Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu?

Víte, kdy skutečně roste vaše výkonnost? Ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku! Mnozí sportovci se chybně domnívají, že k růstu výkonnosti dochází během tréninku, ale opak je pravdou. Trénink znamená pokles výkonnosti, růst únavy a vyčerpání, kdy se organizmus nachází v nežádoucím stavu katabolismu (nedostatek energie). Jak a kdy mu rychle dodat vhodné látky pro potřebnou obnovu?

Z následujícího grafu je zřejmé, že k růstu výkonnosti dochází až ve  fázi regenerace (zotavení) a poté ve fázi tzn. superkompenzace (adaptace), kdy se organizmus snaží přizpůsobit a lépe připravit na předcházející negativní zkušenost tím, že se jakoby předzásobí. Tato fáze se tak nejvíce podílí na růstu výkonnosti. Proto bychom ji neměli nijak omezovat nebo zkracovat, ale maximálně podpořit. Správné tedy je, chápat regeneraci jako nedílnou součást tréninku. Ba co víc, brát ji jako jeho nejdůležitější část!

Regenerace, chápána jako zřejmě nevýznamnější aspekt efektivního rozvoje naší výkonnosti, je tak trochu alchymie, která ale má své fyziologické zákonitosti. A kdo je bude dodržovat, bude mít oproti soupeřům náskok. A to hned trojí, protože díky lepší regeneraci:

a) můžete zařazovat více tréninkových jednotek,

b) můžete i častěji absolvovat intenzivní tréninky, které se nejvíce podílejí výkonnosti,

c) půjdete do závodu optimálně připraveni, tedy s dostatkem energetických zásob.

Jak na to?

 

První fáze regenerace: 30 minut po výkonu

Tomuto časovému období se říká tzv. anabolické okno. Anabolismus je opakem katabolismu. A jestliže jsme si řekli, že v katabolismu je tělu ouvej a je unavené z nedostatku energie, tak v anabolismu je mu naopak moc prima a má dostatek energie, aby mohlo opravovat poškozené tkáně nebo regenerovat svalová vlákna a případně i stavět nová. A především, aby doplňovalo vyčerpané zásoby - v případě vytrvalce jsou to nejčastěji zásoby důležitého svalového glykogenu.

Půlhodinka těsně po tréninku znamená, že buňky jsou maximálně otevřeny všemu, co jim pomůže se zastavením katabolismu a co nejrychlejším navozením anabolismu. Z důvodu rychlé vstřebatelnosti se doporučuje nápoj v optimálním složení (sacharidy, aminokyseliny, vitamíny), protože zde jde skutečně o minuty. O minuty, které se pak přetaví v drahocenné vteřiny během závodu. Takže jde vlastně o hodně...

 

V závislosti na délce a intenzitě výkonu je optimální ihned po skončení výkonu postupně vypít:

regenerační nápoj Enervit R2 Recovery Drink a to po delších vytrvalostních výkonech,

- nebo regenerační nápoj Enervit After Sport Drink, a to zvláště po krátkých, ale zato intenzivnějších výkonech (např. opakovaný trénink nebo posilovna),

- nebo dopít iontový nápoj Enervit Isotonic Drink a vzít si aminokyseliny Enervit BCAA - po lehčích trénincích.

 

Optimální časování dalšího intenzivního tréninku

Čím rychleji proběhne oprava svalových vláken a doplnění zdrojů energie, tím dříve může přijít intenzivní trénink jako impulz dalšího rozvoje výkonnosti. Když jej však zařadíme příliš brzy, může naopak dojít k negativním příznakům přetrénovaní a poklesu výkonnosti. Proto je rychlost regenerace tak důležitá. Graficky je to vyjádřeno v následujícím grafu s tím, že optimální zahájení dalšího tréninku je na vrcholu rostoucí křivky výkonnosti.  

šedá křivka: trénink a následná doba regenerace bez sportovní výživy Enervit

  • únava je během tréninku vyšší než s použitím Enervitu (červená křivka)
  • následná regenerace trvá dlouhou dobu (při nevhodně sestaveném jídelníčku až 4 dny)

zelená křivka: regenerace s podporou regeneračního nápoje po výkonu

  • navazuje na vysokou úroveň únavy po tréninku bez Enervitu
  • následná regenerace je díky regeneračním nápojům a dostatečnému příjmu bílkovin kratší než bez Enervitu

červená křivka:

  • únava je při tréninku díky sportovní výživě Enervit nižší 
  • následná regenerace je díky regeneračním nápojům a dostatečnému příjmu bílkovin o poznání kratší než bez regenerační výživy   

O dalších fázích regenerace se dočtete v článku Jakou výživu volit po sportovním výkonu

VÝŽIVOVÁ PORADNA

PODCAST: Jaké zdroje energie využíváme během vytrvalostního výkonu?

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, jaké energetické zdroje využívají cyklisté, běžci, triatlonisté a další vytrvalostní sportovci. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.  

Jak správně ředit iontový nápoj?

Iontový nápoj by měl být povinnou součástí sportovní výbavy. Zajišťuje pitný režim sportovce, dodává energii, vitaminy i minerální látky (ionty), které během výkonu ztrácíme. Navíc je iontový nápoj optimální z hlediska vstřebávání. Ovšem za předpokladu, že ho správně naředíte…

PODCAST: Jak snídat a jíst před závodem

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst a nejíst před sportem, aby byl váš výkon co nejlepší. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Jak nám pomáhají TUKY sportovat lépe?

Snad každý sportovec sleduje procento tělesného tuku a hlídá si jej, jako by to byl nějaký strašák. V jídelníčku se snaží držet si tuky od těla. Až se zdá, že tuky jsou vytrvalcův nepřítel. Tuky jsou ale pro vytrvalce to nejdůležitější energetické palivo, které umožňuje sportovat tak dlouho.

Jak nám pomáhají BÍLKOVINY sportovat lépe?

Ačkoliv se u bílkovin stejně jako u sacharidů a tuků uvádí i energetický příjem – z jednoho gramu bílkovin využije tělo 4 kcal energie – jejich hlavní funkcí je stavba. Bílkoviny jsou stavební látkou našich tkání, orgánů, enzymů nebo svalů a tím pádem i důležitým regeneračním, tedy obnovovacím faktorem. Proto by si měl každý vytrvalec příjem bílkovin a aminokyselin, z nichž jsou bílkoviny tvořeny, hlídat.

Více aktualit

AKTUALITY

12/9
Slavíme den vytrvalosti: 20% slevou pro vás

Není pro vytrvalce významnějšího dne v historii než 12. září. Tohoto dne se před 2509 lety uskutečnila bitva s významnými historickými důsledky pro dnešní vytrvalce - bitva u Marathonu. Zvítězili v ní Řekové, kteří porazili více než dvojnásobnou přesilu dobyvačných Peršanů. Úspěch to byl významný, a tak se řecký voják Feidippidés rozběhl, aby tuto událost co nejdříve předal v Athénách. Běžel více než 42 kilometrů, což po náročné bitvě byla pro vojáka nepřekonatelná dávka vyčerpání, a tak se slovy "Zvítězili jsme" zemřel. 

9/9
Přihlaste se na zářijový seminář s tématem "Jak si sestavit výživový plán"

Po prázdninách opět pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho s termínem 17. 9. bude "Jak si postavit tréninkový plán na trénink/závod". Podíváme se, jak přemýšlet o výživové plánu na závod, na co klást důraz, čeho se vyvarovat, jaká jsou základní obecná pravidla. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

3/9
Členové Enervit Teamu na olympiádě: Krejčíková i Havel v TOP7

Letní olympijské hry v Paříži jsou minulostí. Zasáhlo do nich 111 českých sportovců včetně dvou členů Enervit Teamu – tenistky Barbory Krejčíkové a rychlostního kanoisty Daniela Havla. Oba dva si pod pěti kruhy připsali výborná umístění: Havel skončil sedmý v závodě deblkanoí a Krejčíková byla pátá v singlu i deblu.

30/8
Exkluzivní novinka a dárek pro vás: ENERVIT Protein Deal

Představujeme vám zcela nové, úžasně lahodné proteinové tyčinky s 5 klíčovými benefity. Až do 8. září je můžete ochutnat zdarma díky naší zaváděcí akci na eshop.enervit.cz, kde jsou exkluzivně k dostání. A při jejich nákupu navíc vždy ušetříte díky výhodným balením. 

28/8
Držíme palce Českému paralympijskému týmu!

Právě dnes startují letní paralympijské hry v Paříži a my budeme bedlivě sledovat představení českých reprezentantů. Enervit je hrdým partnerem Českého paralympijského týmu, takže budeme držet palce!

Více aktualit