Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Helena Karásková zlatá, stříbrná a osmá v prvních závodech sezony

Novou sezonu začala členka Enervit Teamu nejlépe, jak mohla, když se svým parťákem Martinem Flintou ovládla úvodní podnik světové série swimrunu. Pak navázala stříbrnou medailí v evropské tour terénního triatlonu Xterra a do nejlepší desítky se vešla také na mistrovství světa. Helena Karásková se v rozhovoru ohlíží za všemi úvodními závody a chystá se na další náročnou sérii…  

Tvoje závodní sezona začala v dubnu prvním závodem světové série ve swimrunu a hned jsi slavila vítězství. Bylo to povzbuzení do nového ročníku? Jaký byl závod v Chorvatsku?

Povzbuzení určitě ano, ale musím přiznat, že jsem si běžecky závod moc neužila. Hodnotila bych to s odstupem času jako průměrný výkon, hlavně při běhu jsem se necítila nijak zvlášť dobře. V plavání to bylo dobré, i studenou vodu jsem zvládala mnohem lépe než vloni.


S Martinem Flintou jste nejlepším možným způsobem vykročili za obhajobou loňské vítězné série, kdy jste nenašli přemožitele. Je reálné něco podobného zopakovat i letos? Jaká je konkurence ve srovnání s loňskem?

Vykročili jsme skvěle, což je povzbuzující, je ale pravda, že konkurence je větší než vloni. Týmy se neustále mění, před každým závodem jsou na startovce nové silné dvojice, a člověk moc neví, co od nich čekat – jestli budou silní ve vodě, při běhu nebo ve všem (smích). My se musíme soustředit na sebe a závod od závodu se snažit vždycky o co nejlepší výkon.


Dva týdny po swimrunu jsi poprvé naskočila i do seriálu evropské Xterry a v Athénách brala stříbro. Jsi spokojená se svým prvním startem? Jak se pro tebe závod vyvíjel?

Druhé místo bylo super, ale s výkonem jsem moc spokojená nebyla. Sice jsem odplavala docela slušně, ale tomu nahrávaly i podmínky – sice se plavalo v moři, ale bylo úplné bezvětří a voda byla jako zrcadlo, plavalo se skoro jako v bazénu. Pak se mi nepodařilo v depu dobře zapnout tretru a za jízdy to moc nešlo spravit, musela jsem zastavit a napravit to. Trať na biku je v Řecku s několika delšími stoupáními a několika singltreky, libí se mi, ale i přes nejrychlejší čas jsem z toho neměla moc dobrý pocit. V běhu jsem také žádnou krizi neměla a běžela jsem celkem slušně, ale něco tomu pocitově prostě chybělo...


V předsezonním rozhovoru jsi přiznala, že během zimní přípravy šlo trochu stranou kolo, v popředí bylo naopak plavání. Projevilo se to nějak v prvních závodech? Po Athénách následovalo ještě mistrovství světa v terénním triatlonu ve Španělsku…

Kromě plavání jsem se hodně věnovala i lyžování a trochu běhání. Na konci března jsme odjeli najíždět objem na Mallorku a myslím, že toho tam na mě bylo opravdu hodně. Přijela jsem domů hodně unavená a moc se mi nepovedlo přejít do rychlosti. Myslím, že právě z toho pořád pramení moje únava.


Na mistrovství světa jsi skončila osmá – jak hodnotíš svůj výsledek a předvedený výkon? Jak ses cítila před startem a na trati?

Plavání v řece bylo hodně těžké, první polovina proti proudu a druhá sice po proudu, ale zase proti větru. Snad při každém nádechu jsem se napila a nemohla jsem se dostat do tempa. Na biku jsem vyjela rychle, ale hned v prvním kopci jsem věděla, že to moc nepůjde. Bohužel jsem si moc nafoukala gumy a všechny zatáčky a jakákoliv technika byly utrpením. Když se k tomu přidaly špatný nohy, výsledek nic moc byl na světě. Třetí čas na biku určitě nebylo to, co jsem si představovala. Navíc jsem v prvním delším sjezdu lehla a pořádně si sedřela loket a kyčel. Kolo bylo naštěstí v pořádku a z 22. pozice po plavání jsem se posunula na 10. místo. V závěrečné části se mi zdálo, že běžím jako vítr, ale na 7kilometrvé trati jsem toho moc nestáhla – z 10. místa jsem se posunula na 8. pozici.


Jakou trať si pro vás ve Španělsku připravili, a která část ti vyhovovala nejvíc?

Těžké bylo plavání v řece. Biková část byla hezká, ale se spoustou „hluchých“ míst po širokých cestách a po rovinách. To samé běh – ten měl oproti Xteře jen 7 kilometrů a z toho 5 bylo po rovině a po asfaltu. Běžecký čas jsem měla třetí nejrychlejší, jen pár vteřin od nejlepšího, takže ten bych asi hodnotila jako nejpovedenější. I přes to běhání po asfaltu, které opravdu nemám ráda.


Závody šly rychle za sebou, jak ses vypořádala s regenerací a jak jí pomáháš?

Bylo to náročné. Už cesta z Chorvatska trvala den a půl, do Řecka a zpět jsme jeli autem, 24 hodin cesty. Poslední návrat ze Španělska znamenal zase dva dny strávené na cestě… Při regeneraci hodně spoléhám na Enervit, především na regenerační nápoje Enervit Recovery Drink a R1 Sport. Snažím se brát také magnezium a vitamíny od Vitaru, když cestuju, tak vždycky zvýším příjem vitamínu C.


Když je řeč o pomoci sportovní výživy, na co jsi odjela první tři závody sezony?

Příprava před závody z hlediska výživy je už skoro rituálem: dva až tři dny před startem je to Enervit Betaina Endurance Sports a Magnesium. V případě závodu ve Španělsku, kdy byl start odpoledne, je úžasný Enervit PRE Sport, těsně před startem použiju ještě energetické tablety Enervit GT Sport. Při závodě piju ionťák Enervit Isotonic Drink smíchaný s Enervit Maltodextrin Fructose, který má výbornou chuť, a „pomalými“ Enervit Gely s kofeinem. Po závodě vždycky následuje Enervit Recovery Drink.

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit