Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Tomáš Řenč stříbrný na triatlonovém ME: „Je to můj největší úspěch!“

Po českém rekordu na ironmanské trati (více zde) se Tomáš Řenč opět ukázal v parádním světle ve světě dlouhého triatlonu. Na mistrovství Evropy v Almere vybojoval člen Enervit Teamu stříbro a přidal tak další velký úspěch ve velmi vydařené sezoně, kterou v rozhovoru označuje za zatím nejúspěšnější.

Kam řadíte stříbro z ME a jak jste spokojený se svým výsledkem a předvedeným výkonem?

Řadím ho mezi svými úspěchy na první místo – je to první medaile mezi profesionály. S výsledkem jsem spokojený hodně, ale pořád tam bylo pár věcí, které potřebuji ještě doladit, abych zvítězil.


Jaká konkurence se v Almere sešla a s jakým cílem jste na ME odjížděl?

Konkurence nebyla tak vysoká jako na závodech pod hlavičkou Ironman, ale i tak se tam sešli závodníci vysoké světové úrovně. Cíl byl „bedna“, a to vyšlo :-)


Pojďme si projít jednotlivé disciplíny. Jak se vše odehrálo?

Plavání na dva okruhy v 17stupňovém jezeře šlo podle plánu. V prvním okruhu bylo velmi rychlé tempo a já se držel vpředu. Ve druhém okruhu se mezi nás dostaly skupiny startujících za námi, a tak jsem ztrácel přehled o své pozici, ale podařilo se mi to pohlídat a doplavat tak na páté pozici.

Na kole jsem zezačátku v technické trati ztrácel kontakt se závodníky přede mnou, ale věřil jsem, že za chvilku bude snadnější trať. Což pak nastalo a já se propracoval do čela společně s ještě čtyřmi soupeři. Tak jsme odjeli většinu cyklistické části. V závěru jsme při druhém okruhu dojeli závodníky a opět bylo těžké si udržet pozici. Na to jsem i doplatil a dva soupeři nám ujeli, takže posledních 25 km jsem jel sám na třetí pozici, další dva moje tempo ani nezachytili.


Jaké tedy byly plány na běh?

Na běh jsem šel ze třetí pozici s vidinou, že ty přede mnou se pokusím doběhnout. Ale podle informací na trati jsem zjistil, že náskok navyšují a za mnou se nic dramatického neděje. Za to jsem byl rád, protože od 15. kilometru mi nohy odmítaly běžet tempo pod 4 min/km, spíš to bylo kolem 4:10. Až na 30. kilometru jsem dostal informaci, že 4 minuty za mnou běží dánský závodník velmi rychle a na 36. km už byl za mnou jen minutu. Tak jsem sebral všechnu sílu a poslední tři kilometry jsem držel tempo 3:50. Díky tomu jsem umístění udržel a oddechl si.


Před startem ME jste na Facebooku zveřejnil fotku s vaším závodním „obědem“ a padaly k němu dotazy, kolik čeho na kole a při běhu sníte. Jak to tedy vypadalo konkrétně v případě výživy před, během a po závodě?

Chtěl jsem ukázat, bez čeho se dlouhý triatlon na takové úrovni neobejde. Před startem jsem snědl dvě balení želé Enervit PRE Sport a zapíjel ionťákem Enervit Isotonic Drink. Na kole jsem měl dvě lahve a v každé osm vymačkaných Enervit gelů a šest odměrek Enervit Isotonic Drinku. Mezi řídítky pak vodu na zapíjení a dvě tablety Enervit GT Sport (nově Enervit Carbo Tablets). Na běhu jsem pak měl dvakrát nový Enervit Isotonic Gel a dvakrát Enervit Gel One Hand. To jsem zapíjel colou a vodou. Při závodě se snažím každých 15 – 20 minut do sebe něco dostat.


Před evropským šampionátem jste stihl vybojovat titul mistra ČR v polovičním Ironmanu. Jak se tam závod pro vás vyvíjel?

V plavání jsem vylézal na druhém místě, na kole jsem místo udržel a na běhu jsem prvního předběhl. Byl to ale náročný závod – bylo vedro a kolo i běh na kopcovitých tratích.


MČR jste letos ovládl na poloviční i dlouhé trati, k tomu medaile z ME a také pokoření českého rekordu na závodě v Kalmaru. Dá se letošní sezona označit za vaši nejúspěšnější?

Určitě, vždy jsem měl jen jeden dobrý výsledek v sezóně a teď jich bylo několik. Moje výkonnost se velmi ustálila a já si tak i víc věřím a jsem psychicky v pohodě.


Dokážete jmenovat hlavní pilíře letošního úspěšného roku?

Na prvním místě určitě rodina, která mě neúnavně podporuje a věří mi. Letos se mi narodila dcera a loni syn, a ti mi společně s manželkou dávají hodně energie a zároveň psychickou pohodu. Pomáhají mi i pracovní podmínky a kolegové v zaměstnání – jsem mechanikem jízdních kol a lyží v prodejně eMsport Slaný. V neposlední řadě je to podpora sponzorů, díky kterým můžu závodit. 


Chystáte se už sezonu ukončit, nebo je před vámi ještě nějaká výzva?

Jsem rád, že moje sezóna ještě nekončí - 1. prosince se chci totiž postavit na start Ironmanu v Argentině, kde je mým hlavním cílem získat slot na mistrovství světa na Havaji pro rok 2020.

AKTUALITY

10/7
Helena Karásková ovládla závod Xterra Czech Tour 2020

Dachsman XC triatlon v Kunraticích u Cvikova zahájil domácí sezonu v terénním triatlonu a chybět u toho nemohla ani česká královna Xterry a členka Enervit Teamu Helena Karásková. Při svém prvním startu si připsala vítězství, průběh závodu ale nebyl podle jejích slov vůbec jednoduchý. Mimo jiné i kvůli odloženému startu sezony a tréninkovému manku v plavání. Kromě triatlonového startu už má Helena Karásková v letošní sezoně za sebou i závodu v běhu do vrchu nebo na horském kole.

6/7
Vít Pavlišta suverénním mistrem ČR na dráhové desítce

Další titul republikového šampiona přidal do své sbírky Vít Pavlišta v červnu, když suverénně ovládl běh na 10 km na dráze. A hned v červenci ho čeká boj o další – na půlmaratonské distanci. Po jarní zrušené části se tak i atletická sezona rozbíhá a člen Enervit Teamu do ní vstoupil velmi dobře.

3/7
Triatlonista Tomáš Řenč odstartoval sezonu rekordem i dvěma triumfy

Tuzemská triatlonová sezona se rozjela v Račicích. V tamním vodáckém areálu se uskutečnila série závodů, na nichž nechyběl ani jeden z nejlepších českých triatlonistů současnosti a člen Enervit Teamu Tomáš Řenč. Nejdřív si zajel osobní rekord na střední vzdálenosti a pak ještě vylepšil své historické maximum na českých tratích v ironmanském závodě. Jak hodnotí své výkony a co udělal s jeho sezonou covid-19? O tom je náš rozhovor.   

30/6
Běžecký TriExpert Cup startuje, i letos s Enervitem

Brněnský letní běžecký pohár odstartuje první červencový den na atletickém stadionu Pod Palackého vrchem a následovat bude během léta dalších 11 závodů. I letos v nich všem běžcům bude pomáhat Enervit – specialista na výživu pro vytrvalce.

22/6
Máme nové odběrní místo Enervitu v Chomutově

Abychom vám byli stále blíž, domluvili jsme se na užší spolupráci s další sportovní prodejnou, respektive rovnou se sportovním centrem - Sport&Races v Chomutově. Můžete ho využít nejen jako místo pro tréninkové poradenství a nákup kvalitní techniky včetně kol, ale i pro osobní odběr objednávky Enervitu z našeho e-shopu.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Glukóza a fruktóza: ideální kombinace pro maximální příjem energie během sportu

Chcete-li přijímat maximální množství energie během sportovního výkonu, pak musíte sáhnout po takovém zdroji, který obsahuje kombinaci glukózy a fruktózy ve správném poměru. Tento fakt vyplývá ze studií vědecké skupiny Enervit Equipe, a tak není divu, že právě tuto kombinaci najdete v Enervit produktech. Poradíme kde, i proč je pro vás tak výhodná.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

PODCAST: Co jíst po sportu

Poslechněte si náš nový podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst po sportu, abyste tělu dopřáli kvalitní regeneraci. Právě ta je klíčem k růstu výkonnosti. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají BÍLKOVINY sportovat lépe?

Ačkoliv se u bílkovin stejně jako u sacharidů a tuků uvádí i energetický příjem – z jednoho gramu bílkovin využije tělo 4 kcal energie – jejich hlavní funkcí je stavba. Bílkoviny jsou stavební látkou našich tkání, orgánů, enzymů nebo svalů a tím pádem i důležitým regeneračním, tedy obnovovacím faktorem. Proto by si měl každý vytrvalec příjem bílkovin a aminokyselin, z nichž jsou bílkoviny tvořeny, hlídat.

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

Více aktualit