Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Představujeme Sofii Kinclovou: juniorskou mistryni světa v rychlostní kanoistice

Nejdřív dvě stříbra na mistrovství Evropy a pak zlato na mistrovství světa, kterým si splnila jeden ze svých cílů v juniorské kategorii. Sofii Kinclové se první rok mezi juniory dařilo skvěle a pomáhal jí při tom nově i Enervit. „Vyzkoušela jsem řadu značek a zjistila, že Enervit mi sedí nejvíc,“ říká sympatická závodnice, kterou jsme vyzpovídali v rozhovoru pro náš web. V něm mimo jiné prozrazuje, jak a kde nejčastěji trénuje, nebo jaké má sportovní sny.

Kdy a kde jste s kanoistikou začínala a kdo vás k ní přivedl?

Jsem ze sportovní rodiny, převážně kajakářské. Praděda Bóža Karlík byl v roce 1936 v Berlíně druhý na trati C1 1000 m a prababička Helena byla první mistryně republiky. Všichni v rodině od té doby pádlují nebo veslují. Praděda založil několik oddílů a právě minulý víkend se na Slapech konaly závody na jeho počest. Ke kanoistice a sportu mě vedla celá rodina od mala. Do 13 let jsem závodně plavala, ale hned jak jsem skončila, jsem se začala věnovat pouze kanoistice. V lodi jsem ale poprvé seděla, už když mi bylo 5. Byla jen otázka času, kdy se tomu začnu věnovat naplno.

 

Máte nějaký sportovní vzor? Případně někoho, komu byste se chtěla vyrovnat?

Mým vzorem pro mě byla má sestra Karolína Kumžáková. Je o 9 let straší než já, takže to pro mě vždy byla moje "velká ségra", která stále někde cestovala a trénovala. Jezdila často do ciziny, vozila medaile a také nám ukazovala různé články, kde o ní psali. To se mi hrozně líbilo. Už když jsem plavala, jsem se těšila, až budu moci začít pádlovat jako ona. Ale ne vždy to bylo jen dobré. Když jsem začala trénovat, všichni se mě pořád ptali, jestli budu dobrá jako ona. To mi vadilo, ale nakonec díky ní asi jsem. Svému úspěchu vděčím hlavně své rodině. Pomohli mi vždy se vším, co jsem potřebovala. 
 

Kariéru máte před sebou, letos vám bylo 17 let. Jaké sportovní sny máte?

Letos jsem si splnila jeden ze svých juniorských cílů, a to vyhrát mistrovství světa. Cíle na další roky jsou především vyhrát nebo se umístit co nejlépe i v ostatních disciplínách a dostat se do finále na 200 metrů, kterou jsem letos začala poprvé trénovat. Můj největší sen je dostat se na olympijské hry a vyhrát je. 
 

Jak vypadá váš typický trénink na lodi a jaké tréninkové prvky zařazujete mimo ni?

Od jara do začátku zimy chodíme na vodu skoro každý den. Před začátkem tréninku si vyndáme lodě a připravíme pádla, rozcvičíme se a jdeme i s trenéry na vodu. Hodně posilujeme, běháme a plaveme. Také jezdím na veslařském a kajakářském trenažeru, ale to hlavně během zimní přípravy.


Kde nejčastěji trénujete, když jste na vodě? Je možné vás třeba někde zahlédnout?

Od ledna jsem přestoupila do oddílu SK Zbraslav, takže pádluji především tam. Trénuji v malé skupině, kde jsem já, pár kluků a jedna moje kamarádka. Občas trénuji i sama, ale především se držím v té skupině. Mé nejoblíbenější tréninky jsou na 500 metrů. Jsou hodně těžké, takže po dokončení z nich mám výborný pocit, že jsem si doopravdy "zamakala". Je těžké odjet všechny úseky kvalitně a soustředěně. 

 

Při sportu spoléháte na Enervit. S čím vám pomáhá?

Na každý trénink na vodě nosím flašku s namíchaným Enervit Magnesium Sport, hodinu před ním si dávám Enervit PRE Sport. Když máme těžký trénink s delšími pauzami, tak si dám na doplnění energie buď Enervitene Sport Gel, který mi vyhovuje svým malým a praktickým balením, nebo koncentrát Enervitene Sport. Ten jsem si rychle oblíbila a nejradši mám příchuť zeleného čaje. Gely jsou docela hutné a zapíjím je vodou, ale v podobě koncentrátu je pro mě konzumace snazší. Po těžkém tréninku si dávám Enervit R1 nebo R2 Sport ro doplnění živin ihned po tréninku, což mi usnadní regeneraci. Tu podporuji ještě aminokyselinami Enervit BCAA, na které už jsem dlouhodobě zvyklá. Také používám různé vitaminy.

 

Co vás letos ještě čeká – pojedete nějaké závody, nebo máte prakticky po sezoně?

Teď už mám do konce září volno. Letošní sezóna byla dlouhá a jsem ráda, že už si mužů odpočinout. Zakončila jsem ji svým prvním startem na mistrovství světa dospělých v Račicích a hned den poté jsem odjela na dovolenou. Teď začala škola, takže se budu učit a regenerovat a v říjnu začne trénink na novou sezónu. Jediné, co jsem během volna dělala, byla účast na memoriálu mého pradědy Bóži Karlíka, kde jsem závodila v jedné lodi s mým bráchou i mámou.  

AKTUALITY

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit