Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Jan Šneberger stříbrný na MČR v dlouhém triatlonu!

I letos se medaile na tratích dlouhého triatlonu rozdávaly v rámci Moraviamana, oblíbeného závodu v Otrokovicích, jehož výživovým partnerem je Enervit. Ten patří i k jednomu z elitních českých triatlonistů Janu Šnebergerovi, který na domácím šampionátu pomýšlel na titul. Dlouholetý člen Enervit Teamu bral nakonec stříbro, které přidal k bronzu z polovičních tratí v rámci Czechmana. Tam medailově uspěl poprvé v kariéře.

Stejně jako loni jste bral na Moraviamanovi stříbro. Jak jste spokojený s výsledkem a časy?

Umístění bylo stejné, ale jinak bylo všechno proti loňskému ročníku dost odlišné. Na start jsem se tentokrát postavil jako papírový favorit a rozhodně jsem chtěl zvítězit. Největším vyzyvatelem byl Petr Cívela. Nikdy předtím mě neporazil, ale evidentně nic nenechal náhodě, věřil si a na závod se během uplynulé celoroční přípravy důkladně připravil. Byl silnější, než jsem čekal a zaslouženě mě tentokrát porazil.
 

Jak se pro vás závod vyvíjel na jednotlivých úsecích?

Souboj to byl na poměry dlouhého triatlonu těsný a o výsledku rozhodlo už plavání. Petr se hned od startu odpoutal s jedním lepším plavcem z hloubi závodního pole a drželi spolu výrazně lepší tempo. Já bohužel zapadl na třetí místo do mezery mezi čelem a zbytkem pole. Sám jsem na třetím místě vylezl z vody s nečekaně vysokou čtyřminutovou ztrátou, což bylo hodně špatné. Přesto jsem ale věřil, že to není rozhodující a ztrátu vymažu. Jenže Petr už své vedení nepustil…
 

Takže na kole a v běhu jste dosáhli prakticky stejných výsledků?

Na kole jsme celých 180 km jeli víceméně totožně, trochu napínavější to začalo být až na běhu. Kolem třicátého kilometru maratonu jsem ztrátu stáhl pod jedinou minutu, ale Petr v závěru znovu zabral a mně naopak začalo docházet. Nezbývalo než se smířit s porážkou. Výkon jsem předvedl velmi slušný, víceméně totožný s tím, co jsem plánoval. Ale nestačilo to. I když jsem byl velmi motivovaný a nic než první místo jsem si nepřipouštěl. Takže jsem zklamaný, ale částečně spokojený s předvedeným výkonem a novým osobním maximem na královské trati. Čas 8:29 je už na takto poctivých tratích moc pěkný.
 

Na stupních vítězů jste nechyběl ani na polovičních tratích v rámci Czechmana, kde jste bral bronz. Jak hodnotíte s odstupem svůj start nedaleko Pardubic?

Na Czechmanovi jsem se prosadil na stupně vítězů poprvé a i na polovičních tratích jsem posunul své osobní maximum. Mám z toho radost a vzhledem k velmi silné konkurenci jsem po sobě těžko mohl chtít lepší výsledek. První Honza Volár i druhý Tomáš Řenč patří mezi pár absolutně nejlepších domácích triatlonistů. Cyklisticky jsem se posunul, běžecky tam byla stále mírná rezerva, která by ovšem zřejmě i tak nestačila ani na posun na druhou příčku. Takže co se týká Czechmana, jsem naprosto spokojený.
 

Po závodě jste si mimo jiné pochvaloval cyklistickou část včetně dobrého chlazení a občerstvování. Jak tedy vypadal váš výživový plán?

Jak v Pardubicích, tak v Otrokovicích vládlo poměrně nepříznivé počasí. Oba závody se dlouho jely za silného deště. Chladné podmínky tak nekladly jinak velký tlak na důkladný pitný režim. Poloviční trať je už pro mě hodně rychlý závod, kde není čas se šetřit. Čas tam není ani na pevnou stravu a energii tak doplňuji jen iontovým nápojem od Enervitu a rozmíchanými Enervit Gely s vodou. Na běh už si neumím představit nic jiného než šroubovací Enervit Liquid Gely. Poslední sezóny ale přeci jen přidávám víc a víc v doplňování minerálů, takže během závodu spořádám velké množství solných tablet Enervit Salt Caps.
 

Na dlouhém triatlonu zařazujete i nějakou další stravu?

Na dlouhých tratích Moraviamana máme s manželkou Luckou už docela propracovaný systém občerstvování a nové bidony s pitím i jídlo chytám na kole pouze z jejích obětavých rukou. Na plných distancích je to i o tuhé stravě. Osvědčil se mi toustový chléb s lučinou a tvrdým sýrem v kombinaci se sladko-slanými kuličkami na datlové bázi. Čím více toho do sebe člověk dostane, tím líp. Letos jsem byl na Moravě velmi zodpovědný a jedl i pil jako o život. Stravovací režim a support je na dlouhých tratích klíčový. Polovina úspěchu tak leží v rukou mé nedocenitelné manželky Lucky.

AKTUALITY

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

8/7
ROZHOVOR: Kajakář Vít Přindiš má dvě zlata z mistrovství Evropy

Sezonu zahájil závody Světového poháru, pak bojoval o medaile na mistrovství Evropy a také o kvalifikaci na olympijské hry v kajak krosu. Ta sice nakonec nedopadla, ale i tak má dlouholetý člen Enervit Teamu dost důvodů k radosti – na evropském šampionátu vybojoval dvě zlaté a dařilo se mu i na Světovém poháru po neúspěšné pražské kvalifikaci. O všech svých startech mluví Vít Přindiš v našem rozhovoru.

5/7
Triatlonistka a bikerka Helena Karásková hodnotí první závodní pololetí

Stejně jako v několika posledních letech, i letos kombinuje Helena Karásková triatlon se závody na horských kolech a do toho se s manželem stará o svůj tým. V prvním pololetí zvládla terénní triatlon ze série Xterra v Řecku, Světový pohár a hned tři starty v Českém poháru MTB. Jak se jí dařilo a jak hodnotí první polovinu roku? Dozvíte se v našem rozhovoru s dlouholetou členkou Enervit Teamu.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Více aktualit