Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč myslet na OKYSLIČENÍ a co znamená VASODILATACE?

Základem vytrvalostního výkonu je dostatek kyslíku pro buňky. Energie díky tomu může být kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji (výkon může trvat delší dobu) a vzniká i méně fatálních metabolitů, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce. Dobrou zprávou je, že můžete organizmu pomoci a my prozradíme jak.

Kyslík se pro vytrvalostní výkon ukazuje jako stěžejní prvek, vždyť významným ukazatelem výkonnosti vytrvalce při laboratorních (tzv. funkčních) vyšetřeních je VO2max. Tedy ukazatel maximálního využití kyslíku nebo také maximální aerobní aktivity. Jedná se o spotřebované množství kyslíku v mililitrech na kilogram tělesné váhy za minutu. Čím vyšší číslo, tím více kyslíku mohou naše svaly využít. Kyslík je prostě pro vytrvalostní výkon rozhodující veličina, i proto se vytrvalostním výkonům říká aerobní, tedy s přístupem kyslíku.


Podpora okysličení železem

Je celkem známým faktem, že červené krvinky slouží v organismu jako přenašeč kyslíku a že pro tvorbu potřebného počtu červených krvinek je nutné železo. Tato minerální látka je součástí hemoglobinu, což je bílkovina, která na sebe v plicích váže kyslík a pak ho krví přenáší do jiných částí těla. Nízké hladiny železa vedou ke stavu, kdy organismus nemá dostatek červených krvinek, a tudíž se i zhoršuje okysličování organizmu.

Dá se ale běžným krevním rozborem zjistit, kolik železa v krvi máte? Chyba lávky, milí vytrvalci. Hodnoty železa, které vyčtete z běžného rozboru krve, jsou jen málo spolehlivým ukazatelem případného nedostatku železa. Více vypovídajícím ukazatelem zásob železa v těle je takzvaný zásobní ferritin. Pro vytrvalce, zvláště cítí-li se dlouhodobě unavení, je vhodné udělat si v rámci rozboru krve vyšetření rovněž na serum-ferritin. Ale pozor – o toto vyšetření je třeba požádat.

Železo můžete doplňovat i pomocí šumivých tablet Enervit Ferro, které obsahují kromě dobře vstřebatelného železa (fumarár železitý) také vitaminy C, E a bet-akeroten (vitamin A). 

 

Vasodilatace – klíč k úspěchu

Existují i další cesty, jak zlepšit okysličení organizmu. Kyslík, živiny vstřebané z potravy i odpadní látky vzniklé při látkové přeměně se v těle transportují cévami. Množství látek, které jimi projdou, je závislé na jejich průměru. Tzv. vasodilatace charakterizuje rozšíření cév, aby jimi mohlo proudit více kyslíku, živin i metabolitů – což je pro vyšší výkonnost určitě žádoucí stav.

Na vasodilataci mají pozitivní vliv tzv. flavony, které tak pomáhají s prokrvením organizmu, a to především v jeho periferiích. Zajímavostí jistě je, že na flavony a laktony je bohatý jinan dvoulaločný, známý asi více pod svým mystickým názvem gingko biloba. Právě díky flavonům zlepšuje gingko prokrvení a pomáhá s lepším okysličováním organizmu.

 

Na flavonoidy bohaté jsou také speciální druhy kakaových bobů, které jich obsahují až osmkrát více než ty běžné. Najdete je v revolučním doplňku Enervit Carbo Flow, který doporučujeme užívat před význammnými závody či těžkými tréninky. I speciální kakaové boby totiž mohou výrazně přispět k přenosu kyslíku do svalů – díky tomu, že pomáhají udržovat cévy pružné a přispívají k optimálnímu průtoku krve.

Látky, které pomáhají rozšiřovat cévy (mají tzv. vasodilatační účinky), tedy umožňují zlepšit výkonnost tím, že zlepšují zásobování svalových buněk kyslíkem, kterého rozšířenými cévami může putovat více. To samé platí i pro energii v podobě glukózy nebo fruktózy a stejně tak lze širšími cévami odvádět z buněk i více odpadních metabolitů, které bývají často důvodem poklesu výkonnosti, když je organizmus není schopen adekvátně „odklízet“.

 

Kyslík je každopádně důležitý nejen pro svalové buňky, ale i pro ty mozkové. Díky nim se nám pak lépe přemýšlí, jsme méně unavení a jsme soustředěnější. To jsou přínosy, které určitě oceníme v kanceláři, při řízení auta i kdykoliv během dne. Myslet na pořádné okysličení tedy nepřináší efekt jen u sportovců, a je proto dobré vědět, co nám s ním může pomoci.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 2. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

SERIÁL: Pozor na mýty spojené se sportem - 1. díl

Fungování lidského těla má několik zákonitostí, které je dobré dodržovat. Někdy bez znalostí fyziologie volíme zdánlivě logická řešení, která jsou ale pro sportovní výkon vyloženě škodlivá. Rádi bychom vám je demonstrovali na skutečných příbězích ze života a je na vás, zda se jimi inspirujete, nebo si je prožijete také. Rovnou ale poradíme: je lepší si to přečíst než to všechno prožít.

Ptáte se nás: Nedochází ke snižování účinku sportovní výživy, když ji využívám často?

Někdy se ptáte, jestli není lepší využít pomoci sportovní výživy jen při závodě a trénink řešit nějakou alternativou. A to z toho důvodu, aby si tělo na sportovní výživu „nenavyklo“, tedy aby stále pomáhala sportovat lépe a její účinek se nesnižoval. Můžeme vás uklidnit, že v drtivé většině případů tomu tak není.

Proč jsou bílkoviny důležité i pro vytrvalostní sportovce?

Existují lidé, kteří se bílkovinám vyhýbají nebo jich přijímají znepokojivě málo. Z toho pak pramení mnohé zdravotní komplikace nebo únava. K těmto lidem patří bohužel i vytrvalci, přitom potřebují téměř to samé množství bílkovin jako siloví sportovci. Z důvodu ochrany zdraví, a aby jim neubývala svalová hmota. Podívejme se proto na to, jak to s bílkovinami ve sportu a naší stravě je.

Umíme efektivně pálit tuky? Pohled třetí – energetický

Čas od času čteme nebo posloucháme rady, jak motivovat tělo, aby efektivně pálilo tuky. Doporučují se různé metody, například běh hned ráno na lačno či vynechání jídla před sportem, tedy sport na hladový žaludek. Nebo také dlouhý trénink, jemuž předcházel jiný trénink cílený na vyčerpání svalového glykogenu či bezsacharidová strava den před sportem. Je to k něčemu? Pomáhá to? Opravdu se dostavuje požadovaný efekt? My jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit, a to detailním pohledem na fungování lidského organizmu.

Více aktualit

AKTUALITY

24/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

20/11
Česká reprezentace má bronz z ME v cyklokrosu

Cyklokrosařka Kristýna Zemanová vybojovala na listopadovém evropském šampionátu bronz v kategorii do 23 let. Šlo o nejlepší český výsledek na mistrovství a česká reprezentantka jím navázala na zisk bronzu na letošním mistrovství světa. Enervit je hrdým partnerem Českého svazu cyklistiky.

17/11
Užijte si náš RED FRIDAY s 20% slevou na všechny produkty Enervit!

Žádné čekání na Black Friday, který správně připadá na poslední listopadový pátek. My pro vás máme náš RED FRIDAY, protože k Enervitu patří červená, jsme vždy o krok napřed a rádi přinášíme radost ze sportu. Využijte speciální a časově omezenou akci v podobě 20% SLEVY na vše na našem e-shopu!

13/11
Přihlaste se na listopadový seminář - vysíláme už 21. 11.

Už příští týden proběhne další online seminář z našeho letošního cyklu. Jeho tématem budou tentokrát vitaminové doplňky ve spojení s vytrvalostním sportem. Které, kdy a v jakém množství brát? Odpovíme v semináři! 

10/11
Route 66 na kolech: denně 120 km v sedle a extrémní podmínky v Mohavské poušti

Jednomu je 60, druhému 52 let. Nejsou to žádní profesionální sportovci, ale oba sport milují, byť se k němu ve větší míře dostali až v pozdějším věku. A letos v létě podstoupili výzvu v podobě přejezdu slavné americké Route 66 na kolech. Řeč je o Miroslavu Paterovi a Liboru Kůrkovi, kteří svou americkou pouť absolvovali i s Enervitem po kapsách. Jaké zážitky si přivezli, jak vypadalo jejich stravování a co všechno už mají za sebou? O tom je druhá část našeho rozhovoru.

Více aktualit