Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Jan Šneberger mistrem ČR i celkovým vítězem Českého poháru!

Poslední srpnový víkend triumfoval člen Enervit Teamu na trati prestižního Pilmana a zajistil si tak poprvé v kariéře titul mistra České republiky ve středním triatlonu i celkové vítězství v Českém poháru. O svém triumfu Jan Šneberger definitivně rozhodl v závěrečném běhu, po kterém se mohl radovat z dosud největšího úspěchu na domácí scéně.

„Prvně jsem na závod zavítal jako naprostý začátečník v roce 2012 a byl tehdy rád za prosté dokončení. Letos jsem nemohl chybět na startu a v banku bylo úplně všechno. Mistrovský titul na polovičních železných tratích i vítězství celé pohárové série,“ popisuje Jan Šneberger předzávodní nastavení. Pokud chtěl pomýšlet na celkový triumf, věděl, že na Pilmanovi musí zvítězit.
 

Povedené plavání, stíhačka na kole

Plavecká část mu vyšla výborně a byť nabral ztrátu na vedoucí dvojici, ta nebyla nijak velká. „Největší slabina byla za mnou a nezbývalo tedy než rozjet poctivé řemeslo na devadesáti kilometrech kopcovité trati cyklistiky. Rychlým depem se mi ještě podařilo vymazat další drahocenné vteřiny a po pár kilometrech jsem se dostal na třetí místo za Kubu Stádníka. Při posunu na druhou pozici už začal být vývoj závodu z mého pohledu opravdu optimistický a síly neubývaly,“ pochvaloval si po závodě čerstvý mistr republiky.
 

Rozhodující běžecký souboj

Na první místo se probojoval v závěrečném běhu, když na náročné půlmaratonské trati zvládl stáhnout téměř pětiminutovou ztrátu na Pavla Hradila. „Druhý a třetí okruh jako vždy rozhodl. Při průběhu do posledního sedmikilometrového okruhu jsem měl Pavla na dohled a podle projevu byl už evidentně zlomený. Na mé tempo při předbíhání nezareagoval, takže jsem se brzy na čele osamostatnil a trochu znervózněl. Dokud je koho dobíhat, všechno je strašně jednoduché a přímočaré. Ale co s náskokem na první místě?“

I s touto úlohou si Jan Šneberger nakonec poradil, byť chvíli bojoval i s křečí ve stehně, a doběhl si tak pro svůj premiérový mistrovský titul. „Mnohaletý sen se zhmotnil ve skutečnost! Sešla se slušná forma, přijatelné teplotní podmínky a také přijatelné závodní pole,“ jmenoval faktory úspěchu Jan Šneberger s tím, že se bude těšit na obhajobu v příštím roce.

Ještě letos ho ale čeká další vrchol v podobě účasti na zářijovém mistrovství Evropy v Almere, kam se probojoval díky výkonu na Moraviamanovi (více zde). Budeme držet palce!
 

Co používá čerstvý mistr republiky ve středním triatlonu během závodů?

„Na cyklistice piju slabší iontový nápoj Enervit Isotonic Drink s rozmíchanými solnými tabletami Enervit Salt Caps. Dávám si i kousek toustu se sýrem a přidávám kousek energetické tyčinky. Další položkou je půllitrový bidon s deseti trhacími energetickými Enervit Gely rozředěnými vodou. Na běhu již kompletně přecházím na rychlé šroubovací Enervit Liquid Gely, solné tablety a Enervit Magnesium.“

Foto: Martin Černý

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit