Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč je Enervit PRE Sport ideálním jídlem před sportem?

Odpověď na tuto otázku už řada sportovců zná z vlastní zkušenosti. Podívejme se na ní ale z pohledu fungování lidského organizmu, které nám poslouží k vysvětlení. V kostce se mají věci tak, že před výkonem není dobré konzumovat tuky, bílkoviny ani sacharidy s vysokým glykemickým indexem (GI). Logicky tak zůstává jediná možnost – sacharidy s nízkým GI. A Enervit PRE Sport jich obsahuje 96 %. Ideální volba pro váš výkon je tu!

Výživou přijímanou před výkonem bychom měli především optimalizovat dostupnost sacharidů a tekutin pro náš výkon. Příjem sacharidů nejpozději v době 3-4 hodiny před fyzickým výkonem může zvýšit hladinu glykogenu v játrech a ve svalech, což podporuje zlepšení vytrvalostního výkonu sportovců.

 

Inzulin – přítel i nepřítel

Lidský organizmus je fyziologicky „nastaven“ tak, že příjem sacharidů vyvolá zvýšení hladiny inzulinu, hormonu, jehož úkolem je stabilizovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Čím větší je glykemický index přijaté potraviny, tím vyšší je hladina vyloučeného inzulinu. Zvýšená hladina inzulinu však zároveň utlumí štěpení tuků na energii, což je pro vytrvalce velmi významný zdroj energie, a zbrzdí uvolňování glukózy z jater do krevního řečiště. Takže utáhne další energetický kohoutek.

Abychom nebrzdili využívání tuků jako zdroje energie a zároveň zamezili příznakům hladu během sportu, doporučujeme jíst v posledních 2 hodinách před sportovním výkonem výhradně sacharidy (tedy nikoliv tuky, bílkoviny a ani vláknina není optimální), a to s nízkým glykemickým indexem. Ale co v praxi zvolit, aby potravina neobsahovala tuky nebo bílkoviny, které vstřebání zbytečně prodlužují? Aby v jídle nebyla vláknina, která organizmus zatíží, ale energii mu nedodá? A aby potravina byla celkově dobře stravitelná?

 

Řešení = Enervit PRE Sport

Enervit PRE Sport je ojedinělý nízkoglykemický produkt s nulovým obsahem tuků a bílkovin, což zajišťuje lehkou stravitelnost a plynulé doplňování energie během sportu. Optimalizuje hladinu krevního cukru, čímž zamezí pocitům slabosti a únavy (příznaky hypoglykémie) před výkonem a především podporuje využití tuků jako zdroje energie během výkonu. Specifické složení Enervit PRE Sportu tak zajišťuje doplňování postupně se uvolňující energie ze sacharidů s nízkým glykemickým indexem. A to je ta ideální volba pro vás.

 

Jak Enervit PRE Sport optimálně dávkovat a časovat:

Pro účinné doplnění energie a optimální přípravu organizmu před výkonem doporučujeme sníst jedno až dvě želé 120 minut před fyzickou námahou. Dávku též můžete rozdělit a přijmout jedno želé 120 minut a druhé želé 60 minut před sportem (v případě hladu klidně i 30 minut před, což určitě uvítají ti, kdo v práci nestíhají jídlo a ihned po práci spěchají cvičit – Enervit PRE Sport je v tomto případě ideálním pomocníkem). Vzhledem ke svému složení je Enervit PRE Sport vhodný i jako vhodná svačina během dne.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

5. výživový tip pro Jizerskou 50: Vyzrajte na křeče

Křeče nechce v závodě zažít nikdo. A tak se snažíme jim předcházet, nebo s nimi hned v zárodku bojovat. Jaké jsou osvědčené recepty z praxe i z pohledu fyziologie? To vám prozradíme v posledním díle našeho seriálu, který vám pomáhá připravit se co nejlépe na Jizerskou 50.

4. výživový tip pro Jizerskou 50: Co jíst před startem

Tahle otázka zaměstnává mnoho vytrvalců, běžce a běžkyně na lyžích nevyjímaje. Co si dát v době 2 hodin před startem, abychom se cítili sytí, nebylo nám těžko a pomohli tělu s přípravou na výkon? My v Enervitu máme jasnou odpověď, podle které se řídí už tisíce sportovců včetně profesionálů – i těch, kteří se postaví na start Jizerské 50.

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

Více aktualit

AKTUALITY

12/2
Mrkněte na záznam únorového semináře a termín nového

I v novém roce jsme připravení nabízet vám semináře zaměřené na výživové aspekty ve sportu. Letošní ročník jsme odstartovali tématem "Jak se (nejen) výživou připravit na závod", kde byla řeč o všem důležitém, co ne/dělat před vaším dnem D. Ať už se rozhodnete závodit na lyžích, na kole, v běhu, v triatlonu nebo v dalších vytrvalostních sportech. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v březnu. 

9/2
Podpořte nás v anketě Shop roku 2023

Líbí se vám náš e-shop? Nakupujete na něm a jste spokojení s jeho službami? Pak nám můžete dát hlas v tradiční anketě Heureky ShopRoku!

5/2
Jizerská 50 zrušena, pondělní seminář i vybrané akce proběhnou

Je nám to moc líto, ale je to tak - 57. ročník Jizerské 50 se neuskuteční. Organizátoři o víkendu rozhodli o jejím zrušení z důvodu nedostatku sněhu, teplého počasí a nepříznivé předpovědi na další dny. Některé z plánovaných akcí přesto proběhnou, stejně jako náš pondělní seminář na téma "Jak se připravit na závod aneb výživové vychytávky".

31/1
V roce 2024 nás čeká spousta sportovních událostí. Kde se potkáme?

Jsme rádi, že vám sportovní výživa Enervit pomáhá sportovat lépe. A jsme také moc rádi, když se s vámi můžeme potkávat přímo na závodech a veletrzích. Abychom vám mohli poradit, probrat vaše potřeby a představit novinky. Kde se potkáme v roce 2024?

19/1
Královnou cyklistiky za rok 2023 je Kristýna Zemanová

Slavnostní vyhlášení ankety o nejlepšího cyklistu či cyklistku roku má opět ženskou vítězku – královnou české cyklistiky za rok 2023 se stala cyklokrosařka Kristýna Zemanová, která ovládla hlasování v soutěži Českého cyklistického svazu, jehož výživovým partnerem je Enervit.

Více aktualit