Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Jan Šneberger vyhlíží druhou část sezony s mistrovstvím Evropy

V první části sezony byl se svými výkony spokojený a v úvodních závodech Českého poháru bral 5. místo na Czechmanovi a druhé na Moraviamanovi. Další dva pohárové závody absolvuje Jan Šneberger v srpnu a v září bude reprezentovat Česko na mistrovství Evropy. Jak tráví léto, jak se na závody těší, jaké v nich bude mít ambice a jaký výživový plán zvolí? To všechno prozrazuje člen Enervit Teamu v našem červencovém rozhovoru.

Předpokládám, že šlo o vrchol první části sezony. Co vás čeká ve druhém pololetí?

Je to tak. Teď je na čase odpočívat a radovat se z předvedených výkonů i z toho, že jsem – zdá se – vyvázl bez zranění. Celý červenec bude ve znamení regenerace, restartu, menších závodů pro zábavu, dovolené a postupně i tréninku. Od srpna začíná druhá část sezóny, kde mě čeká zejména zbytek Českého poháru. Ukážu se na zbylých dvou závodech na polovičních distancích – Triatlon Most a Pilman.
 

Chystáte se i na zahraniční starty?

Předvedeným výkonem na Moraviamanovi v Otrokovicích jsem se přímo nominoval na mistroství Evropy v Almere a tuto příležitost hodlám využít. Na vrcholné akci ITU jsem pod reprezentací ještě nestartoval. Příprava na dlouhý triatlon je nepříjemná, ale taková událost mne snad dostatečně namotivuje.
 

Kromě dlouhého triatlonu na Moraviamanovi (více zde) jste už absolvoval i závod Českého poháru na polovičních tratích. Jak vám sedl první ostrý triatlonový start sezony?

Czechman byl vydařený. Závod se koná v krásném prostředí, pořadatelsky je na vysoké úrovni a i počasí bylo shovívavé. Jediné, co shovívavé nebylo, byli silní soupeři. Ambice byly z mé strany vysoké, výkon byl vcelku slušný, ale v cíli to stačilo jen na páté místo. Zajel jsem kontrolovaný solidní závod, dostal se v osobáku pod 4 hodiny, ale na přední pozice bylo zapotřebí jít do rizika a poslat tělo mimo komfortní zónu. S tímto „laxním“ přístupem bojuji celou svou kariéru. Příliš často se rozhoduji pro jistotu a příjemné tempo, které nebolí. Obávám se krizí, křečí a případného propadu mimo aktuální průběžnou pozici. Takový přístup si ale nemůžete dovolit, pokud nechcete jezdit průměrně, ale občas porážet i silnější nebo stejně výkonné soupeře. Czechman tedy ani nezklamal, ani nenadchl.
 

Jak těžké bylo za dva týdny zregenerovat a vydat se na dlouhé tratě v rámci dalšího závodu Českého poháru v Otrokovicích? Jak jste tyhle dva týdny strávil?

Termínové rozložení českého poháru není úplně ideální, Czechman opravdu proběhl už dva týdny před Moraviamanem. Zvládnout se to evidentně dá, ale musím říct, že jsem tentokrát byl opravdu unavený a neodtrénoval všechno, co by asi bylo potřeba. Do pohody jsem se dostal až poslední dva dny před startem, kdy jsem opět cítil sílu a odhodlanost.
 

Teď se chystáte na další část sezony – zbývající závody Českého poháru i mistrovství Evropy. Jaké budete mít ambice?

Rád bych zabojoval o pěkné umístění v celém poháru, ve hře je i druhé místo za Tomášem Řenčem, což by nebylo špatné.  Na evropském šampionátu bych chtěl stejně jako na Moraviamanu předvést opět kvalitní, nejlépe ještě o něco lepší výkon, a nebýt mezi profesionály jen do počtu.
 

Na všech závodech budete opět spoléhat na Enervit. Jaká je vaše výživová strategie na dlouhém triatlonu?

Na cyklistice piju slabší iontový nápoj Enervit Isotonic Drink s rozmíchanými solnými tabletami Enervit Salt Caps. Dávám si i kousek toustu se sýrem a přidávám kousek energetické tyčinky. Další položkou je půllitrový bidon s deseti trhacími energetickými Enervit Gely rozředěnými vodou. Na maratonu již kompletně přecházím na rychlé šroubovací Enervit Liquid Gely, solné tablety a Enervit Magnesium.

AKTUALITY

29/4
Na kterých závodech a sportovních akcích potkáte Enervit v květnu?

Cyklistická i běžecká sezona odstartovala, a tak nás i v květnu čeká spousta zajímavých závodů. Enervit je připravený vám v nich pomáhat a na řadě z nich narazíte i na náš červený stánek.

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Více aktualit