Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Silvini Madshus Team slaví úspěchy v bílé stopě doma i ve světě. Teď ho čeká Vasův běh

Perfektní výsledky na domácí Jizerské 50 byly pomyslnou třešničkou na letošních výsledcích Silvini Madshus Teamu. Tomu patří v prestižním mezinárodním seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics 11. místo a výborně se prezentuje i na domácích závodech. A tak je šéf týmu Marek Pazderský s průběhem sezony velmi spokojený. „Hodnotím to pozitivně a mám radost. Největší asi z toho, že jsme do sezony vůbec nastoupili. Chtěli jsme už končit, tak mám teď radost, že jedeme dál,“ prozrazuje v rozhovoru.  

Jak hodnotíte první dvě třetiny letošního seriálu Visma Ski Classics očima šéfa týmu Silvini Madshus Team?

Letošní sezona měla být pro nás přelomovou a ukázat, jestli dokážeme zajíždět kvalitní výsledky a zda máme na to patřit mezi nejlepší týmy světa. Z českých týmů jsme sice až třetí, ale na rozdíl od Lukáše nebo od Moraváků máme minimální možný rozpočet, který neobsahuje ani platy závodníků, ani rozsáhlé servismanské týmy, natož pak drahé financování zahraničních závodníků a jejich dopravy. I přesto jsme zatím na 11. místě z 34 týmů, což je podle mě neuvěřitelný úspěch. Tím pádem to hodnotím velmi pozitivně.


Které závody berete jako nejpovedenější?

Určitě Marcialongu a Jizerskou 50. Závody na podzim také nebyly špatné, ale brali jsme to spíš jako takovou povinnost a rozjezd do sezony, nikdo z nás netrénuje na 1,5hodinové závody. Po Novém roce to nebylo špatné, ale pořád tomu chyběla třešinka na dortu. Ta přišla na Marcialonze, kde se Jirka Pliska i Vašek Sedláček dokázali až pod závěrečného stoupání udržet v čelní skupině a Plizi pak z toho dokázal jako nejlepší Čech finišovat na 19. místě minutu za vítězem. To je pro mě neuvěřitelné, zvlášť když přihlédnu k tomu, že chodí normálně každý den na 8 hodin do práce.


Zatím posledním závodem byla už zmiňovaná Jizerská 50. Jak jste spokojený s vystoupením týmu na jediném domácím závodě?

Každý den jsme měli minimálně dva lidi na pódiu, v hlavním závodě byl opět Plizi až do poslední chvíle ve hře o šesté místo a opět dokončil asi minutu a půl za vítězem. Vašek se taky dočkal výsledku do první třicítky, navíc byl jasně druhým Čechem závodu. Takže spokojenost je obrovská a při české hymně nám některým ukáply i slzy. Co je pro mě ale nejdůležitější – že jsme stále jeden tým, jedna rodina, která drží spolu, pomáhá si a společně maká. I díky tomu můžeme zajíždět takové výsledky.


V čem je podle vás kouzlo týmu?

V tom, že děláme soustředění, tréninkové kempy a servis na závodech úplně stejně, jako bychom to dělali pro norskou reprezentaci. Ti nejlepší z nás tak mají kvalitní přípravu a servis, ostatní se mohou učit a inspirovat, jak to dělají ostatní. Z kvalitního servisu nebo občerstvení pak těží všichni, protože máza vytestovaná pro Pliziho se následně dává i ostatním našim závodníkům. V Jizerkách se pak po každých 5 kilometrech mohli naši závodníci napít Enervitu díky našim lidem u trati.


Na sportovní výživu Enervit spoléháte už řadu let. Jak vám na závodech a v tréninku pomáhá?

Enervit nám pomáhá hodně. Málokdo si dokáže představit, jak velkou dřinu naši závodníci v tréninku nebo při závodě absolvují, a to nejde bez kvalitní sportovní výživy. Je pro nás důležité, že máme Enervit jako dlouhodobého partnera, protože máme jednotlivé produkty dobře vyzkoušené a víme, co komu sedí. Nedokážeme už asi žít bez regeneračních nápojů (Enervit Recovery Drink) a proteinových produktů, stejně jako bez iontového nápoje (Enervit Isotonic Drink) spolu s Enervit Liquid Gely. Velmi oblíbený je také Enervit PRE Sport. Třeba na Marcialonce měli naši závodníci před startem po 2 kusech PRE Sportu, pak během závodu spotřeboval každý půl dózy iontového nápoje a v průměru 6 až 8 gelů.


Co vám zatím udělalo v probíhající sezoně největší radost?

To, že jsme do ní vůbec nastoupili. Chtěli jsme už končit, tak mám teď radost, že jedeme dál. Těch radostí je ale víc. Třeba že se nám občas podaří udělat super lyže, nebo že kluci jsou jasně nejlepší z Česka. Taky že holky se výsledkově vzájemně doplňují. Dělá mi radost i to, že se nám rozjela pohybová všestranka pro děti, že pomalu zapracováváme juniorské závodníky a že nám chodí gratulace z celé republiky.


Jak vám letos komplikuje přípravu a sezonu počasí, respektive nedostatečné sněhové podmínky v některých lokalitách?

Ač se to zdá být neuvěřitelné, Bedřichov v Jizerských horách, který je naší základnou, má zhruba od 27. prosince stále sněhu dostatek, takže nám to zatím život příliš nezkomplikovalo a na dosavadní závody jsme se mohli v pohodě připravit. Uvidíme, jak to půjde dál. Trošku větší komplikací je rušení některých závodů v Česku, kde jsme měli velké ambice a nemohli jsme tolik vyniknout. Náhradní termíny jsou bohužel v časech, kdy je pro nás prioritou Visma Ski Classics v zahraničí.


Jak jste zatím spokojený s výsledky týmu v domácích seriálech?

Na domácí půdě zatím jednoznačně dominujeme. Na závodech v Jizerkách - jak při nočním závodu, tak při Jizerské 50 - jsme vládli, na Karlově běhu nebo na mistrovství republiky díky Mírovi Ryplovi taky. V našem nejdelším a nejtěžším závodu, BoBoloppetu na 90 kilometrů, jsme také jasně vyhráli. Takže snad ani nejde být nespokojen.


Čeká vás mj. Vasův běh, který se jede už příští víkend. S jakým cílem na něj pojedete?

Je to závod roku, mistrovství světa v dálkových bězích. Tak trošku jsme si na sebe ušili bič, očekávání jsou velká, ale já to trochu brzdím. Je to velký závod, ve kterém když chcete zajet dobrý výsledek, tak musíte mít i pořádný kus štěstí. Musí se sejít forma, dobré lyže a ještě dobrá pozice na trati a žádná zlomená hůl. Takže já budu spokojený, když budeme mít jednu holku do 20 a druhou do 40, u kluků bych si přál mít jednoho z nich do 40 a druhého do 60. Konkurence je tam opravdu obrovská. Do Švédska nejede jen naše elita čítající 5 závodníků, ale dalších 24 členů týmu, z toho hned 15 máme v první vlně. Spoustě z nich bych přál zisk medaile, která se uděluje do ztráty 50 % času vítěze.


Jaké výsledky byste v celkovém pořadí rád viděl u týmu jak ve Visma Ski Cassics, tak v tuzemských seriálech?

Ve Visma Ski Classics je to jednoduché, tam je jasný cíl být do patnáctky, což pevně věřím, že se nám povede. Když by to bylo ještě výše, tak by to byla úplná pecka. Na domácí scéně chceme vyhrát tradiční SkiTour, kterou vyhráváme pravidelně už několik let a loni jsme byli druzí jen kvůli nemoci jedné závodnice.

AKTUALITY

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

17/11
ROZHOVOR: Triatlonistka Helena Karásková o sezoně, plánech i výživě

Právě teď už měla finišovat s přípravou na zimní část sezony, v jejím případě lyžařskou. Ani té se ale nevyhnuly odklady závodů kvůli koronaviru, který změnil i plánové starty v sezoně terénního triatlonu. V ní Helena Karásková startovala výhradně na domácích závodech a v rozhovoru hodnotí úspěchy i neúspěchy. Členka Enervit Teamu samozřejmě prozrazuje i své osvědčené výživové tipy a prozrazuje, že aktuálně není jen závodnicí, ale také masérkou, trenérkou a pořadatelkou závodů…

13/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádný smolný pátek 13. ani čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše!

27/10
Reprezentantka ČR, atletka Marcela Joglová: „Běh mi pořád přináší radost.“

Ačkoli se už v dětství věnovala řadě sportů, atletickou profesionálkou se stala až ve 32 letech. Poté, co překonala desetileté období s problémy s příjmem potravy. Do té doby si vyzkoušela řadu povolání – na záchrance, v baru, na soukromé klinice, ve fitness centru, hlídala také děti. Dnes patří k výrazným tvářím české atletiky, kam vlétla jako uragán. Stejně jako do světa triatlonu, po kterém také pošilhává. Seznamte se s Marcelou Joglovou, členkou Enervit Teamu.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit