Tahle otázka zaměstnává mnoho vytrvalců, běžce a běžkyně na lyžích nevyjímaje. Co si dát v době 2 hodin před startem, abychom se cítili sytí, nebylo nám těžko a pomohli tělu s přípravou na výkon? My v Enervitu máme jasnou odpověď, podle které se řídí už tisíce sportovců včetně profesionálů – i těch, kteří se postaví na start Jizerské 50.
Kdo nás zná, ten ví, že v době před sportem důrazně varujeme před konzumací sladkých věcí, tedy potravin s tzv. rychlými cukry a vysokým glykemickým indexem. Týká se to jídla i pitného režimu, jak jsme připomínali v našem 2. výživovém tipu. A proč vlastně to varování?
- V prvních minutách po snězení jakékoliv sladké potraviny nebo vypití nápoje s obsahem jednoduchých cukrů (které se velmi rychle vstřebají do krevního řečiště) dojde k výraznému zvýšení hladiny krevního cukru (tzv. glykémie).
- To je signál pro slinivku břišní, která za tímto účelem vyloučí odpovídající (tedy vysoké) množství inzulinu (hormon, který snižuje hladinu krevního cukru na přirozenou úroveň).
- Jelikož množství inzulinu odpovídá rychlosti růstu glykémie, dojde k rychlému a výraznému poklesu glykémie, a to až pod výchozí úroveň (viz graf).
Co to pro nás a náš výkon znamená?
Tento stav má dva neblahé důsledky:
1) Na klesající hladinu krevního cukru reaguje organizmus vždy podrážděně. Například pocity slabosti, studeného potu, únavy a mnohdy i pocity podobnými žaketu (hlaďáku). A když v těchto chvílích zazní startovní výstřel, není se čemu divit, že tělu se nechce a výkon není stoprocentní…
2) Vysoká hladina inzulínu (což je reakce na vysokou hladinu glykémie) zamezí využití tuku jako zdroje energie. Jak pak asi vypadá výkon vytrvalce, který běžně používá během výkonu energii ze svalového glykogenu a z tuků, když mu energii z tuků (což je pro vytrvalostní výkon velmi důležitý energetický zdroj) „típnete“? Je poloviční, možná i horší.
Co tedy jíst před výkonem?
Řekněme si nejdříve, co nejíst, a to v čase od dvou hodin výše směrem k zahájení sportu:
- neměli bychom konzumovat ani pít nic sladkého (obsahujícího rychlé sacharidy);
- neměli bychom jíst tuky ani bílkoviny (tyto živiny se velmi dlouho tráví v porovnání se sacharidy a zbytečně tak zatěžují organizmus);
- ani vláknina v této době není optimální, protože si s ní trávicí trakt musí poradit a na to vynaloží spoustu energie, ale vlákninu mu energii zpět nepřinese.
Z výčtu nám tedy zbyla jediná možná kombinace – sacharidová potravina s nízkým glykemickým indexem, která nezatěžuje organizmus, dodá postupně se uvolňující energii potřebnou pro výkon a především umožní využití tuku jako zdroje energie. Takovou potravinou je Enervit PRE Sport, sacharidové želé (pevná konzistence) s nízkým glykemickým indexem.
Doporučené časování výživy před výkonem
Snídaně:
- vámi oblíbená snídaně před sportem (někdo má rád vločky, někdo pečivo se sýrem či šunkou, někdo dokonce i vajíčka)
- podmínkou ale je, aby mezi snídaní a startem závodu (nebo intenzivnější fází rozcvičování) byly minimálně tři hodiny bez dalšího jídla (kromě Enervit PRE Sport)
Poznámka: máte-li před závodem stažený žaludek a na snídani už ani pomyšlení, je vhodné myslet na to a zařadit den před závodem vydatnější (ale lehce stravitelnou) druhou večeři (těstoviny, ovesné vločky, nesladký rýžový nákyp s ovocem).
V poslední hodině před zahájením rozcvičování:
- již žádné jídlo
- nepít nic sladkého, ani slazené nápoje či perlivé vody
- sníst jedno nebo dvě želé Enervit PRE Sport (první dvě hodiny před a druhé cca 45 minut před výkonem)
- zamezíte tak možným pocitům hladu
- vyhnete se trávicím problémům, neboť želé je dobře vstřebatelné
- nastartujete optimální energetický metabolismus
Během rozcvičování (trvajícího cca 30-45 minut):
- je-li rozcvičování jen formou strečinku, popíjet průběžně vodu
- je-li rozcvičování i formou aktivního pohybu, popíjet iontový nápoj Enervit Isotonic Drink (hypotonicky naředěný)
- sníst další želé Enervit PRE Sport, a to především jsou-li příznaky hladu
Připravte se perfektně na sport díky Enervit PRE Sportu a buďte nachystaní na den D díky Enervit výživovým plánům na míru, které samozřejmě PRE Sport obsahují – vše koupíte na našem e-shopu.
Sledujte náš seriál a buďte perfektně připravení na letošní Jizerskou 50! Nenechte si ujít také náš výživový seminář "Jak se připravit na závod po stránce výživy" - podrobnosti naleznete zde.
O PRE Sportu, glykémii a energetických zdrojích si můžete více přečíst také v těchto článcích: