Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Kanoistka Sofie Kinclová: V 17 letech na MS dospělých, start v Račicích si užila

Talentovaná kanoistka Sofie Kinclová má za sebou velmi povedenou sezonu. Nejdřív vybojovala dvě stříbrné medaile na juniorském mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice a pak se stala mistryní světa ve své věkové kategorii. Jako bonus na závěr sezony přišla nominace na domácí světový šampionát dospělých konaný v Račicích, kde se dvakrát probojovala do semifinále. „Bylo to úžasné, takovou atmosféru jsem nikdy nezažila!“ říká členka Enervit Teamu v posezonním rozhovoru.

Pojďme se nejdřív vrátit k vašim úspěchům mezi juniory. Jak jste s odstupem času spokojená se svými medailovými starty na mistrovství Evropy v Srbsku a světovém šampionátu v Rumunsku?

Byla jsem nadšená tam a jsem i teď. Předvedla jsem dobré výkony a doteď, když někam přijedu, tak mi trenéři a závodníci z celé republiky gratulují. Jediné, co je mi líto, je to, že jsem závod na 500 metrů na mistrovství světa nezajela tak, jak jsem chtěla. Foukal vítr do zad a s tím můj silovější styl moc nefunguje, takže neodjedu 100% závod. Ale i tak z toho bylo skvělé 7. místo. 

 

A titul juniorské mistryně světa v závodě na 1000 metrů. Jaké pocity jste zažívala? 

V cíli jsem byla nejšťastnější člověk na světě, něco takového jsem nečekala! Byla jsem hrozně ráda, že to mám za sebou, protože závod byl velice dlouhý. Normálně mi kilometr trvá 4 minuty, ale na MS jsem jela skoro 5 minut. Byl hodně silný protivítr a bylo těžké se vůbec udržet na startu v blocích… Porazila jsem mistryni Evropy z Maďarska, z toho jsem měla velkou radost. Vítězství je úžasné, ale nejlepší zážitek mám ze stupňů vítězů, protože pocit, který jsem měla, když mi hrála česká hymna, je nezapomenutelný.

 

Přitom na mistrovství Evropy vám titul těsně unikl a měla jste poté i zdravotní komplikace…

Po mistrovství Evropy mi bylo trochu líto, že jsem kilometr nevyhrála. Když jsme přijeli domů, tak jsem všem říkala, že to ještě trošku potrénuji a na mistrovství světa zvítězím (smích). No a povedlo se! I když jsem během celé přípravy měla zánět šlach v nártu, takže příprava byla trochu komplikovaná. Chodila jsem o berlích až do odletu do Rumunska, ale rozchodila jsem se rychle.

 

Pak přišla další výzva – první start na seniorském MS v rychlostní kanoistice a hned v domácím prostředí. Jak se v Račicích závodilo?

Bylo to úžasné! Takovou atmosféru jsem nikdy nezažila. Tolik lidí, kteří se sešli na jednom místě právě kvůli račickému mistrovství, jsem nikdy neviděla. Bylo skvělé si tohle prožít. Byl to můj úplně první závod v dospělé kategorii, který jsem si užila o to víc, že to bylo po 59 letech právě u nás. Atmosféra byla naprosto úžasná! Sama jsem se byla na pár závodech podívat a třeba při dojezdu a vyhlašování Pepy Dostála a Martina Fuksy, kteří jezdili vždy po sobě, bylo z celé tribuny cítit tolik energie, jako nikde jinde.

 

Jak vy osobně máte ráda račický areál? Vyskytujete se tam často, třeba i v rámci tréninků?

Račice mám hrozně ráda. Letošní tok jsem tam netrénovala tolik jako předešlé roky, ale i tak jsem vždy před závody přijela dřív, abych si tam mohla zatrénovat. 

 

Jak jste spokojena se svými výsledky, tedy postupem do semifinále K1 a K2?

Mým cílem bylo kvalitně odjet každý závod a předvést co nejlepší výkony. Už nominace pro mě byla překvapením, takže to, že jsem se probojovala až do semifinále, byl úspěch. 

 

Při sportu spoléháte na Enervit. S čím vám pomáhá během závodů?

Když jsem byla mladší, tak jsem žádné doplňky nepoužívala, ale s mým novým trenérem Michalem Pfoffem jsme začali hledat a zkoušet různé přípravky od různých značek a zjistili jsme, že mi nejvíce vyhovují právě výrobky Enervitu, které nechybí na žádném mém tréninku a závodě. Při závodech používám především energetické doplňky s kofeinem, například koncentráty Enervitene Sport Competition a gely Enervitene Sport, které jsou zase v malém praktickém balení. Na každém tréninku popíjím Enervit Magnesium a hodinku před ním si dávám Enervit PRE Sport. Po těžkém tréninku zase spoléhám na regeneraci v podobě Enervit R1 nebo R2 Sport.

 

AKTUALITY

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit