Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Dan Polášek dvakrát v TOP 10 na MS v ploutvovém plavání

Čtyři starty v osmi dnech a z nich dvě umístění v elitní desítce. Taková je bilance 17letého Dana Poláška na juniorském mistrovství světa v ploutvovém plavání, které na začátku července hostilo francouzské město Annemasse. Na svůj první světový šampionát si zlínský plavec samozřejmě přibalil i sportovní výživu Enervit a po návratu z Francie se s námi podělil o dojmy z prestižní mezinárodní akce.

Čtyři starty v osmi dnech a z nich dvě umístění v elitní desítce. Taková je bilance 17letého Dana Poláška na juniorském mistrovství světa v ploutvovém plavání, které na začátku července hostilo francouzské město Annemasse. Na svůj první světový šampionát si zlínský plavec samozřejmě přibalil i sportovní výživu Enervit a po návratu z Francie se s námi podělil o dojmy z prestižní mezinárodní akce.

 

Už jste zažil mistrovství Evropy i závody Světového poháru (více zde). Byl světový šampionát v něčem jiný?

Atmosféra na mistrovství světa byla úplně jiná, bylo to super, moc jsem si šampionát užíval! Měl jsem jeden start ve finále, což byla úplná bomba. Pořadatelé měli celou akci organizačně dobře zvládnutou, plavalo se v krásném bazénu, všechno bylo pěkně zařízené, nové. Při závodech pak nechyběly ani různé pyrotechnické efekty a podobně. Takže super zážitek!

 

Který ze svých čtyř závodů jste si nejvíc užil?

Štafetu na otevřené vodě na 4x 2 kilometry, ta byla super. Přitom jsme ji plavali spíš na zkoušku než na nějaké umístění. Byl to náš první start a šli jsme do toho s tím, že si ji vyzkoušíme do dalších let, nakonec to ale vyšlo na 8. místo! Pro mě to byla úplně první zkušenost s distančními závody, třikrát jsem to byl ve Zlíně vyzkoušet a natrénovat. Zalíbilo se mi to, příští rok do toho asi půjdu...

 

Jaké další závody jste na mistrovství světa absolvoval?

Na hladině jsem plaval 200 a 400 metrů. Na dvoustovce to bylo s časem celkem dobré a skončil jsem na 13. místě. Na čtyřstovce jsem ale zaplaval o víc než 4 sekundy pomalejší čas, než mám osobák, takže s 19. příčkou jsem moc spokojený nebyl. Do desítky jsem se probil v závodě na 400 metrů pod vodou, ve kterém jsem byl osmý, tedy stejně jako ve štafetě. Úplně nejhorší to není, ale mohl jsem dopadnout i lépe. Kdybych zaplaval svoje osobáky, tak by všechno mělo být v první desítce.

 

S tím jste na šampionát i odjížděl?

Měl jsem svůj tajný cíl, že bych chtěl v závodě na 400 metrů pod vodou dosáhnout na bednu. Měl jsem dobře nasazený čas, před závody jsem cítil, že by to mohlo vyjít. Ale nakonec to bohužel neklaplo…

 

I ve Francii jste tradičně spoléhal na sportovní výživu Enervit. Co všechno jste s sebou vezl?

Toho bylo fakt hodně (smích). Hlavní věc, kterou beru na všechny závody, je ionťák Enervit G sport, bez toho nejedu nikam. Měl jsem i gely PRE sport, které snídám před závody, a energetické koncentráty Enervitene. Na regeneraci piju nápoj Enervit R2 a Carbo Flow jsem jedl už týden před závody i během nich.

 

Světový šampionát byl vrcholem sezony, co bude následovat teď?

Čtrnáctidenní volno bez tréninku, kdy nechci vodu ani vidět (smích). Potom začnu trénovat na finále Světového poháru v ruském Tomsku, které se koná druhý víkend v září. To bude můj úplný konec v juniorské kategorii, od příštího roku už budu závodit za dospělé.

 

S čím byste se chtěl s juniorskou kategorií rozloučit?

Chtěl bych se rozloučit s velkou parádou, takže bych byl rád na bedně. V Rusku se bude bojovat o medaile jak v jednotlivých závodech, tak se budou sčítat body do celkového pořadí a bude se vyhlašovat první desítka v každé kategorii. Tak uvidíme, šanci na úspěch určitě mám.

 

Na video ze štafety na otevřené vodě na 4x 2 kilometry se můžete podívat na videu z dronu, o ploutvovém plavání si pak můžete přečíst v tomto článku.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit