Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková vicemistryní světa v zimním triatlonu! Jaké jsou její dojmy?

Členka Enervit Teamu se na konci ledna vydala do Rumunska, aby se potřetí v kariéře postavila na start mistrovství světa v zimním triatlonu. Na svém kontě už má i titul světové šampionky v této disciplíně, letos skončila druhá. Jaké jsou její dojmy, co pro ni bylo nejtěžší a jakou výživu volila pro náročný závod s během, cyklistikou a během na lyžích? Dozvíte se v našem rozhovoru.

Pokolikáté jsi už absolvovala mistrovství světa v zimním triatlonu, a jak jsi spokojená s letošním výsledkem?

Na MS v zimním triatlonu jsem startovala potřetí. S výsledkem jsem i nejsem spokojená. Stříbrná medaile je skvělá a po průběhu závodu jsem za ni hodně ráda. Zklamaná jsem ale především ze svého výkonu v běhu, na lyžích to také nebylo ono. Dorůstají nové mladé závodnice, které jsou velmi rychlé, především mladé Rusky.


Jaké panovaly v Rumunsku podmínky, a která z disciplín ti dala nejvíc zabrat?

Když jsme tam přijeli, byla velká zima, což je na zimní triatlon to nejlepší, co může být. Když je sníh tvrdý, neboří se při běhu a na kole se na něm moc hezky jezdí. Bohužel na závod se poměrně dost oteplilo, takže při běhu to bylo velmi těžké. Každým krokem se člověk bořil, běh mi tak určitě dal nejvíc zabrat. Na biku mám takové podmínky docela ráda, když to klouže a je potřeba použít sílu. Na lyžích už jsem se o nic nepokoušela. Nešlo to, moje tělo bylo úplně prázdné. Určitě zapracovala i nadmořská výška, byl to hodně těžký závod.


Jak se ti běželo? 

Popravdě mám pocit, že mě běh úplně zničil. Běželo se 5 okruhů po 1,5 km, celé po sněhu s jedním strmým výběhem. Jediné, kde mi to šlo, bylo z prudkého kopce dolů. Ve třetím okruhu mě začalo ještě bolet břicho a hodně jsem s tím bojovala. Takže jsem byla ráda, že mířím do depa. Na biku jsem se sice trochu rozjela, ale od druhého kola mě chytly křeče do obou lýtek a musela jsem si na to dávat hodně velký pozor, abych mohla jet.


Cyklistická část měřila „jen“ 13 km. Na sněhu je to ale asi jiné než na tratích Xterry, kde jsi zvyklá během roku závodit…

Určitě je to jiné, na kole je dost rychle zima. Sice v závodním nasazení to tak člověk nevnímá, ale těch 45 minut v lyžařské kombinéze je na kole až až. Tam, kde by člověk v létě jel úplně normálně, to v zimě na sněhu nejde. Je to v podstatě jako kdybych jela těch 13 kilometrů jen a jen v blátě. Já jsem vyjížděla na pátém místě, ale hned po depu byla nejtechničtější část trati, a během prvního kilometru na biku jsem se posunula na druhou pozici. Ze ztráty kolem minuty a dvaceti sekund, ze které jsem přes 20 sekund nabrala v depu, jsem nakonec dojela s asi 35sekundovou ztrátou na vedoucí Rusku. Jenže pak zase přišlo pomalé depo a byla z toho opět minuta...


A vydala ses na běžky. Jak jsi během letošní zimy stihla trénovat?

Na lyžích jsem trénovala poměrně dost, i když určitě ne tolik jako lyžařka. Teď přes zimu je to hodně náročné období, protože ke třem disciplínám přibydou ještě lyže... Jezdila jsem na Jizerku, nebo když bylo víc sněhu, tak do vedlejší vesnice, kde na louce najíždí asi dvoukilometrové kolečko. To pak byla veliká úspora času. Někdy jsem také jezdila trénovat na Kolečko do Jablonce, když jsem mohla spojit trénink dcerky a svůj.


Jak se pro tebe vyvíjel závod v závěrečné disciplíně?

Vlastně už nijak. Ruska se mi pomaličku na čele vzdalovala a já byla ráda, že jedu. Za mnou byla po biku veliká díra já se už jen snažila dostat do cíle.


Jakou sportovní výživu jsi v době před, během a po závodě využila? Kdy a kde jsi doplňovala energii a čím?

Jako vždy jsem si tři dny předem brala Enervit Magnesium, těsně před startem jsem si dala energetické tablety s kofeinem Enervit GT Sport a pak jsem při závodě už jen občerstvovala ionťákem Enervit G Sport. Sice jsem na kole měla přidělaný gel, ale nakonec jsem ho nesnědla. Hned po závodě samozřejmě následoval regenerační nápoj Enervit R2 Sport.


Jaké plány máš ještě teď na zimu a pak pro letošní letní sezonu?

Ještě bude v polovině února mistrovství Evropy v zimním triatlonu na Sicílii. V sezoně pak samozřejmě seriál Xterry. Určitě už ale nebudu usilovat o celkové umístění, pojedu „jen“ na pár závodů. K tomu mistrovství světa v terénním triatlonu v Dánsku a pak bych ráda po loňské zkušenosti zařadila nějaké závody cross country na horských kolech. Když to půjde, tak i nějaké kratší běhy v rámci přípravy.

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit