Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Výhody maltodextrinu: hodně rychle vstřebatelné energie pro váš výkon

Při sportu jsou sacharidy rychle dostupnou energií. Další jejich výhodou je, že se současně umí i rychle přeměnit na ATP, což je energie potřebná pro svalový pohyb. Při zohlednění dostupnosti a potenciální velikosti skladových zásob sacharidů se jedná o velmi strategickou formu energie, s níž už se dají vyhrávat závody a dosahovat úspěchů. Stojí tedy za to znát určité vychytávky se sacharidy spojené a vědět, jak tento zdroj energie funguje.

Jedna z vychytávek může vycházet ze znalosti vlastností maltodextrinu, což je v produktech Enervit velmi často používaný sacharid. Maltodextrin obsahuje několik molekul glukózy při zachování stejné hustoty, jako má jediná molekula glukózy. V praxi to znamená výrazný rozdíl, protože při stejném objemu přijatého energetického nápoje či gelu můžete přijmout rozdílné množství energie:

 • je-li obsažený sacharid ve formě maltodextrinu, přijmete násobně více energie, než kdyby byl ve formě glukózy;
 • podstatné je, že k tomu dojde při stejně rychlém vstřebání energie (právě proto, že maltodextrin má stejnou hustotu jako glukóza);
 • další efekt vychází z kombinace glukózy (nebo maltodextrinu) s fruktózou, o kterém jsme psali zde: Glukóza a fruktóza – ideální kombinace pro příjem energie během sportu

Vychytávkou v případě použití maltodextrinu tedy je, že za stejný čas ve stejném množství tekutiny či gelu dodáte tělu násobně více energie.
 

Jaký pro vás plyne ze znalosti této vychytávky přínos?

 • Budete mít více rychle dostupné energie.
 • Nebudete tolik zatěžovat žaludek (na stejné množství přijaté energie vám stačí výrazně menší množství tekutiny či gelu).
 • Nabídnete tělu pro sport dostatečné množství sacharidů (které bez přijímání během sportu stravou rychle ubývají) a tím zvýšíte svoji výkonnost, neboť umožníte tělu sportovat na rychlejší sacharidy než na pomalé tuky.

 

Z jakých fyziologických principů tato vychytávka vychází?

 • Pro rychlé vstřebání musí být přijatá energie:
  • v co nejjednodušší formě,
  • správně naředěna (nesmí být v příliš husté formě),
  • v žaludku nesmí být současně žádná brzda v podobě bílkovin nebo tuků.
 • Glykemický index odrážející rychlost vstřebání je u maltodextrinu stejný jako u glukózy.
 • Maltodextrin obsahuje několik molekul glukózy, ale při stejné hustotě jako jedna molekula glukózy.

Maltodextrin jako vynikající zdroj energie ze sacharidů najdete v celé řadě energetických doplňků Enervitu – třeba na našem e-shopu.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

4. fyziologický zákon: Hustota ionťáku je důležitá

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 4. zákon, který říká, že hustota iontového nápoje je důležitá a rozhodně není jedno, jak si ho namícháte.

3. fyziologický zákon: Zvyšte množství využitelných sacharidů na maximum

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 3. zákon, který říká, že vhodná kombinace různých sacharidů pomůže načerpat maximální množství energie během výkonu.

2. fyziologický zákon: Externí sacharidy jako konkurenční výhoda

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 2. zákon, který říká, že při sportu je třeba doplňovat externí energii ze sacharidů.

1. fyziologický zákon: Sladké před sportem škodí

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu. Dnes pro vás máme 1. zákon, který říká, že sladké před sportem škodí.

Regenerujte a vaše výkonnost poroste

Někdo tvrdí, že k růstu výkonnosti se musíte proležet, a proto odpočívá na gauči. Jiný naopak cítí příležitost, že bude mít navrch, když bude neustále trénovat. Jenže oba tyto tábory se nakonec potkávají na chvostu startovního pole. Proč? Protože pravda je někde uprostřed, jak už to tak bývá.

Více aktualit

AKTUALITY

27/10
Reprezentantka ČR, atletka Marcela Joglová: „Běh mi pořád přináší radost.“

Ačkoli se už v dětství věnovala řadě sportů, atletickou profesionálkou se stala až ve 32 letech. Poté, co překonala desetileté období s problémy s příjmem potravy. Do té doby si vyzkoušela řadu povolání – na záchrance, v baru, na soukromé klinice, ve fitness centru, hlídala také děti. Dnes patří k výrazným tvářím české atletiky, kam vlétla jako uragán. Stejně jako do světa triatlonu, po kterém také pošilhává. Seznamte se s Marcelou Joglovou, členkou Enervit Teamu.

22/10
Využijte výjimečné akce 1+1 na energetické tyčinky Enervit Competition Bar

Na našem e-shopu teď seženete oblíbené energetické tyčinky Enervit Competition Bar s expirací 2/2021 ve výjimečné akci 1+1 ZDARMA. Načerpejte energii od Enervitu za skvělou cenu!

12/10
Rychlostní kanoista-kajakář Daniel Havel: „Jako malý kluk jsem se hrozně bál vody.“

Na dvou posledních olympiádách vybojoval na čtyřkajaku bronzovou medaili a na kontě má i cenné kovy ze světových a evropských šampionátů. Letos si ale vinou koronaviru moc nezazávodil a dokonce přemýšlel, jestli v úspěšné kariéře ještě pokračovat.

5/10
ROZHOVOR s Vítkem Pavlištou po Běchovicích: „Nikdy jsem takový průběh nezažil.“

Vít Pavlišta přidal ve vydařené sezoně další úspěch do své sbírky: titul vicemistra republiky v silničním závodě na 10 km. Legendární Běchovice tentokrát nabídly strhující souboj o stupně vítězů a člen Enervit Teamu v něm ani letos nechyběl. Jak hodnotí svůj poslední start i aktuální sezonu? To se dočtete v našem rozhovoru.

24/9
Vít Pavlišta a Marcela Joglová nejrychlejšími Čechy na ústeckém půlmaratonu

Nejrychlejším mužem i ženou Mattoni 1/2Maratonu v Ústí nad Labem byli členové Enervit Teamu usilující o nominaci na olympijské hry v Tokiu. Vít Pavlišta si dokonce vylepšil své osobní maximum na půlmaratonské trati a celkově bral 4. místo, Marcela Joglová skončila jako nejrychlejší Češka také na 4. příčce.

Více aktualit