Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.
Někdy se sportovci dopouští chyby, většinou při trénincích, že do nich jdou nedostatečně hydratováni, tzn. s pocity či příznaky žízně. Bývá to z důvodu špatného doplňování tekutin v posledních 2-3 hodinách před tréninkem. Proto doporučujeme na pitný režim už v této době opravdu myslet – aby tělo nestrádalo hned na startu.
1) Jaké nápoje pít před výkonem
Stejně jako doporučujeme nejíst žádné sladkosti v poslední hodině před výkonem (více v článku Co jíst a nejíst před výkonem?), platí toto pravidlo i v případě příjmu tekutin. Stejný problém jako sladká potravina totiž vyvolá i popíjení sladkých nápojů nejpozději během poslední hodiny před sportem.
Vhodným nápojem ve 2-3 hodinách před sportem je proto čistá neslazená a neperlivá voda, případně s plátky citronu (navodíte zásaditost tekutiny). Vhodné mohou být i slabé, určitě nijak slazené bylinkové čaje.
2) Pitný režim během výkonu
Během výkonu bychom měli určitě upřednostnit iontový nápoj před čistou vodou nebo vodou se šťávou. Je to proto, že iontový nápoj věrohodně odráží potřeby organizmu během sportovního výkonu, a to z pohledu:
- potřeby energie (dodávané formou sacharidů),
- doplňování minerálních látek ztrácených potem (čímž udrží v optimálním chodu nervové přenosy ve svalech),
- optimální vstřebatelnosti (dle studií se nejlépe vstřebávají nápoje s určitou dávkou sacharidů, ne vyšší než 5 %).
Čistá voda bez sacharidů je hůře vstřebatelná než iontový nápoj a voda se šťávou bývá často příliš koncentrovaná. Navíc ani jedna z těchto alternativ neobsahuje minerální látky a vitaminy. Proto se sázka na iontový nápoj Enervit Isotonic Drink rozhodně vyplatí.
Pitný režim můžete obohatit také výrazným příjmem energie prostřednictvím vysoce energeticky koncentrovaných nápojů, jakým je například Enervit Isocarb C2:1, který obsahuje až 90 g sacharidů v jedné dávce.
3) Pitný režim po výkonu
Po výkonu bychom měli doplnit ztracené tekutiny, což v praxi znamená začít pít hned po skončení tréninku nebo závodu a tekutiny doplňovat průběžně, často ještě několik hodin po skončení. Většinou začínáme tím, že dopijeme ionťák zbylý z tréninku, ale ihned poté bychom měli přejít na regenerační nápoj (například Enervit R2 Recovery Drink). Ten se od ionťáku liší tím, že obsahuje i aminokyseliny (pro opravu poškozených svalových vláken), má jiné složení vitaminů a odlišné zastoupení minerálních látek (včetně antioxidantů pro neutralizaci volných radikálů).
Více se o regeneraci dočtete v našem 1. výživovém tipu věnovaném právě regeneraci a růstu výkonnosti.
Doplňujte tekutiny i s energií a prospěšnými látkami díky Enervit iontovému nápoji a buďte připraveni na den D díky Enervit výživovým plánům na míru, které ionťák samozřejmě také obsahují – vše koupíte na našem e-shopu.
Sledujte náš seriál a buďte perfektně připravení na letošní Jizerskou 50!
O iontovém nápoji a pitném režimu si můžete více přečíst také v těchto článcích: