Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Silvini Madshus Team slaví úspěchy v bílé stopě doma i ve světě. Teď ho čeká Vasův běh

Perfektní výsledky na domácí Jizerské 50 byly pomyslnou třešničkou na letošních výsledcích Silvini Madshus Teamu. Tomu patří v prestižním mezinárodním seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics 11. místo a výborně se prezentuje i na domácích závodech. A tak je šéf týmu Marek Pazderský s průběhem sezony velmi spokojený. „Hodnotím to pozitivně a mám radost. Největší asi z toho, že jsme do sezony vůbec nastoupili. Chtěli jsme už končit, tak mám teď radost, že jedeme dál,“ prozrazuje v rozhovoru.  

Jak hodnotíte první dvě třetiny letošního seriálu Visma Ski Classics očima šéfa týmu Silvini Madshus Team?

Letošní sezona měla být pro nás přelomovou a ukázat, jestli dokážeme zajíždět kvalitní výsledky a zda máme na to patřit mezi nejlepší týmy světa. Z českých týmů jsme sice až třetí, ale na rozdíl od Lukáše nebo od Moraváků máme minimální možný rozpočet, který neobsahuje ani platy závodníků, ani rozsáhlé servismanské týmy, natož pak drahé financování zahraničních závodníků a jejich dopravy. I přesto jsme zatím na 11. místě z 34 týmů, což je podle mě neuvěřitelný úspěch. Tím pádem to hodnotím velmi pozitivně.


Které závody berete jako nejpovedenější?

Určitě Marcialongu a Jizerskou 50. Závody na podzim také nebyly špatné, ale brali jsme to spíš jako takovou povinnost a rozjezd do sezony, nikdo z nás netrénuje na 1,5hodinové závody. Po Novém roce to nebylo špatné, ale pořád tomu chyběla třešinka na dortu. Ta přišla na Marcialonze, kde se Jirka Pliska i Vašek Sedláček dokázali až pod závěrečného stoupání udržet v čelní skupině a Plizi pak z toho dokázal jako nejlepší Čech finišovat na 19. místě minutu za vítězem. To je pro mě neuvěřitelné, zvlášť když přihlédnu k tomu, že chodí normálně každý den na 8 hodin do práce.


Zatím posledním závodem byla už zmiňovaná Jizerská 50. Jak jste spokojený s vystoupením týmu na jediném domácím závodě?

Každý den jsme měli minimálně dva lidi na pódiu, v hlavním závodě byl opět Plizi až do poslední chvíle ve hře o šesté místo a opět dokončil asi minutu a půl za vítězem. Vašek se taky dočkal výsledku do první třicítky, navíc byl jasně druhým Čechem závodu. Takže spokojenost je obrovská a při české hymně nám některým ukáply i slzy. Co je pro mě ale nejdůležitější – že jsme stále jeden tým, jedna rodina, která drží spolu, pomáhá si a společně maká. I díky tomu můžeme zajíždět takové výsledky.


V čem je podle vás kouzlo týmu?

V tom, že děláme soustředění, tréninkové kempy a servis na závodech úplně stejně, jako bychom to dělali pro norskou reprezentaci. Ti nejlepší z nás tak mají kvalitní přípravu a servis, ostatní se mohou učit a inspirovat, jak to dělají ostatní. Z kvalitního servisu nebo občerstvení pak těží všichni, protože máza vytestovaná pro Pliziho se následně dává i ostatním našim závodníkům. V Jizerkách se pak po každých 5 kilometrech mohli naši závodníci napít Enervitu díky našim lidem u trati.


Na sportovní výživu Enervit spoléháte už řadu let. Jak vám na závodech a v tréninku pomáhá?

Enervit nám pomáhá hodně. Málokdo si dokáže představit, jak velkou dřinu naši závodníci v tréninku nebo při závodě absolvují, a to nejde bez kvalitní sportovní výživy. Je pro nás důležité, že máme Enervit jako dlouhodobého partnera, protože máme jednotlivé produkty dobře vyzkoušené a víme, co komu sedí. Nedokážeme už asi žít bez regeneračních nápojů (Enervit Recovery Drink) a proteinových produktů, stejně jako bez iontového nápoje (Enervit Isotonic Drink) spolu s Enervit Liquid Gely. Velmi oblíbený je také Enervit PRE Sport. Třeba na Marcialonce měli naši závodníci před startem po 2 kusech PRE Sportu, pak během závodu spotřeboval každý půl dózy iontového nápoje a v průměru 6 až 8 gelů.


Co vám zatím udělalo v probíhající sezoně největší radost?

To, že jsme do ní vůbec nastoupili. Chtěli jsme už končit, tak mám teď radost, že jedeme dál. Těch radostí je ale víc. Třeba že se nám občas podaří udělat super lyže, nebo že kluci jsou jasně nejlepší z Česka. Taky že holky se výsledkově vzájemně doplňují. Dělá mi radost i to, že se nám rozjela pohybová všestranka pro děti, že pomalu zapracováváme juniorské závodníky a že nám chodí gratulace z celé republiky.


Jak vám letos komplikuje přípravu a sezonu počasí, respektive nedostatečné sněhové podmínky v některých lokalitách?

Ač se to zdá být neuvěřitelné, Bedřichov v Jizerských horách, který je naší základnou, má zhruba od 27. prosince stále sněhu dostatek, takže nám to zatím život příliš nezkomplikovalo a na dosavadní závody jsme se mohli v pohodě připravit. Uvidíme, jak to půjde dál. Trošku větší komplikací je rušení některých závodů v Česku, kde jsme měli velké ambice a nemohli jsme tolik vyniknout. Náhradní termíny jsou bohužel v časech, kdy je pro nás prioritou Visma Ski Classics v zahraničí.


Jak jste zatím spokojený s výsledky týmu v domácích seriálech?

Na domácí půdě zatím jednoznačně dominujeme. Na závodech v Jizerkách - jak při nočním závodu, tak při Jizerské 50 - jsme vládli, na Karlově běhu nebo na mistrovství republiky díky Mírovi Ryplovi taky. V našem nejdelším a nejtěžším závodu, BoBoloppetu na 90 kilometrů, jsme také jasně vyhráli. Takže snad ani nejde být nespokojen.


Čeká vás mj. Vasův běh, který se jede už příští víkend. S jakým cílem na něj pojedete?

Je to závod roku, mistrovství světa v dálkových bězích. Tak trošku jsme si na sebe ušili bič, očekávání jsou velká, ale já to trochu brzdím. Je to velký závod, ve kterém když chcete zajet dobrý výsledek, tak musíte mít i pořádný kus štěstí. Musí se sejít forma, dobré lyže a ještě dobrá pozice na trati a žádná zlomená hůl. Takže já budu spokojený, když budeme mít jednu holku do 20 a druhou do 40, u kluků bych si přál mít jednoho z nich do 40 a druhého do 60. Konkurence je tam opravdu obrovská. Do Švédska nejede jen naše elita čítající 5 závodníků, ale dalších 24 členů týmu, z toho hned 15 máme v první vlně. Spoustě z nich bych přál zisk medaile, která se uděluje do ztráty 50 % času vítěze.


Jaké výsledky byste v celkovém pořadí rád viděl u týmu jak ve Visma Ski Cassics, tak v tuzemských seriálech?

Ve Visma Ski Classics je to jednoduché, tam je jasný cíl být do patnáctky, což pevně věřím, že se nám povede. Když by to bylo ještě výše, tak by to byla úplná pecka. Na domácí scéně chceme vyhrát tradiční SkiTour, kterou vyhráváme pravidelně už několik let a loni jsme byli druzí jen kvůli nemoci jedné závodnice.

AKTUALITY

29/5
Cyklistický Nova Cup odstartuje 13. 6. a my budeme u toho

Cyklisté se dočkali - start NOVA Cupu se blíží a druhý červnový víkend to vypukne! Enervit bude u toho jako oficiální výživový partner seriálu, který vyvrcholí posledním podnikem 3. října v Mikulově. Enervit tak budete mít vždy na dosah, aby se vám jelo lépe!

27/5
Využijte AKCE 3+1 ZDARMA a snížených cen na e-shopu

Využijte speciální akci a načerpejte energii pro své sportovní výkony díky tyčinkám Enervit Competition Bar. Ke každým 3 objednaným kusům vám dáme automaticky 1 ks ZDARMA, když do poznámky napíšete TYCINKA. Akce platí na našem e-shopu jen do 31. 5. - tak si pospěšte! Akci není možné využít v případě osobního odběru na prodejnách.

20/5
Seriál Běhej lesy odstartuje 6. června, samozřejmě i s Enervitem

Odložený start populárního běžeckého seriálu je tu a v červnu proběhnou hned tři závody – na Vysočině, v Lednici a ve Slavkovském lese. Enervit ani na jedné štaci nebude chybět a je připravený vám pomoci sportovat lépe v rámci celé série.

11/5
Závody se rozjíždějí, první MTB start bude i s Enervitem

Už o víkendu se pojede první cyklistický závod! Cyklovýzva NOVA CUP láká na parádní trať u Hradce Králové a je jasné, že u toho Enervit jako specialista na výživu vytrvalců nemůže chybět. Vždyť jsme hrdými partnery celého seriálu NOVA CUP, který odstartuje už v červnu.

2/5
Tomáš Bárta ovládl Kooperativa Lipno Lake, on-line závod Kola pro život

Závodníkům týmu TUFO PARDUS Prostějov se daří i ve virtuálních cyklistických startech. Závod Kola pro život Lipno Lake ovládl Tomáš Bárta, jeho týmový kolega Bruno Stoček byl bronzový.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

PODCAST: Jak snídat a jíst před závodem

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst a nejíst před sportem, aby byl váš výkon co nejlepší. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají SACHARIDY sportovat lépe?

Pro vytrvalecký výkon jsou sacharidy zřejmě nejklíčovější živinou. Jedná se o zdroj energie, který je na rozdíl od tuků dvakrát rychlejší ve své dostupnosti. To je i důvod, proč sacharidy jako zdroj energie dominují při vysoce intenzivních výkonech, nebo na začátku jakéhokoliv sportování.

PODCAST: Jak na růst výkonnosti během tréninku

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jak na zlepšení kondice a růst výkonnosti v tréninku. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Více aktualit