Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Kajakář Vít Přindiš má dvě zlata z mistrovství Evropy

Sezonu zahájil závody Světového poháru, pak bojoval o medaile na mistrovství Evropy a také o kvalifikaci na olympijské hry v kajak krosu. Ta sice nakonec nedopadla, ale i tak má dlouholetý člen Enervit Teamu dost důvodů k radosti – na evropském šampionátu vybojoval dvě zlaté a dařilo se mu i na Světovém poháru po neúspěšné pražské kvalifikaci. O všech svých startech mluví Vít Přindiš v našem rozhovoru.

Máte za sebou smršť velkých závodů. Jak se po všech těch startech cítíte?

Bylo toho opravdu hodně a v posledních měsících jsme šli skutečně z akce do akce. Ať už se jednalo o soustředění nebo závody. Cítil jsem se ale dobře, dobře se mi i závodilo. Byť musím popravdě říct, že po nevydařené pražské olympijské kvalifikaci jsem se následně cítil hodně psychicky i fyzicky vyčerpaný.
 

Který z letošních závodů hodnotíte jako nejpovedenější?

Určitě bych vypíchnul mistrovství Evropy ve Slovinsku, kde jsem se cítil opravdu dobře a od větších úspěchů mě dle mého názoru dělila spíše smůla na vodu. A pak také Světový pohár v Krakově. Toho si cením opravdu moc, protože jsem do něj šel hodně rozhozený a potřeboval jsem úspěch, který by mne znovu nakopnul.
 

Na květnovém mistrovství Evropy jste dokázal hned při svém prvním startu – a zároveň medailové premiéře této disciplíny na ME – vybojovat titul v časovce kajak krosu. Co pro vás tohle prvenství znamená a jak moc se tahle disciplína liší od běžného závodu?

Je to skvělé! V roce 2021 jsem vyhrál i historickou premiéru kontaktního kajak krosu na mistrovství Evropy, takže teď mám oba primáty a nikdo mi je nevezme. Tenhle formát se více podobá klasickému slalomu, je to jen boj proti času.
 

Další zlato jste na ME přidal v hlídkách. Vyvíjel se závod přesně podle vašich představ? Jak jste si užil týmovou soutěž, která je také specifická?

Týmový závod byl krásným zakončením celého mistrovství, s klukama jsme předvedli opravdu dobrou a zodpovědnou jízdu. Po právu jsme vyjeli zlato a aktuálně jsme jak světovými, tak evropskými šampiony, což je opravdu dobré.
 

V individuálním závodě jste skončil nejlépe z Čechů na 5. místě. Jak hodnotíte tenhle start, a jaké panovaly na kanále podmínky?

Od medaile mě dělil smolný dotek na protivodné bráně. Bohužel ve Slovinsku během závodu panovaly povodně, takže se měnila i hladina vody v řece při závodech. Já jsem v té bráně doplatil na hodně se měnící proud, který mne vynesl na vnější okraj a z toho pramenil dotek. Česká výprava naštěstí získala ještě stříbro zásluhou kanoistky Gabriely Satkové.
 

Vy jste pak v Praze bojoval o nominaci na olympijské hry v kajak krosu. Jak moc vás mrzelo, když tenhle boj v poměrně zrádné disciplíně nevyšel?

Mrzelo a mrzí mě to hodně. Ale věděl jsem, že z 80 závodníků, kteří se na start postaví, budou jen tři šťastní a zbytek zklamaný. Dal jsem do přípravy maximum, dostal se přes zimu na světovou úroveň, ale bohužel, kajak kros je hodně i o štěstí, a to jsem ten den v Troji neměl…
 

Chuť jste si spravil na zatím posledním podniku Světového poháru v Polsku, kde jste vybojoval dvě stříbra – v individuálním závodě i kajak krosu. Převažovala ve vás radost z medaile, nebo mírné zklamání, že to na bednu nevyšlo v Praze, kde se bojovalo o olympiádu?

Potřeboval jsem nakopnout, takže radost byla opravdu velká. Není moc závodníků na světe, kteří dokážou sbírat medaile jak ve slalomu, tak kajak krosu.
 

Jaký bude teď váš závodní program během léta?

Aktuálně mám volno od vody, ale dal jsem si běžeckou challenge, kdy chci dostatečně potrénovat, abych neměl problém za měsíc odběhat objem okolo 100 km týdně. Tak uvidíme. Další závody mě pak čekají až v srpnu na Lipně v rámci mistrovství České republiky a následně v září Světový pohár v Itálii a Španělsku.
 

Jak vám na závodech pomáhá sportovní výživa Enervit? Které produkty jsou vaše nejoblíbenější?

Jak na závodech, tak soustředěních mi již roky kryje záda především regenerační nápoj Enervit R2 Recovery, na který opravdu nedám dopustit. Dostane mě rychle z únavy a připraví na další fáze.

AKTUALITY

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

5/7
Triatlonistka a bikerka Helena Karásková hodnotí první závodní pololetí

Stejně jako v několika posledních letech, i letos kombinuje Helena Karásková triatlon se závody na horských kolech a do toho se s manželem stará o svůj tým. V prvním pololetí zvládla terénní triatlon ze série Xterra v Řecku, Světový pohár a hned tři starty v Českém poháru MTB. Jak se jí dařilo a jak hodnotí první polovinu roku? Dozvíte se v našem rozhovoru s dlouholetou členkou Enervit Teamu.

1/7
Triatlonista Jan Šneberger stříbrný na MČR v dlouhém triatlonu!

I letos se medaile na tratích dlouhého triatlonu rozdávaly v rámci Moraviamana, oblíbeného závodu v Otrokovicích, jehož výživovým partnerem je Enervit. Ten patří i k jednomu z elitních českých triatlonistů Janu Šnebergerovi, který na domácím šampionátu pomýšlel na titul. Dlouholetý člen Enervit Teamu bral nakonec stříbro, které přidal k bronzu z polovičních tratí v rámci Czechmana. Tam medailově uspěl poprvé v kariéře.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Více aktualit