jít hodně ztuha. Musela jsem slézt, a to mě hodně mrzelo, protože jsem akorát zavěsila kluka, co přejel zatáčku a vracel se, ale nedalo se nic dělat. Musela jsem dolů.


V čem byl problém?

Koukám a tráva nikde, kladka byla úplně čistá. A to doslova, ani řetěz tam nebyl. Asi jsem nabrala nějaký klacek a řetěz se dostal mimo. Ten řinčivý zvuk byl, když se řetěz zařezával to chránícího vodítka. Stačilo ještě chvíli a úplně by ji přeřízl. Ztráta pro mě byla maximálně půlminutová, takže myslím, že tady zásadní problém nebyl. Spíš jsem neměla úplně dobré nohy. Super mi šly zatáčky, ale do kopců to moc nejelo. No a pak jsem ztratila tu lahev… Všimla jsem si, že ji nemám, na 17. míli a na 16. byla druhá občerstvovačka. Akorát jsem dopila velkou lahev, a když jsem ji vracela, všimla jsem si, že ta druhá tam není. Napila bych se maximálně ještě jednou, už to byly jen 4 míle do depa. 
 

Když mluvíme o ztracené lahvi a doplňování energie, prozraď, co všechno s tebou putovalo na Havaj, abys doplnila, co je třeba?

Samozřejmě ionťák, používám Enervit G Endurance Sports s kofeinem. Na biku vozím „pomalé“ gely Enervitene Sport. Před startem zařazuji energetické tablety GT Sport s kofeinem a už pár dní před závodem vždy večer Enervit Magnezium. Samozřejmě mi ani na Havaji nechyběly regenerační nápoje Enervit R2 a R1 Sport, které mi pomáhají regenerovat a nedokážu si sport bez nich představit.


V běhu sis pohmoždila kotník. O co přesně šlo a jaký je jeho stav teď?

Jojo, byla to malinkatá chvilka nepozornosti. Pamatuju si ten okamžik, jako bych na chvíli úplně vypnula a probrala mě bolest v kotníku. Já je mám oba už pořádně zdevastované. Nejprve jsem myslela, že to nepůjde. Jen jsem si říkala, že nesmím zastavit, to už bych ho nerozhýbala. Asi po půl kilometru pajdání se dalo zase běžet. V sebězích jsem si musela dávat velký pozor, ale už se dalo běžet normálně a musím říct, že druhá polovina běhu pak byla daleko lepší než ta první. Dokonce se mi podařilo posunout o jedno místo a měla jsem zprávy, že 5. příčka není daleko. Potřebovala bych ale ještě tak dva kilometry… Teď už je stav dobrý, je tam jen lehká podlitina. Ale běhání teď naštěstí můžu na chvíli vynechat.


Co tě tedy čeká teď – užíváš si volna? Jaké jsou tvé plány do konce roku 2017?

Odpočinout si určitě potřebuju. Ještě si nejsem jistá, jestli sezonu neprodloužím o dva týdny, ale pak určitě minimálně čtyři týdny budu odpočívat. Věnovat se víc rodině, možná konečně dostavíme garáž (smích). A vlastně se strašně moc těším na lyže. Budeme zase mazat lyže v servisu Bezva Bežky a také se těším na zimní triatlon. Od listopadu budu dvakrát týdně na prodejně Endorfin Factory v Jablonci nad Nisou a uvidíme, jak se nám rozběhne společné běhání pro veřejnost. To jsou asi ty nejbližší plány. Další musíme ještě rozebrat a pořešit, co a jak dál.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit