Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Kajakář Vít Přindiš má dvě zlata z mistrovství Evropy

Sezonu zahájil závody Světového poháru, pak bojoval o medaile na mistrovství Evropy a také o kvalifikaci na olympijské hry v kajak krosu. Ta sice nakonec nedopadla, ale i tak má dlouholetý člen Enervit Teamu dost důvodů k radosti – na evropském šampionátu vybojoval dvě zlaté a dařilo se mu i na Světovém poháru po neúspěšné pražské kvalifikaci. O všech svých startech mluví Vít Přindiš v našem rozhovoru.

Máte za sebou smršť velkých závodů. Jak se po všech těch startech cítíte?

Bylo toho opravdu hodně a v posledních měsících jsme šli skutečně z akce do akce. Ať už se jednalo o soustředění nebo závody. Cítil jsem se ale dobře, dobře se mi i závodilo. Byť musím popravdě říct, že po nevydařené pražské olympijské kvalifikaci jsem se následně cítil hodně psychicky i fyzicky vyčerpaný.
 

Který z letošních závodů hodnotíte jako nejpovedenější?

Určitě bych vypíchnul mistrovství Evropy ve Slovinsku, kde jsem se cítil opravdu dobře a od větších úspěchů mě dle mého názoru dělila spíše smůla na vodu. A pak také Světový pohár v Krakově. Toho si cením opravdu moc, protože jsem do něj šel hodně rozhozený a potřeboval jsem úspěch, který by mne znovu nakopnul.
 

Na květnovém mistrovství Evropy jste dokázal hned při svém prvním startu – a zároveň medailové premiéře této disciplíny na ME – vybojovat titul v časovce kajak krosu. Co pro vás tohle prvenství znamená a jak moc se tahle disciplína liší od běžného závodu?

Je to skvělé! V roce 2021 jsem vyhrál i historickou premiéru kontaktního kajak krosu na mistrovství Evropy, takže teď mám oba primáty a nikdo mi je nevezme. Tenhle formát se více podobá klasickému slalomu, je to jen boj proti času.
 

Další zlato jste na ME přidal v hlídkách. Vyvíjel se závod přesně podle vašich představ? Jak jste si užil týmovou soutěž, která je také specifická?

Týmový závod byl krásným zakončením celého mistrovství, s klukama jsme předvedli opravdu dobrou a zodpovědnou jízdu. Po právu jsme vyjeli zlato a aktuálně jsme jak světovými, tak evropskými šampiony, což je opravdu dobré.
 

V individuálním závodě jste skončil nejlépe z Čechů na 5. místě. Jak hodnotíte tenhle start, a jaké panovaly na kanále podmínky?

Od medaile mě dělil smolný dotek na protivodné bráně. Bohužel ve Slovinsku během závodu panovaly povodně, takže se měnila i hladina vody v řece při závodech. Já jsem v té bráně doplatil na hodně se měnící proud, který mne vynesl na vnější okraj a z toho pramenil dotek. Česká výprava naštěstí získala ještě stříbro zásluhou kanoistky Gabriely Satkové.
 

Vy jste pak v Praze bojoval o nominaci na olympijské hry v kajak krosu. Jak moc vás mrzelo, když tenhle boj v poměrně zrádné disciplíně nevyšel?

Mrzelo a mrzí mě to hodně. Ale věděl jsem, že z 80 závodníků, kteří se na start postaví, budou jen tři šťastní a zbytek zklamaný. Dal jsem do přípravy maximum, dostal se přes zimu na světovou úroveň, ale bohužel, kajak kros je hodně i o štěstí, a to jsem ten den v Troji neměl…
 

Chuť jste si spravil na zatím posledním podniku Světového poháru v Polsku, kde jste vybojoval dvě stříbra – v individuálním závodě i kajak krosu. Převažovala ve vás radost z medaile, nebo mírné zklamání, že to na bednu nevyšlo v Praze, kde se bojovalo o olympiádu?

Potřeboval jsem nakopnout, takže radost byla opravdu velká. Není moc závodníků na světe, kteří dokážou sbírat medaile jak ve slalomu, tak kajak krosu.
 

Jaký bude teď váš závodní program během léta?

Aktuálně mám volno od vody, ale dal jsem si běžeckou challenge, kdy chci dostatečně potrénovat, abych neměl problém za měsíc odběhat objem okolo 100 km týdně. Tak uvidíme. Další závody mě pak čekají až v srpnu na Lipně v rámci mistrovství České republiky a následně v září Světový pohár v Itálii a Španělsku.
 

Jak vám na závodech pomáhá sportovní výživa Enervit? Které produkty jsou vaše nejoblíbenější?

Jak na závodech, tak soustředěních mi již roky kryje záda především regenerační nápoj Enervit R2 Recovery, na který opravdu nedám dopustit. Dostane mě rychle z únavy a připraví na další fáze.

AKTUALITY

12/1
Připravte se na Jizerskou 50 včas, pomůžeme vám třeba balíčky na míru

Už jen necelé tři týdny zbývají do začátku výdeje startovních čísel na Jizerskou 50. Na té samozřejmě nebudou chybět ani stánky Enervitu, oficiálního výživového partnera akce. Už teď můžete využít náš speciální seriál o výživě nebo objednat v předstihu špičkovou sportovní výživou pro trénink i závod, a to včetně balíčků sestavených pro jednotlivé závody Jizerské 50 podle očekávané doby strávené ve stopě.

7/1
Známe TOP produkty ENERVIT roku 2025

Zajímá vás, jakých doplňků ENERVIT se loni prodalo nejvíc? Mrkněte do našich e-shopových statistik níže a rovnou si bestsellery objednejte na letošní sezonu!

29/12
Legendární Jizerská 50 startuje už za měsíc, i s Enervitem

Další start legendy se blíží. Jizerská 50 začíná 29. ledna a vyvrcholí hlavním závodem na 50 km v neděli 1. února. Enervit coby specialista na výživu běžců na lyžích a dalších vytrvalostních sportovců samozřejmě nebude chybět – součástí této legendární akce jsme už přes 10 let.

22/12
Přejeme vám hezké Vánoce a sportovní rok 2026!
18/12
Dárek na poslední chvíli? Máme!

Klasická objednávka z našeho e-shopu už to k vám do Vánoc nestihne - dnes jsme naposledy ve skladu a probíhají inventury. Přesto dárek pro sportovce stále stíháte pořídit i u nás! Stačí, když objednáte poukázku na Enervit, kterou jsme schopní vám poslat e-mailem.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

3. výživový tip pro Jizerskou 50: Doplňujte energii – ať vám nedojde

Na tratích závodů Jizerské 50 je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Tak abyste daný závod nejen dokončili, ale vyhnuli se i krizím a mohli zajet svůj vysněný čas. S tím vám pomůže průběžný příjem energie na trati a my prozradíme, jak na to.

2. výživový tip pro Jizerskou 50: Pijte – poradíme co

Průběžné doplňování vhodných tekutin je důležitý faktor pro celkovou výkonnost a optimální pohodu sportovce. Pitný režim bychom měli dodržovat nejen během dne, ale především v průběhu tréninku a závodu. Vždyť tělo je minimálně ze 60 % tvořeno tekutinou a již ztráta pouhého 1 % vody znamená pokles výkonnosti a únavu.

1. výživový tip pro Jizerskou 50: Regenerujte – podpoříte výkonnost

Možná vás mate, že náš výživový seriál začíná regenerací. Ta vás přece bude zajímat až po dojetí závodu. My se ale bavíme především o regeneraci po trénincích, které ještě do Jizerské 50 absolvujete. Právě tahle regenerace totiž ovlivní, jak se budete v den D cítit a čeho budete na trati schopní.

Ptáte se nás: Nestačí na kratší a lehčí trénink voda nebo šťáva místo ionťáku?

Tuhle otázku slýcháme často a nejspíš je motivovaná ekonomickou stránkou věci, tedy faktem že samotná voda je levnější než iontový nápoj. My se na problém ale podíváme ze sportovní stránky věci, nabídneme také pohled fyziologický a nakonec přidáme i ten ekonomický aspekt. Uvidíte, že představa o levnější šťávě můžu být jen mýtus, nehledě na přínosy iontového nápoje pro váš sportovní výkon.

Ptáte se nás: Co jíst před lehčím tréninkem?

Často se nás ptáte, jestli je Enervit PRE Sport potřeba i před lehčím tréninkem, kdy intenzita a doba trvání vašeho výkonu není menší než v případě závodu nebo náročného tréninku. Odpovíme z pohledu fyziologie organizmu při sportovním výkonu, jak je pro nás typické.

Více aktualit