Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Proč myslet na OKYSLIČENÍ a co znamená VASODILATACE?

Základem vytrvalostního výkonu je dostatek kyslíku pro buňky. Energie díky tomu může být kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji (výkon může trvat delší dobu) a vzniká i méně fatálních metabolitů, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce. Dobrou zprávou je, že můžete organizmu pomoci a my prozradíme jak.

Kyslík se pro vytrvalostní výkon ukazuje jako stěžejní prvek, vždyť významným ukazatelem výkonnosti vytrvalce při laboratorních (tzv. funkčních) vyšetřeních je VO2max. Tedy ukazatel maximálního využití kyslíku nebo také maximální aerobní aktivity. Jedná se o spotřebované množství kyslíku v mililitrech na kilogram tělesné váhy za minutu. Čím vyšší číslo, tím více kyslíku mohou naše svaly využít. Kyslík je prostě pro vytrvalostní výkon rozhodující veličina, i proto se vytrvalostním výkonům říká aerobní, tedy s přístupem kyslíku.


Podpora okysličení železem

Je celkem známým faktem, že červené krvinky slouží v organismu jako přenašeč kyslíku a že pro tvorbu potřebného počtu červených krvinek je nutné železo. Tato minerální látka je součástí hemoglobinu, což je bílkovina, která na sebe v plicích váže kyslík a pak ho krví přenáší do jiných částí těla. Nízké hladiny železa vedou ke stavu, kdy organismus nemá dostatek červených krvinek, a tudíž se i zhoršuje okysličování organizmu.

Dá se ale běžným krevním rozborem zjistit, kolik železa v krvi máte? Chyba lávky, milí vytrvalci. Hodnoty železa, které vyčtete z běžného rozboru krve, jsou jen málo spolehlivým ukazatelem případného nedostatku železa. Více vypovídajícím ukazatelem zásob železa v těle je takzvaný zásobní ferritin. Pro vytrvalce, zvláště cítí-li se dlouhodobě unavení, je vhodné udělat si v rámci rozboru krve vyšetření rovněž na serum-ferritin. Ale pozor – o toto vyšetření je třeba požádat.

Železo můžete doplňovat i pomocí šumivých tablet Enervit Ferro, které obsahují kromě dobře vstřebatelného železa (fumarár železitý) také vitaminy C, E a bet-akeroten (vitamin A). 

 

Vasodilatace – klíč k úspěchu

Existují i další cesty, jak zlepšit okysličení organizmu. Kyslík, živiny vstřebané z potravy i odpadní látky vzniklé při látkové přeměně se v těle transportují cévami. Množství látek, které jimi projdou, je závislé na jejich průměru. Tzv. vasodilatace charakterizuje rozšíření cév, aby jimi mohlo proudit více kyslíku, živin i metabolitů – což je pro vyšší výkonnost určitě žádoucí stav.

Na vasodilataci mají pozitivní vliv tzv. flavony, které tak pomáhají s prokrvením organizmu, a to především v jeho periferiích. Zajímavostí jistě je, že na flavony a laktony je bohatý jinan dvoulaločný, známý asi více pod svým mystickým názvem gingko biloba. Právě díky flavonům zlepšuje gingko prokrvení a pomáhá s lepším okysličováním organizmu.

 

Na flavonoidy bohaté jsou také speciální druhy kakaových bobů, které jich obsahují až osmkrát více než ty běžné. Najdete je v revolučním doplňku Enervit Carbo Flow, který doporučujeme užívat před význammnými závody či těžkými tréninky. I speciální kakaové boby totiž mohou výrazně přispět k přenosu kyslíku do svalů – díky tomu, že pomáhají udržovat cévy pružné a přispívají k optimálnímu průtoku krve.

Látky, které pomáhají rozšiřovat cévy (mají tzv. vasodilatační účinky), tedy umožňují zlepšit výkonnost tím, že zlepšují zásobování svalových buněk kyslíkem, kterého rozšířenými cévami může putovat více. To samé platí i pro energii v podobě glukózy nebo fruktózy a stejně tak lze širšími cévami odvádět z buněk i více odpadních metabolitů, které bývají často důvodem poklesu výkonnosti, když je organizmus není schopen adekvátně „odklízet“.

 

Kyslík je každopádně důležitý nejen pro svalové buňky, ale i pro ty mozkové. Díky nim se nám pak lépe přemýšlí, jsme méně unavení a jsme soustředěnější. To jsou přínosy, které určitě oceníme v kanceláři, při řízení auta i kdykoliv během dne. Myslet na pořádné okysličení tedy nepřináší efekt jen u sportovců, a je proto dobré vědět, co nám s ním může pomoci.

VÝŽIVOVÁ PORADNA

SUPERKOMPENZACE: Klíč k růstu výkonnosti a důležitá fáze regenerace

Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Superkompenzaci musí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví – vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, zlepší se koordinace a podobně. A to je právě princip oné superkompenzace. 

Co je zač LAKTÁT?

Laktát je sůl kyseliny mléčné a vzniká ve svalu v důsledku vysoce intenzivního anaerobního výkonu, tedy výkonu s nedostatečným okysličováním svalů. Takovými druhy výkonu bývají nejčastěji sprint nebo rychlejší běh, náročný krátký výjezd kopce na kole a podobně. Tyto druhy výkonu jsou energeticky kryty převážně ze sacharidů díky takzvané anaerobní glykolýze. Při ní je ve svalu uložený glykogen odbourávaný na glukózu a následně na laktát.

RYCHLÉ CUKRY: Proč se o nich mluví a jak využít jejich rychlosti?

Není cukr jako cukr. To je důležitá věc, kterou je potřeba zmínit hned na začátku. Pod pojmem cukry totiž někteří autoři vnímají všechny sacharidy, nejen ty jednoduché, kterým tento název správně přísluší. Když se pak řekne, že „ve výživě vytrvalců by měly převažovat cukry,“ někdo to může vnímat jako zastoupení právě jen jednoduchých sacharidů – sladkostí, slazených limonád a podobně. Takový jídelníček by byl ale vražedný z pohledu zdraví sportovce i jeho výkonnosti. Sladkosti v běžném (mimosportovním) jídelníčku vytrvalců nejsou vůbec potřeba a slovem „cukr“ byla myšlena celá skupinu sacharidů.

Co je HOMEOSTÁZA, a proč je pro sportovce důležitá?

Homeostáza je pojem definující stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty.

Křeče jsou postrachem sportovců. Jak na ně?

Svalové křeče jsou vedle hlaďáku snad největším strašákem vytrvalostních sportovců. Zřejmě i proto vyráží téměř každý cyklista nebo běžec na trať závodu s nějakým magnesiem v kapse, aby měl záchranu, až se křeče dostaví. Lze křečím předcházet, nebo se musíme spokojit s tím, že prostě přijdou?

Více aktualit

AKTUALITY

25/7
Rozhovor s triatlonistou Janem Šnebergrem o zahraničních startech a začátku sezony

Na velkých českých závodech první poloviny roku byl člen Enervit Teamu úspěšný – na Czechmanovi vybojoval poprvé v kariéře stupně vítězů a na Moraviamanovi slavil titul vicemistra republiky v dlouhém triatlonu (viz rozhovor zde). Letošní sezonu ale Jan Šneberger odstartoval v zahraničí, v rámci seriálu Ironman 70.3 a návratem do profesionální kategorie. Jak se mu dařilo v těchto závodech, přibližuje v našem rozhovoru.

22/7
Tadej Pogačar potřetí ovládl Tour de France. I s Enervitem

Šest vítězných etap. Ve žlutém dresu nepřetržitě od 4. etapy. Dominance v horách i v časovce. Třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě světa. A k tomu málo vídaný double – vítězství na Tour de France i Giru v jedné sezoně. To všechno patří Tadeji Pogačarovi, který v 25 letech opět přepisuje dějiny cyklistiky. A znovu je u toho i Enervit coby výživový partner jeho stáje UAE Emirates.

18/7
Slavíme Den pitného režimu a rozdáváme ionťáky ZDARMA!

Hydratace při sportu je nesmírně důležitá a má vliv na výkonnost. Proto si zaslouží naši pozornost i svůj den. Den pitného režimu slavíme právě teď a máme pro vás i speciální akci na oslavu – ionťák v hodnotě 339 Kč zdarma k objednávce na našem e-shopu!

15/7
Barbora Krejčíková ovládla Wimbledon. S Enervitem po boku

Česká tenistka a členka Enervit Teamu slaví obrovský úspěch, když triumfovala na dalším grandslamu. Wimbledon už v minulosti dokázala vyhrát ve čtyřhře, teď se raduje z premiérového vítězství v singlu. Barbora Krejčíková tak navázala na triumf z French Open z roku 2021 a i tentokrát se v oblasti výživy spoléhala na Enervit.

12/7
S Miroslavem Šperkem o sportu handicapovaných v Česku i paralympiádě v Paříži

Sám dobře ví, jaké to je. Po úraze skončil na vozíku a sport mu poté hodně pomohl. Představil se na světových šampionátech i paralympijských hrách v atletice, kromě ní už ale zkusil celou řadu dalších sportů – basket, florbal, lyžování, kanoistiku. A také se věnuje sportu handicapovaných z pozice funkcionáře – generálního sekretáře Českého paralympijského výboru, jehož výživovým partnerem je Enervit. Jaká je situace sportovců s handicapem v Česku a jaká přání má Miroslav Šperk směrem k blížící se paralympiádě v Paříži?

Více aktualit