Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Kajakář Daniel Havel dvakrát zlatý na MČR v rychlostní kanoistice

Čtyři starty, čtyři medaile. Dan Havel uspěl na republikovém šampionátu v Račicích v individuálním závodě, kde bral bronz, i na čtyřkajaku (stříbro) a deblkajaku, kde se svým parťákem Jakubem Špicarem ovládli jak kilometrovou, tak 500metrovou trať. Členové Enervit Teamu tak porazili i favorizovanou posádku Josef Dostál, Radek Šlouf, kteří loni vyjeli pro Českou republiku místo na olympijských hrách v Tokiu.

Letos se olympijské hry neuskuteční, zůstaly ale ve vašem kalendáři alespoň nějaké mezinárodní závody?

Mistrovsví republiky v Račicích bylo prvním a zároveň jediným domácím závodem, který kromě mistrovských titulů rozhodoval i o nominaci na letošní Světový pohár a mistrovství Evropy. Jestli se ale tyto závody v září, respektive říjnu pojedou, to je zatím s otazníkem. Vše ostatní už bylo zrušeno.


Vám se přitom v Račicích dařilo skvěle, především na deblkajaku…

Z toho jsem měl největší radost, hlavně ze závodu na kilometr. Hlavními favority byli Pepa Dostál s Radkem Šloufem, ale my s Kubou Špicarem věděli, že na ně máme. Výkonnostně jsme na tom podobně, bohužel se nám teď ale dva roky nedařilo úplně sladit v lodi. To se nám teď v trénincích dařilo, tak jsme se těšili na závod, kde se nám to nakonec podařilo výborně. Navíc to byl hodně zajímavý závod pro diváky, protože celou trať se jelo vyrovnaně, na špičky. I v cíli to bylo o 20 centimetrů, takže to byla taková divácká jízda.


Víte vůbec při takhle těsném finiši, že jste vyhráli? Nebo čekáte až na výsledky?

Člověk většinou tuší, tady jsme navíc jeli dráhy vedle sebe. I na fotkách je ale vidět, že poslední záběr jsme udělali úplně nastejno a zachycují i naši výměnu pohledů, kdo že teda projel první (smích). Trenéři i my jsme si mysleli, že jsme tam byli o maličko dřív, ale čekali jsme na oficiální potvrzení. Rozhodoval fotofiniš.


Medaili máte i z individuálního závodu a čtyřkajaku. I s těmito starty jste tedy spokojený?

Na singlu určitě, protože jsme měli v červnu testovací závod, kde jsem byl čtvrtý. Teď jsem byl třetí a i průběh byl mnohem lepší než na testech, kde trochu chyběla motivace. Tady se mi povedlo podat slušný výkon. Čtyřkajak už byla taková závěrečná disciplína, spíš pro zábavu – jednotlivé tréninkové skupiny nebo kluby složí posádky a jede se proti sobě.


Ze čtyřkajaku máte i dvě olympijské medaile. Vaše distance, tedy kilometr, už ale v olympijském programu není a změnila se na 500 metrů. Jak zásadní změna to je?

Bohužel to pro nás byla rána, protože je hodně těžké se přehodit na 500 metrů. Na deblu to ještě jde, tam tempo není o tolik rychlejší, ale na čtyřkajaku je to ohromná změna. V podstatě se z toho stala sprinterská záležitost a spousta lidí, co jezdila 200 metrů, dneska sedí ve čtyřkajaku. My bohužel dvoustovkaře úplně nemáme a na olympiádu jsme se nenominovali.


Olympiáda v Tokiu byla odložená na příští rok, stejně tak dodatečné kvalifikace. Jak to tedy aktuálně vypadá s vaší případnou účastí třetích olympijských hrách?

Pro kajakáře jsou jen dvě místa – Pepa Dostál s Radkem Šloufem ho vyjeli na deblkajaku a je možnost ještě vyjet účast na dvoustovce v singlu. To je ale bohužel sprinterská trať, kde já neexceluju. Bude tedy záležet, jak postaví reprezentační trenér kritéria pro deblkajak – jestli tam vůbec bude nějaká šance.


V tréninku i závodech spoléháte na Enervit. Jaké produkty nejčastěji používáte?

Hodně záleží na období. Když se najíždí objemy, tak využívám především gely, Enervit Magnesium a regenerační Enervit Recovery Drink. Když se víc posiluje, tak beru i kreatin. V závodním období je to hlavně o ionťáku (Enervit Isotonic Drink), Recovery Drinku a gelech. Hodně mi vyhovují nové Enervit Isotonic Gely, ty využívám asi nejvíc – je to velká dávka energie, která nastupuje dřív než u klasického gelu, což je super.

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit