Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Orienťák Miloš Nykodým už má na kontě medaile z MČR i přípravu v Keni

Netradiční předsezonní příprava v Africe, tradičně úspěšný start do sezony. Miloš Nykodým odstartoval další kapitolu svojí kariéry orientačního běžce na keňském soustředění a hned při svém prvním závodě v rámci mistrovství republiky si doběhl pro zlato. Další den pak přidal stříbro a poté i nominaci na květnové mistrovství Evropy. Člen Enervit Teamu tak hlásí úspěšný začátek sezony!

Vaše příprava byla letos trochu nezvyklá, vydal jste se do Afriky. Na jak dlouho a jak tuhle zkušenost hodnotíte?

Byla to taková malá náhoda. V listopadu jsem se na prvním kole Brněnského běžeckého poháru zakecal s Jirkou Homoláčem a zeptal se ho, jestli letos opět letí do Keni. On že jo, a jestli chci vyrazit s ním. Tak jsem hned další týden začal řešit očkování (smích). Byl jsem tam devět týdnů a bylo to poprvé, co jsem absolvoval vysokohorské soustředění. Zároveň to pro mě bylo první ryze atletické soustředění a první mimo Evropu. Nejde ho hodnotit jinak než v superlativech, fyzička šla určitě nahoru. Teď je jen otázkou, jestli tu rychlost zvládnu v lese umapovat. Zatím to vypadá, že bych s tím neměl mít velké problémy.


Jaké vypadaly vaše tréninky?Foto: Jaroslav Havlík

Tréninky byly zaměřeny téměř výhradně na meziprahový rozvoj. Běhal jsem jen po cestách, občas po asfaltu, když nám hlavně ke konci začalo pršet. První měsíc jsem trénoval sám, protože jsem měl oproti ostatním českým klukům aklimatizační manko. Potom jsem se začal přidávat na jeden dva tréninky týdně k místním na jejich progresivní osmnáctikilometrové výběhy v kopcích. S našimi atlety jsem netrénoval, oni se připravovali na brzký vrchol v podobě Pražské půlky (7. 4.) a já až na mistrovství Evropy ve Švýcarsku, které bude probíhat od 6. do 13. května.


Jak hodnotíte celou svou přípravu na letošní sezonu, a kolik jste toho absolvoval?

Za celou zimu jsem neměl žádný delší tréninkový výpadek, když pominu zažívací problémy v Keni, kterým se tam člověk prý nevyhne. Takže spokojenost. Od začátku listopadu už mám naběháno přes 3000 kilometrů.


Vaše závodní sezona začala mistrovstvím republiky v nočním orientačním běhu, který jste vyhrál. Dá se tedy říct, že vše je na úvod optimální a forma vyladěná?

Formu jsem ještě nijak neladil, ale základ je položený dobře. V týdnu, co se mi podařilo vyhrát mistrovství v nočním, jsem byl ještě pořád v objemové přípravě, kdy jsem naběhal kolem 120 kilometrů. O týden dřív to bylo skoro 190. Formu bych měl letos poprvé vyladit na evropský šampionát ve Švýcarsku.


Hned po MČR odstartoval i Český pohár, a to sprinterským závodem. Skončil jste druhý, takže i v tomto případě panuje spokojenost?

Určitě. Závod se mi až na jeden odběh od kontroly povedl parádně. Skončil jsem druhý za aktuálně nejlepším sprinterem Vojtou Králem a to o pět vteřin. Vojta navíc MČR v nočním vynechal.

 

Foto: Jaroslav Havlík

Závod byl zároveň nominační na mistrovství Evropy. Máte teď účast jistou?

Mám, ale zajistil jsem si ji až později. Běžela se ještě druhá část nominačních závodů. Nejdřív dráhový test na 3000 metrů, kde jsem si udělal nový osobák v čase 8:46. Pak následovala krátká trať, která se mi nepovedla podle představ a na níž jsem obsadil 7. místo. Na klasické trati už jsem byl nejrychlejší. V nominační tabulce, do které se počítaly dva lepší orientační výsledky a body z dráhy, jsem obsadil druhé místo, jediný bod za Vojtou Králem. Třetí místo obsadil můj oddílový kolega Dan Hájek, který měl stejné body jako já, takže v můj prospěch rozhodla vzájemná bilance v orientačních závodech. Přímou nominaci ale získávají tři závodníci, takže to nehrálo žádnou roli.


I letos při tréninku a závodech spoléháte na Enervit. Jaké produkty jste využíval během přípravy a úvodních závodů sezony?

Já jsem taková konzerva, takže spoléhám pořád na svoji klasiku. Před závodem, nebo těžším tréninkem Enervit PRE sport (s kofeinem i bez) podle toho, jak je závod nebo trénink dlouhý. A ještě piju iontový nápoj Enervit G Sport. Při závodě občas gelík Enervitene Sport Gel, nebo koncentrát Enervitene Sport Concentrate. Při tréninku zase občas přihodím energetickou tabletku Enervit GT Sport. Po závodě nebo těžším tréninku se neobejdu bez regenerační Enervit R2 Sport. Do Keni jsem si ještě vezl Enervit BCAA tabletky a šumivé tablety Enervit Multivitamin pro přísun vitamínů a minerálů.

AKTUALITY

23/12
Přejeme vám hezké Vánoce a sportovní rok 2024!
19/12
Dárek na poslední chvíli? Máme!

Klasická objednávka z našeho e-shopu už to k vám do Vánoc nestihne - dnes jsme naposledy ve skladu a dopravci už mají plné kapacity - přesto dárek pro sportovce stále stíháte pořídit i u nás! Stačí, když objednáte poukázku na Enervit, kterou jsme schopní vám poslat e-mailem.

16/12
Poslední šance objednat Enervit na Vánoce

Rychle poběžte, než vám uteče možnost objednat Enervit s doručením do Vánoc! Dnešní objednávky (16. 12.) jsme schopní zítra dopoledne (17. 12.) poslat za vámi, aby do Vánoc dorazily. Pak už musíte počítat s tím, že dopravci nemusí stíhat...

12/12
Mrkněte na záznam semináře o mýtech spojených se sportovní výživou

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na mýty spojené se sportovní výživou. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v lednu - směrem k Jizerské 50. 

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Více aktualit