Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Kajakář Vít Přindiš hodnotí Evropské hry i Světový pohár

První polovinu sezony má člen Enervit Teamu za sebou a na kontě i tři cenné medaile – dvě stříbra ze závodů Světového poháru a bronz z Evropských her. Prostor na odpočinek během léta moc nemá, stačit musel týden a pak už zase začala příprava na druhou část sezony s vrcholem v podobě mistrovství světa. Vít Přindiš dobře ví, co je v sázce – kromě obhajoby titulu světového šampiona i boj o olympijské hry.

První polovina sezony vyvrcholila startem na Evropských hrách. Jak jste si tuhle akci užil?

Evropské hry byly opravdu velkým zážitkem, moje první multisportovní akce v kariéře. Líbila se mi možnost potkávat další sportovce, celkově život v evropské vesnici a společné stravování bylo na velice vysoké úrovni. Stejně jako organizace samotných her a samozřejmě výborný servis od Českého olympijského týmu.
 

Startoval jste ve třech závodech, ale v prvních dvou vás limitovaly zdravotní trable. Co se přihodilo a jak se vám v těch prvních závodech jelo?

V noci před závodem mě začaly bolet mezižeberní svaly. Druhý den, před závodem, jsem to konzultoval s naší fyzioterapeutkou. Cvičili jsme a místo zatejpovali. Bohužel se mi při první kvalifikační jízdě problém ještě rozšířil na lopatku. Další tři dny jsme problém intenzivně řešili, ale nic moc nepomáhalo. Snažil jsem se na to při jízdách nemyslet. Určitě to ale nebylo hlavním důvodem, proč se mi v Polsku ve slalomu nedařilo, prostě si to celé nesedlo.
 

Třetí závod už bylo vše v pořádku? Na kajak crossu jste vybojoval bronz…

Bylo to výrazně lepší. Den před závodem jsem si na oslavu úspěchu Jíři Prskavce a dalších dal pivo a druhý den jsem se opravdu cítil výrazně lépe a po několika dnech téměř bez bolesti. Rozhodl jsem se tedy, že do té poslední šance dám všechno, ať si domů také tu krásnou medaili odvezu.
 

Zdá se, že tahle disciplína vám celkem sedí, byť ji považujete za doplňkovou. Jak se na ní cítíte a snažíte se tady pracovat směrem k příští sezoně a olympijským hrám, kde bude mít premiéru?

Rozhodně se na ni zaměřujeme více než v minulých sezónách. Pravidelně chodíme přibližně jednou týdně tuto disciplínu trénovat, což je výrazný posun. Cítím i posun v jistotě průjezdů a samotné technice. Musím však ještě zapracovat na dravosti, které mi chybí. Často se střetům raději vyhýbám, ale občas jsou bohužel potřebné a chytrost nestačí.
 

Jak vám během závodních dnů i tréninku pomáhá Enervit? Co nechybí ve vaší výbavě a co si kdy berete?

Moje naprosté stálice jak pro závod, tak trénink je regenerační Enervit R2 Recovery Drink a ionťák Enervit Isotonic Drink. Bez těch v podstatě nikam nejedu.
 

Před Evropskými hrami se odjely i tři závody Světového poháru. Vybojoval jste dvě stříbra, takže se svěťákem zatím panuje spokojenost?

Určitě, hlavně s vystoupením v Praze, ten závod jsem si nesmírně užil. Naopak mě mrzí nepostup do finále na trati v Augsburgu. Hloupá chyba v závěru mě stála o pár setin možnost obhajovat po roce o zlato na trati, kde jsem minulý rok vyhrál mistrovství světa. Ale možnost zabojovat o celkové pořadí je rozjetá hezky, tak uvidíme.
 

Teď užíváte volna, nebo se už zase připravujete na další část sezony? Co vás v ní čeká a co bude jejím vrcholem?

Měli jsem jen týden volna hned po Evropských hrách, teď už jsme v přípravě na druhou část sezóny. Aktuálně se připravujeme na trati v Londýně, kde se v záři pojede mistrovství světa. To je hlavní závod celé sezóny a globální olympijská kvalifikace. Mimo to mě ještě čeká mistrovství ČR na Lipně a dva závody Světového poháru – ve španělském Seu a na olympijské trati v Paříži.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit