Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Kajakář Daniel Havel dvakrát zlatý na MČR v rychlostní kanoistice

Čtyři starty, čtyři medaile. Dan Havel uspěl na republikovém šampionátu v Račicích v individuálním závodě, kde bral bronz, i na čtyřkajaku (stříbro) a deblkajaku, kde se svým parťákem Jakubem Špicarem ovládli jak kilometrovou, tak 500metrovou trať. Členové Enervit Teamu tak porazili i favorizovanou posádku Josef Dostál, Radek Šlouf, kteří loni vyjeli pro Českou republiku místo na olympijských hrách v Tokiu.

Letos se olympijské hry neuskuteční, zůstaly ale ve vašem kalendáři alespoň nějaké mezinárodní závody?

Mistrovsví republiky v Račicích bylo prvním a zároveň jediným domácím závodem, který kromě mistrovských titulů rozhodoval i o nominaci na letošní Světový pohár a mistrovství Evropy. Jestli se ale tyto závody v září, respektive říjnu pojedou, to je zatím s otazníkem. Vše ostatní už bylo zrušeno.


Vám se přitom v Račicích dařilo skvěle, především na deblkajaku…

Z toho jsem měl největší radost, hlavně ze závodu na kilometr. Hlavními favority byli Pepa Dostál s Radkem Šloufem, ale my s Kubou Špicarem věděli, že na ně máme. Výkonnostně jsme na tom podobně, bohužel se nám teď ale dva roky nedařilo úplně sladit v lodi. To se nám teď v trénincích dařilo, tak jsme se těšili na závod, kde se nám to nakonec podařilo výborně. Navíc to byl hodně zajímavý závod pro diváky, protože celou trať se jelo vyrovnaně, na špičky. I v cíli to bylo o 20 centimetrů, takže to byla taková divácká jízda.


Víte vůbec při takhle těsném finiši, že jste vyhráli? Nebo čekáte až na výsledky?

Člověk většinou tuší, tady jsme navíc jeli dráhy vedle sebe. I na fotkách je ale vidět, že poslední záběr jsme udělali úplně nastejno a zachycují i naši výměnu pohledů, kdo že teda projel první (smích). Trenéři i my jsme si mysleli, že jsme tam byli o maličko dřív, ale čekali jsme na oficiální potvrzení. Rozhodoval fotofiniš.


Medaili máte i z individuálního závodu a čtyřkajaku. I s těmito starty jste tedy spokojený?

Na singlu určitě, protože jsme měli v červnu testovací závod, kde jsem byl čtvrtý. Teď jsem byl třetí a i průběh byl mnohem lepší než na testech, kde trochu chyběla motivace. Tady se mi povedlo podat slušný výkon. Čtyřkajak už byla taková závěrečná disciplína, spíš pro zábavu – jednotlivé tréninkové skupiny nebo kluby složí posádky a jede se proti sobě.


Ze čtyřkajaku máte i dvě olympijské medaile. Vaše distance, tedy kilometr, už ale v olympijském programu není a změnila se na 500 metrů. Jak zásadní změna to je?

Bohužel to pro nás byla rána, protože je hodně těžké se přehodit na 500 metrů. Na deblu to ještě jde, tam tempo není o tolik rychlejší, ale na čtyřkajaku je to ohromná změna. V podstatě se z toho stala sprinterská záležitost a spousta lidí, co jezdila 200 metrů, dneska sedí ve čtyřkajaku. My bohužel dvoustovkaře úplně nemáme a na olympiádu jsme se nenominovali.


Olympiáda v Tokiu byla odložená na příští rok, stejně tak dodatečné kvalifikace. Jak to tedy aktuálně vypadá s vaší případnou účastí třetích olympijských hrách?

Pro kajakáře jsou jen dvě místa – Pepa Dostál s Radkem Šloufem ho vyjeli na deblkajaku a je možnost ještě vyjet účast na dvoustovce v singlu. To je ale bohužel sprinterská trať, kde já neexceluju. Bude tedy záležet, jak postaví reprezentační trenér kritéria pro deblkajak – jestli tam vůbec bude nějaká šance.


V tréninku i závodech spoléháte na Enervit. Jaké produkty nejčastěji používáte?

Hodně záleží na období. Když se najíždí objemy, tak využívám především gely, Enervit Magnesium a regenerační Enervit Recovery Drink. Když se víc posiluje, tak beru i kreatin. V závodním období je to hlavně o ionťáku (Enervit Isotonic Drink), Recovery Drinku a gelech. Hodně mi vyhovují nové Enervit Isotonic Gely, ty využívám asi nejvíc – je to velká dávka energie, která nastupuje dřív než u klasického gelu, což je super.

AKTUALITY

19/9
Triatlonista Tomáš Řenč sbíral v létě medaile i rekordy, v Rakousku ho přibrzdil defekt

Na Slovakmanovi zvítězil v nejrychlejším čase trati a vybojoval titul mistra republiky v dlouhém triatlonu. Před týdnem v Doksech dojel druhý v závodě Českého poháru za Lukášem Kočařem, když se na trať vydal jen pár dní po ironmanském startu v Rakousku. Tam ho bohužel potkal cyklistické části defekt, jehož opravou strávil 14 minut. O všech letních závodech i výživě vypráví člen Enervit Teamu Tomáš Řenč v našem rozhovoru.

16/9
Přijďte na chomutovský seminář o výživě ve sportu

Máme pro vás dobrou zprávu – 8. října proběhne další výživový seminář pro všechny sportovce. Tentokrát v Chomutově a pod hlavičkou tréninkového systému Sport&Races. Součástí bude i prezentace produktů sportovní výživy Enervit.

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

8/9
ČT Author Cup se pojede! 10. 10. v Bedřichově. I s Enervitem

Přes veškeré útrapy COVIDu se nejznámější cyklistický závod v Jizerských horách uskuteční – v sobotu 10. října, kdy odstartuje jubilejní 25. ročník. Enervit u toho coby specialista na výživu pro cyklisty a další vytrvalce nebude chybět – pomůžeme vám sportovat lépe!

28/8
Helena Karásková ovládla Valachy Man a Krušnomana, na biku se zranila

Dva velké závody terénního triatlonu v létě ovládla česká xterrová jednička a členka Enervit Teamu. Kromě triatlonu absolvovala i bikové závody včetně mistrovství republiky. Při posledním startu ji ale potkal nepříjemný pád. Závod dokončila, pak ale odjela na vyšetření a kromě stehů v puse dostala na ár dní i límec na krk. O tom všem vypráví Helena Karásková v našem letním rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

GLYKÉMIE: Co je zač a proč je pro sportovce důležité o ní vědět?

Glykémie, neboli hladina krevního cukru, vyjadřuje množství cukru v krvi. Cukrem je myšlen sacharid ve své nejjednodušší formě, jíž je glukóza. Každý sacharid, který sníme, se postupně v zažívacím traktu rozkládá ze složitých vazeb na tu nejjednodušší, glukózu, a ta pak krví putuje všude po těle, aby dodávala energii všem buňkám těla. Mohlo by se tedy zdát, že čím více glukózy v krvi máme, tím více energie budeme mít. Ale to, že všeho moc škodí, platí i v případě glykémie.

Jak, proč a čím plnit pitný režim?

Dodržovat pitný režim je důležité nejen při velkých vedrech, která zažíváme v létě. Lidský organismus tekutiny potřebuje a my musíme myslet na to, jaké mu udělají nejlépe. Požadavky sportovce jsou i v tomto ohledu specifické a s pitným režimem je bohužel spojeno hned několik možných chyb a úskalí. Co tedy pít před, během a po výkonu?

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Výhody maltodextrinu: hodně rychle vstřebatelné energie pro váš výkon

Při sportu jsou sacharidy rychle dostupnou energií. Další jejich výhodou je, že se současně umí i rychle přeměnit na ATP, což je energie potřebná pro svalový pohyb. Při zohlednění dostupnosti a potenciální velikosti skladových zásob sacharidů se jedná o velmi strategickou formu energie, s níž už se dají vyhrávat závody a dosahovat úspěchů. Stojí tedy za to znát určité vychytávky se sacharidy spojené a vědět, jak tento zdroj energie funguje.

PODCAST: Proč je důležitá hydratace a jak plnit pitný režim při sportu?

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm pitnému režimu a hydrataci organizmu během sportu. Proč je důležitá, a proč iontový nápoj poslouží lépe než voda. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Více aktualit