Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Příprava na Jizerskou 50: Kde vzít dostatek energie na závod?

Výkon běžce na lyžích je podpořen hned třemi základními druhy energie. Aby se vaše několikaměsíční tréninkové úsilí projevilo naplno, chtělo by to na připravenosti těchto zdrojů energie zapracovat před startem Jizerské 50 co nejvíce. Jak a čím? A o jakých energetických zdrojích mluvíme? To prozradí pokračování našeho výživového seriálu k Jizerské 50, kterým pomáháme s přípravou na tento legendární závod, jehož jsme i letos výživovým partnerem.

Výkon běžce na lyžích je podpořen třemi základními druhy energie. Na jejich připravenost byste měli před závodem myslet a také zapracovat. Něco se hodí až těsně před startem či přímo během závodu, na něčem můžete pracovat už teď v době finální přípravy. A protože všechny tři energetické zdroje ovlivníte stravou, může být jejich ladění i docela zábava. Jaké tři zdroje to tedy jsou a jak je správně nachystat na den D?

 

1) Rychlá energie uložená ve svalech - glykogen

Glykogen je zásobní forma sacharidů. Ve vysoké míře se využívá v počátečních fázích sportovního výkonu a jeho hladina značně ubývá při vyšších nebo vysokých intenzitách. Je to i proto, že dostupnost energie z glykogenu je dvakrát rychlejší než z tuků. Proto je glykogen jazýčkem na vahách, co se týče kvality sportovního výkonu. V poměru k trati Jizerské 50 však máme glykogenu v těle velmi omezené množství, proto by mělo být naší snahou:

  • mít zásoby glykogenu před startem co nejvyšší
  • a během závodu glykogen co nejvíce šetřit (viz body 2 a 3).

 

Jak můžeme ovlivnit zásoby glykogenu v posledních dnech před startem?

  • nezařazovat žádné dlouhé ani náročné tréninky (doplnění glykogenu zpět na výchozí úroveň totiž zabere i 4 dny)
  • důležitý je správný přístup k procesu následné regenerace po každém tréninku, tzn. doplňovat živiny a tekutiny vyčerpané sportovní aktivitou (více o regeneraci zde).


Čím dříve živiny a především glykogen zpět doplníte, tím lépe budete na Jizerskou připraveni. Jaký je tedy doporučený postup pro maximalizaci zásob glykogenu v týdnu před startem:

  • Ihned po každém delším tréninku vypijte povýkonový nápoj Enervit Recovery Drink (znáte jako R2 Sport), po kratších trénincích Enervit R1 Sport (rozdíly jsme popisovali zde).
  • Postupně zařaďte do jídelníčku více sacharidů – preferujte rýži Basmati nebo celozrnnou rýži, těstoviny, cizrnu, quinou, bulgur, pohanku, jáhly, ovesné vločky nepražené, případně i celozrnné pečivo (určitě se ale vyhýbejte velkému množství sladkostí a sladkého pečiva).
  • Jezte během dne často, jako svačiny zařaďte například i Enervit PRE Sport (pomůže vám s doplněním glykogenu) nebo energetickou tyčinku Enervit Performance Bar.
  • Den před startem určitě zařaďte druhou večeři, a to například rizoto a k tomu dvě želé Enervit PRE Sport (kdo trpíte na křeče, vypijte i Enervit Magnesium Sport).

 

2) Tuky – energie, bez které bychom daleko nedojeli

V našem organizmu, ať chceme nebo ne, máme uloženo značné množství energie v tucích. Naštěstí. Protože díky energii z glykogenu jsme sice rychlí, ale daleko bychom s ní nedojeli. Tuky však nelze „vyždímat“ až na nulu. Není to fyziologicky možné, neboť tuky se spalují v ohni sacharidů (tedy glykogenu, což je další důvod, proč jsou zásoby glykogenu tak důležité).

 

Tuky jsou pro vytrvalce významným energetickým zdrojem a nemožnost jej během výkonu využívat by znamenala odsoudit se do role poražených či do skupiny závodníků, kteří závod nedokončili. Důvodem je, že bez využívání tuků jsme odkázáni především na omezené množství glykogenu, který ale o to rychleji mizí.

 

Abychom tedy objeli celou Jizerskou 50, energii z tuků k tomu bezpodmínečně potřebujeme. Proto se nesmíme dopustit významné chyby, která by znemožnila využívat tuky jako energetického zdroje během výkonu. Touto chybou by bylo snězení zejména v poslední hodině před sportovním výkonem něčeho sladkého nebo energeticky rychlého (sušenky, sladkosti, bílé pečivo, sladký nápoj), což by způsobilo vyloučení velkého množství inzulinu ze slinivky břišní, který by zamezil hormonu glukagonu využívat tuky jako zdroje energie. Což je ale činnost během vytrvalostního výkonu nezbytná, protože energii z tuků nutně potřebujeme…

Abyste mohli jako nepostradatelný zdroj energie využívat tuky uložené ve vašem těle, stačí:

  • Mezi koncem snídaně a startem závodu zachovat tři hodiny bez jídla a sladkého nápoje.
  • Zhruba 90 minut před startem sníst jedno sacharidové želé Enervit PRE Sport a 30-45 minut před startem druhé (potlačíte tak možný hlad a nastartujete využití energie z tuků).
  • Není-li rozcvičování před startem příliš intenzivní, nepijte během něho žádné příliš slazené nápoje.

 

3) Energie přijímaná během výkonu

Dva ze tří zdrojů energie jsme probrali a je čas na ten třetí, na kterém můžeme pracovat přímo během závodu. Řeč je o energii přijímané během výkonu, kdy pracujícím svalům „podsouváme“ zdroj energie pro jejich výkon. Proč?

 

Důsledky příjmu energie během závodu:

  • Příjmem optimálně vstřebatelných sacharidů z energetických tablet (Enervit GT Sport), gelů (Enervit Gel) nebo tyčinek (Enervit Performance Bar) šetříte glykogen, který vám tak ve svalech vydrží po delší část závodu a pomůže ve více náročných fázích trati.
  • Jelikož využíváte ve větším množství energii ze sacharidů, váš výsledný čas bude rychlejší (protože využití energie ze sacharidů je 2x rychlejší než energie z tuků).
  • Nezatížíte žaludek těžko stravitelnými potravinami, čímž opět přispějete k lepšímu konečnému výsledku.

 

Enervit výživový plán na Jizerskou 50

Na letošní Jizerskou 50 jsme pro všechny závody zpracovali několik výživových strategií rozdělených dle délky trvání výkonu. Protože ve vytrvalostních disciplínách se výkon zhoršuje především v důsledku vyčerpání svalového glykogenu, je jejich cílem, abyste měli dostatek energie ze sacharidů po celou dobu závodu a maximálně tak přispěli k co nejlepšímu výsledku. Proto Enervit výživové plány vhodnou skladbou produktů:

  • pomáhají šetřit svalový glykogen,
  • umožňují zapojit tuky jako nezbytný energetický zdroj,
  • optimálně dávkují sacharidy přijímané během výkonu.


Více informací o vhodných výživových produktech během fyzické aktivity a sportu naleznete na našem e-shopu, kde si můžete objednat i zmiňované speciální balíčky podle doby trvání sportovního výkonu. A vyplatí se samozřejmě sledovat i náš výživový seriál před startem Jizerské 50, který už nabídl tyto články:

Příprava na Jizerskou 50: Na co jezdí lyžaři aneb Jak se dostat do pohody

Příprava na Jizerskou 50: Důležitost potréninkové regenerace

 

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit