Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Marcela Joglová poprvé mistryní ČR v půlmaratonu

První titul, navíc ve skvělém čase. Taková byla zlatá premiéra Marcely Joglové na půlmaratonském mistrovství ČR u Pardubic. Členka Enervit Teamu zaběhla druhý nejlepší čas historie a dál vyhlíží svůj velký sen – start na olympijských hrách. Přečtěte si rozhovor o šampionátu, plánech i výživě nejen při půlmaratonu.

První půlmaratonský titul mistryně republiky jste vybojovala stylově – ve svém dosavadním maximu. Čekala jste od sebe tak dobrý čas a šlo během závodu vše podle vašich představ?

Ano, s trenérem jsme cílili na čas pod 1:14, samozřejmě s tím, že se uvidí i podle podmínek. Kdyby nebyly otočky, tak by mě možná tlačil třeba pod 13:30, ale takhle jsme to zkusili nějak rozběhnout a že se uvidí dle pocitů.


Čas 1:13:46 je dokonce druhým nejlepším v historii šampionátu. Cítíte, že i ten byste mohla jednou překonat?

Já upřímně nevím, jaký je ten nejlepší, ale soustředím se na sebe a na postupné zlepšování se směrem k cíli největšímu – olympijským hrám. Takže jestli čas někdy překonám, budu samozřejmě šťastná, ale není to priorita.


Vychází váš výkon ze zamýšlené přípravy na start na olympijských hrách, které byly přesunuty na příští rok, a jsou tak dobrou známkou toho, že se váš trénink ubírá správným směrem?

Přesně tak. Odložením ze mně spadl tlak, že mám jen jeden pokus, a mohli jsme trošku zvolnit, netlačit tak na pilu. Tím můžeme předcházet případnému zranění. Ne každý závod se povede, ne do každého závodu jdu se soutěžními ambicemi, ale vše směřuje k hlavnímu cíli, a to je splnění limitu na olympijské hry. Půlmaraton byl ukazatelem, že směr máme správný.


Jak se pro vás závod vyvíjel?

Musím říct, že od začátku tak nějak podle plánu. Samozřejmě by bylo lepší tempo ještě vystupňovat, ale tím, že byla trasa mírně nahoru a zpět mírně dolů, tak třetí kolo už bylo v nohách znát. Naopak jsem tam zpomalila, ale věděla jsem, že pak je to lehce dolů k poslední otočce a tam se musím absolutně vydat. Po celou dobu jsem navíc měla na svých zádech nalepenou Vendulu Frintovou. Ani mě tak nezaskočilo, že zrovna ji, jako spíš že tak blízko – to vídám spíš v cyklistice (smích). V tu chvíli jsem nadšená nebyla, ale ve finále mi víceméně pomohla k dobrému času, takže jsem za to ráda. Nedovolila mi povolit.  


Takže to byl souboj tělo na tělo až do konce?

Zkusila jsem ucuknout, když jsme běžely dolů k poslední otočce, ale zuby nehty se mě držela. Tak jsem si řekla, že to musím zkusit hned za zatáčkou a uvidíme. Nastoupila jsem tedy zhruba 2 kilometry před cílem a viděla, že už se nechytá a pomalu se jí vzdaluji. To mi samozřejmě nedovolilo povolit, přestože už mě to vážně bolelo. Díky mnoha fanouškům a známým se mi podařilo se opravdu kousnout a během nekonečně dlouhého finiše nepovolit a doběhnout si pro zlato.


Jak jste zvyklá řešit výživu na půlmaratonské trati?

Půlmaraton neřeším tolik jako maraton, ale přesto den, dva před závodem jím hodně rýži či těstoviny a hodně piju. Co se týká samotného závodu, tak určitě musím mít opravdu velký rozestup od posledního jídla před startem. Pak už to řeším spíše nějakou tyčinkou nebo banánem, záleží i na čase startu. Pravidelně si ale dávám želé Enervit PRE Sport a nově jsem zkusila i Enervit Carboflow. Piju vodu, střídavě s ionťákem a pro jistotu si dávám i magnesium.


A během závodu?

Konkrétně na republice jsem měla dva gely – raději si dám jeden navíc, než aby mi došlo, protože zpětně už to nezachráním. Takže jsem měla Enervit Gel a zhruba 5 kilometrů před cílem Enervit Liquid Gel Competition s kofeinem. Po závodě samozřejmě následuje regenerační Enervit Recovery Drink.


Zvládla jste už letos i jiné závody?

Před republikovým šampionátem v půlmaratonu jsem běžela i mistrovství ČR na 10 000 m na dráze ve Slavkově. Tam jsem cítila, že bych si také mohla zaběhnout dobrý čas a vyšlo to na výrazný osobák. Jsem si ale jistá, že nohy v tu dobu měly na víc a já selhala po taktické stránce. Zkrátka první závod a první dráha asi po 10 letech. Byla to zkušenost.


Je už jasno u některých velkých závodů, které byste ráda běžela, nebo je vše zatím nejisté?

Už jsem si myslela, že to máme celkem naplánované, ale korona opět vystrkuje růžky a tak není nic jisté… Nejbližší závod teď plánuji v Ústí nad Labem v rámci běžeckého seriálu od RunCzechu, poté by mělo být mistrovství světa v půlmaratonu v Polsku a eventuálně Valencie. Pořád ale zvažujeme i jiné maratony, protože situace se stále mění.

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit