Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Jan Šneberger vyhlíží druhou část sezony s mistrovstvím Evropy

V první části sezony byl se svými výkony spokojený a v úvodních závodech Českého poháru bral 5. místo na Czechmanovi a druhé na Moraviamanovi. Další dva pohárové závody absolvuje Jan Šneberger v srpnu a v září bude reprezentovat Česko na mistrovství Evropy. Jak tráví léto, jak se na závody těší, jaké v nich bude mít ambice a jaký výživový plán zvolí? To všechno prozrazuje člen Enervit Teamu v našem červencovém rozhovoru.

Předpokládám, že šlo o vrchol první části sezony. Co vás čeká ve druhém pololetí?

Je to tak. Teď je na čase odpočívat a radovat se z předvedených výkonů i z toho, že jsem – zdá se – vyvázl bez zranění. Celý červenec bude ve znamení regenerace, restartu, menších závodů pro zábavu, dovolené a postupně i tréninku. Od srpna začíná druhá část sezóny, kde mě čeká zejména zbytek Českého poháru. Ukážu se na zbylých dvou závodech na polovičních distancích – Triatlon Most a Pilman.
 

Chystáte se i na zahraniční starty?

Předvedeným výkonem na Moraviamanovi v Otrokovicích jsem se přímo nominoval na mistroství Evropy v Almere a tuto příležitost hodlám využít. Na vrcholné akci ITU jsem pod reprezentací ještě nestartoval. Příprava na dlouhý triatlon je nepříjemná, ale taková událost mne snad dostatečně namotivuje.
 

Kromě dlouhého triatlonu na Moraviamanovi (více zde) jste už absolvoval i závod Českého poháru na polovičních tratích. Jak vám sedl první ostrý triatlonový start sezony?

Czechman byl vydařený. Závod se koná v krásném prostředí, pořadatelsky je na vysoké úrovni a i počasí bylo shovívavé. Jediné, co shovívavé nebylo, byli silní soupeři. Ambice byly z mé strany vysoké, výkon byl vcelku slušný, ale v cíli to stačilo jen na páté místo. Zajel jsem kontrolovaný solidní závod, dostal se v osobáku pod 4 hodiny, ale na přední pozice bylo zapotřebí jít do rizika a poslat tělo mimo komfortní zónu. S tímto „laxním“ přístupem bojuji celou svou kariéru. Příliš často se rozhoduji pro jistotu a příjemné tempo, které nebolí. Obávám se krizí, křečí a případného propadu mimo aktuální průběžnou pozici. Takový přístup si ale nemůžete dovolit, pokud nechcete jezdit průměrně, ale občas porážet i silnější nebo stejně výkonné soupeře. Czechman tedy ani nezklamal, ani nenadchl.
 

Jak těžké bylo za dva týdny zregenerovat a vydat se na dlouhé tratě v rámci dalšího závodu Českého poháru v Otrokovicích? Jak jste tyhle dva týdny strávil?

Termínové rozložení českého poháru není úplně ideální, Czechman opravdu proběhl už dva týdny před Moraviamanem. Zvládnout se to evidentně dá, ale musím říct, že jsem tentokrát byl opravdu unavený a neodtrénoval všechno, co by asi bylo potřeba. Do pohody jsem se dostal až poslední dva dny před startem, kdy jsem opět cítil sílu a odhodlanost.
 

Teď se chystáte na další část sezony – zbývající závody Českého poháru i mistrovství Evropy. Jaké budete mít ambice?

Rád bych zabojoval o pěkné umístění v celém poháru, ve hře je i druhé místo za Tomášem Řenčem, což by nebylo špatné.  Na evropském šampionátu bych chtěl stejně jako na Moraviamanu předvést opět kvalitní, nejlépe ještě o něco lepší výkon, a nebýt mezi profesionály jen do počtu.
 

Na všech závodech budete opět spoléhat na Enervit. Jaká je vaše výživová strategie na dlouhém triatlonu?

Na cyklistice piju slabší iontový nápoj Enervit Isotonic Drink s rozmíchanými solnými tabletami Enervit Salt Caps. Dávám si i kousek toustu se sýrem a přidávám kousek energetické tyčinky. Další položkou je půllitrový bidon s deseti trhacími energetickými Enervit Gely rozředěnými vodou. Na maratonu již kompletně přecházím na rychlé šroubovací Enervit Liquid Gely, solné tablety a Enervit Magnesium.

AKTUALITY

14/6
Mrkněte na nová videa o sportovní výživě

Když už jsme natáčeli výživovou poradnu pro pořad Po trailech přes hory, který vysílá Česká televize, dali jsme rovnou dohromady i dvě videa pro náš YouTube kanál a web. Můžete se tak ve 2 minutách podívat na to, proč vůbec při sportu řešit sportovní výživu, a také co doplňovat během sportu, abyste měli dostatek energie.

10/6
Rozhovor s parakanoistou Miroslavem Šperkem: o kvalifikaci na OH i dalších sportech

V roce 2004 vybojoval stříbrnou medaili na paralympijských hrách v Athénách v hodu diskem. Po pár letech a druhé účasti na paralympiádě se ale rozhodl zkusit i jiné sporty. A že jich bylo! Aktuálně se Miroslav Šperk věnuje kanoistice a v květnu ve své lodi bojoval o účast na třetích paralympijských hrách. Nabízíme vám rozhovor nejen o poslední kvalifikaci, ale také o dalších aktivitách tohoto multisportovce, který spoléhá na Enervit – sportovní výživu Českého paralympijského týmu.

7/6
Cola, banán, čokoláda, pivo... Ano, nebo ne? Mrkněte na záznam semináře a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na sportovci často využívané potraviny a nápoje, které bývají dostupné i na občerstvovačkách závodů. My jsme se na ně podívali z hlediska složení a fyziologických zákonitostí organizmu, abychom mohli objektivně zhodnotit, v čem mohou pomoci a nebo naopka uškodit. Probrali jsme třeba colu, pivo, čokoládu, sušenky, oříšky nebo ovoce včetně sušeného. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v červnu. 

3/6
Blíží se Trutnovská 10 i Kasper Trutnovské kempy

V sobotu 8. června proběhne už 11. ročník oblíbeného běžeckého závodu a o prázdninách má parta kolem Kasper Swix Teamu v plánu další ročník populárních dětských kempů - až uť fomou pobytu, nebo příměstského tábora. 

31/5
Končí I. fáze naší soutěže. Napište si o odměnu a zapojte se do II. kola!

Konec května = konec 1. kola naší letošní soutěže spojené se závody, jejichž partnery s Enervitem jsme. Zúčastnili jste se některých a máte razítka v herním plánu? Pak nám ho pošlete a můžete vyhrát jeden z Enervit výživových plánů podle vlastního výběru! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jakou výživu volit po sportovním výkonu?

Z našeho článku Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu už víte, že k rozvoji výkonnosti dochází ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku. A že ihned po něm je třeba využít tzv. anabolické okno k doplnění vyčerpaných energetických zásob, v případě vytrvalce především důležitého svalového glykogenu. Ale co dál? Jak by měly vypadat další fáze regenerace starající se o obnovu vnitřního prostředí organizmu (homeostáza) a podporu růstového hormonu?

Co znamená a dělá ATP?

V souvislosti se sportem mluvíme o mnoha různých formách energie. Ta nejzákladnější, která dokáže rozpohybovat svaly, je ale jen jediná – ATP neboli adenosintrifosfát. Sacharidy, tuky i bílkoviny, tedy takzvané makroživiny, které přijímáme potravou i za účelem příjmu energie, se musí postupnými kroky probíhajícími v řádu několika hodin přeměnit právě na ATP. Jen díky ATP se totiž hluboko ve svalu „vesla“ myozinu zaboří do aktinu a pohnou jím, čímž vyvolají svalový pohyb.

GLYKÉMIE: Co je zač a proč je pro sportovce důležité o ní vědět?

Glykémie, neboli hladina krevního cukru, vyjadřuje množství cukru v krvi. Cukrem je myšlen sacharid ve své nejjednodušší formě, jíž je glukóza. Každý sacharid, který sníme, se postupně v zažívacím traktu rozkládá ze složitých vazeb na tu nejjednodušší, glukózu, a ta pak krví putuje všude po těle, aby dodávala energii všem buňkám těla. Mohlo by se tedy zdát, že čím více glukózy v krvi máme, tím více energie budeme mít. Ale to, že všeho moc škodí, platí i v případě glykémie.

Co byste měli vědět o GLUKÓZE

Glukóza je nejběžnější a zřejmě i nejznámější forma jednoduchého sacharidu. Glukózu z běžného života známe i pod pojmy jako hroznový cukr nebo dextróza. Jde o jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro lidský organizmus a buňky, protože glukóza koluje krví v podobě tzv. krevního cukru jako pohotovostní energie.

Pozor na sladkosti a "prázdné kalorie" v každodenním jídelníčku

O tom, že sacharidy jsou pro vytrvalostní sportovce hlavním zdrojem energie, není pochyb. Proto je třeba s nimi dobře hospodařit, tělo dostatečně zásobit a myslet na jejich příjem v podobě ideálně „namíchané“ sportovní výživy během našeho sportovního výkonu. Jak je to ale s klasickými sladkostmi v našem každodenním jídelníčku? Tam je třeba dávat velký pozor - jsou totiž plné jednoduchých cukrů a tuků, naopak v nich chybí „strategické“ živiny v podobě kvalitních bílkovin, kvalitních nenasycených mastných kyselin (například omega3), enzymů, vitamínů nebo minerálních látek.

Více aktualit