Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Tomáš Řenč odstartoval sezonu rekordem i dvěma triumfy

Tuzemská triatlonová sezona se rozjela v Račicích. V tamním vodáckém areálu se uskutečnila série závodů, na nichž nechyběl ani jeden z nejlepších českých triatlonistů současnosti a člen Enervit Teamu Tomáš Řenč. Nejdřív si zajel osobní rekord na střední vzdálenosti a pak ještě vylepšil své historické maximum na českých tratích v ironmanském závodě. Jak hodnotí své výkony a co udělal s jeho sezonou covid-19? O tom je náš rozhovor.   

Letošní triatlonová sezona začala opožděně – jak moc nepříjemný ten posun pro vás byl a jak jste na to musel reagovat z pohledu tréninku a časování formy?

Z počátku to nebylo tak dramatické, věřil jsem, že to moc moji sezónu neovlivní. Nakonec ale nastal pravý opak – začalo to zrušením soustředění v teple a pak postupně pokračovalo rušením všech naplánovaných závodů. Takže jsem se k tomu postavil tak, že budu závodit, kde to jen půjde, abych udržel motivaci pro trénink.


Původně jste měl jako vrcholy sezony tradiční české závody Czechman a Moraviaman a pak i Ironman v Dánsku nebo MS v Nizozemí. Zbylo z kalendáře vůbec něco? Jaké vrcholy vás nakonec letos čekají?

Czechman se přesunul a ostatní závody se zrušily, takže celý můj závodní kalendář je otevřený. Beru teď jen nejbližší závody, které by měly být. Dlouhodobě se v této situaci nevyplácí plánovat.


Vašimi prvním starty byly závody v Račicích, kde se plave v tamním kanále a jede a běhá na okruzích. Jak vám vodácký areál vyhovuje pro triatlon?

Není to zrovna hezké místo pro triatlon, připadal jsem si jak křeček na kolotoči (smích). Ale v této situaci to jinak nešlo, organizátoři vzali Račice jako jedinou možnost. Já jsem jim za to vděčný, protože jinak by motivace pro trénink byla velmi náročná.


Hned při svém prvním startu jste si střihl osobní rekord na středních vzdálenostech. Čím to, že se vám podařilo stlačit svůj zatím nejlepší čas o více než 10 minut? Byla znát dlouhá pauza a „hlad“ po závodění?

Hlad po závodění určitě sehrál svou roli, ale hlavně jsem v tréninku jezdil víc na kole a běhal. Tyto dvě disciplíny jsou v dlouhém triatlonu nejdůležitější, takže to i dopadlo podle předpokladů – udělal jsem velký skok vpřed.


V polovičním Ironmanu o 14 dní později jste v Račicích zvítězil. Jak jste se svým výsledkem a časy spokojený?

Druhý závod byl jen potvrzením výkonnosti, že jsem na tom zase o kus lépe než loni. Přesvědčilo mě to, že jdu s trenérem správnou cestou.


Do třetice v Račicích proběhl i dlouhý triatlon – poslední červnový víkend jste opět vyhrál. Co říkáte své letošní ironmanské premiéře?

Opět jsem vylepšil svůj čas na českém území, i když bylo hodně náročné nepolevit ve chvíli, kdy jsem měl velký náskok před soupeři. Jsem rád, že jsem to zvládl a nepoddal se panujícímu vedru, které bylo doposud neobvyklé.


Kolik ionťáku padlo? Jakou další výživu jste před, během a po závodě využil?

Občerstvení jsem nepodceňoval a hlavně na běhu jsem využil každou možnost pro ochlazení. Ionťáku to bylo klasicky 12 odměrek Enervit Isotonic Drinku smíchaných s Enervit gely. Před závodem jsem si dal chutné želé Enervit PRE Sport a ionťák, při závodě gely a ionťák plus colu. Po závodě pak zasloužený regenerační nápoj Enervit Recovery Drink.


V letošní sezoně jste osedlal nový cyklistický speciál. Jak se vám na něm při premiéře jelo a jak jste s cyklistickou částí spokojen?

Jedná se o Cervélo P5, které jsem dostal od Bike Gallery, a je to skvělé kolo!  Měl jsem ho teprve pět dní a hned jsem na něm jel Ironmana… Jelo se mi na něm skvěle, nějaké mouchy do dalšího závodu vyladím. Měl jsem i nové tretry Bont Vaypor S, které jsem měl před závodem 10 minut na noze. Takže to bylo velké prověření materiálu (smích). S cyklistickou částí jsem byl ale určitě spokojený.


Jaké další závody máte v nejbližší době v plánu?

Nejbližší je Slovakman a pak bych rád ještě další zahraniční závod, ale je nad tím je ještě mnoho otazníků, závody se bohužel neustále ruší…

AKTUALITY

3/12
Rozdáváme vánoční dárky v hodnotě 220 Kč! Chcete také jeden?

Chcete vánoční dárek od Enervitu ZDARMA? Objednejte na našem e-shopu a my vám ho dáme! Ke každé objednávce na eshop.enervit.cz v hodnotě nad 1200 Kč vám přidáme dárek v podobě 3 nejprodávanějších produktů v kategoriích před, během a po sportu. Výjimečná akce platí od 3. do 9. 12. 2020.

30/11
Kajakář Vít Přindiš o podivné sezoně: „Doteky branek byly mým prokletím.“

Vodní slalomáři měli štěstí, že mohli letos jet alespoň mistrovství Evropy. Navíc v Praze, na domácím kanále v Troji. I tak byla ale atmosféra zvláštní, protože k trati se dostalo jen pár lidí. Další mezinárodní závody včetně olympijských her zrušil koronavirus. Aspoň české závody se ale nakonec odjely prakticky všechny a Vít Přindiš na nich nechyběl v popředí – v rámci mistrovství republiky i celkového hodnocení Českého poháru byl opět na bedně. Jak hodnotí člen Enervit Teamu podivnou sezonu ovlivněnou koronavirem a jaké problémy aktuálně řeší? Dozvíte se v našem rozhovoru.

26/11
Pořiďte vánoční dárek od Enervitu. Uděláte radost a můžete ušetřit.

Nevíte, co nadělit pod stromeček sportujícím přátelům či blízkým? Sáhněte po Enervitu - sportovní výživě pro vytrvalce. Přinášíme tipy, se kterými nemusíte dlouho přemýšlet a vybírat a ještě ušetříte, nebo dostanete dárek od nás! 

24/11
Triatlonista Jan Šneberger hodnotí sezonu: „Zahraniční starty chyběly nám všem.“

Podobně jako ostatní triatlonisté letos musel zapomenout na zahraniční starty, s výjimkou sousedského Slovakmana. Na domácí půdě přesto zvládl slušnou porci závodů včetně několika mistrovských a připsal si výborná umístění. Člen Enervit Teamu Jan Šneberger se na jaře zúčastnil i několika virtuálních závodů a v našem rozhovoru kromě nich komentuje i své nejoblíbenější produkty Enervit zařazované do výživového plánu při sportu.

20/11
Vyzkoušejte skvělou NOVINKU: Energetický nápoj Enervit Isocarb 2:1

Načerpejte velké množství energie ze sacharidů pro vaše sportování z nového energetického nápoje. Enervit Isocarb 2:1 obsahuje optimální kombinaci maltodextrinu a fruktózy pro zajištění příjmu vysoké dávky energie, která je v průběhu času stabilnější. Není třeba nic složitě počítat, stačí namíchat v požadovaném ředění a zajistit tak tělu 30, 60 nebo 90 g sacharidů pro váš výkon.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

7. fyziologický zákon: Růst sportovní výkonnosti nastává po tréninku

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme poslední, 7. zákon, který říká, že klíčovou fází růstu výkonnosti je regenerace.

6. fyziologický zákon: Energetická bilance rozhoduje

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 6. zákon, který říká, že pro každého sportovce je nesmírně důležitá tzv. energetická bilance.

5. fyziologický zákon: Výživa musí projít žaludkem

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 5. zákon, který říká, že různé živiny stráví v žaludku různě dlouhou dobu. A že čas je hodně důležitý.

Kdy brát magnesium neboli hořčík při sportu?

Křeče jsou vedle hlaďáku asi největší strašák sportovců. Nejspíš není nic horšího, než když na to pocitově máte, ale křeče vás nepustí užít si vítězství. Jak lze křečím předcházet?

Více aktualit