Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Pracovat a přitom se stát mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu? Vít Pavlišta dokazuje, že to jde!

Být nejlepší český maratonec, půlmaratonec, vícemistr republiky v krosu, nejlepší z českých běžců na Pražském maratonu a na to vše trénovat až po práci? Běžec Vít Pavlišta dokazuje, že to není nemožné. Co však takový trénink obnáší i v osobním životě se dozvíte dále v rozhovoru.

Být nejlepší český maratonec, půlmaratonec, vícemistr republiky v krosu, nejlepší z českých běžců na Pražském maratonu a na to vše trénovat až po práci? Běžec Vít Pavlišta dokazuje, že to není nemožné. Co však takový trénink obnáší i v osobním životě se dozvíte dále v rozhovoru.

 

1. Jak by jsi popsal letošní sezónu, která byla velice úspěšná? Co byl tvůj letošní vrchol?

 

Letos se mi povedla především jarní část sezóny. Dařilo se mi na silnici, v krosu i do vrchu. Zvládl jsem letos bez dlouhých běžeckých pauz přečkat zimu a bylo to vidět. Stal jsem se na jaře vícemistrem republiky v krosu, mistrem republiky v maratonu a půlmaratonu. Největší můj letošní úspěch byl určitě výkon na Pražském maratonu. Podařilo se mi vyhrát mezi českými běžci a výrazně si posunout osobní rekord.

2. Byla nějaká změna v Tvém tréninkovém plánu oproti loňskému roku?

 

Zimní příprava byla víceméně stejná jako předchozí roky. Naběhal jsem o něco víc kilometrů, ale skladba tréninků se nezměnila. Výraznější změny v mém tréninku nastaly až po Pražském maratonu, kdy mi můj zaměstnavatel umožnil pracovat částečně z domova a tím jsem získal možnost trénovat dvoufázově. Dlouho jsem se ale v červnu trápil se zraněními a začal znovu pořádně trénovat až začátkem srpna. Na podzim se mi už nic moc zaběhnout nepodařilo. 2. místo z mistrovských Běchovic a vítězství mezi Čechy na Ústeckém půlmaratonu sice nebyly špatné výsledky, ale očekávání jsem měl pro podzimní část sezóny vyšší.

3. Letos sis vyzkoušel i jiné typy běžeckých závodů. Nastane nějaká změna v Tvém hlavním zaměření?

 

Na jarní část sezóny žádné změny neplánuji a chtěl bych být vidět především na silnici. Chci stlačit svůj čas na maraton co nejvíce pod 2:17 a pokusit se nominovat na olympijské hry do Ria. Cíl je to sice vysoký, ale motivuje mě na sobě makat. Pro zbytek sezóny zatím žádný konkrétní plán rozmyšlený nemám. Budu běhat závody, které mě baví. Nejspíš od všeho trochu.

4. Dokázal by jsi poradit lidem, kteří chtějí vedle svého zaměstnání kvalitně běhat? I Ty nabíháš kilometry a trénuješ až po práci, tak to velice dobře znáš.

 

Při zaměstnání se dá kvalitně natrénovat, ale nese to s sebou nějaké oběti. Během pracovního týdne se nic moc jiného kromě práce, tréninku a regenerace stihnout nedá. Veškeré další zájmy a povinnosti musí člověk odsunout na víkend. Musíte být opravdu silně přesvědčení, že to má smysl, protože běhat každý den ve tmě, často dešti a sněhové břečce po špinavých silnicích není pro každého. Trénink mi zabere denně maximálně 2 hodiny. V porovnání s jinými sporty to není podle mě zas tak moc. Navíc můžete vyběhnout odkudkoliv. Třeba rovnou z práce směrem domů.

5. Prozradil by jsi čtenářům, jestli máš nějaké speciální stravovací návyky při trénování, závodění a jaké je tvé běžné stravování?

 

Moje běžné stravování není nic moc, což si uvědomuji a třeba se mi podaří něco s tím časem udělat. Jím, co mi chutná a většinou to nejsou úplně zdravé potraviny. V den závodu jsem už ale samozřejmě na sebe přísnější a jím jen to, co mám ověřené a funguje mi. Moje závodní a předzávodní strava se skládá především z Enervit Pre Sportů před výkonem a Enervitine koncentrátů během výkonu.

6. Vítku, poslední otázka. Jak hodláš naložit s volným časem po sezóně?

 

Jedu na dovolenou, chodím víc mezi kamarády, za kulturou a aktivně regeneruji. Mám rád tato období. Po pár týdnech už mi ale trénink začne zase chybět.

 

 

Děkujeme Ti za Tvůj čas a přejeme úspěšné vkročení do nové sezóny a pořádný odpočinek po sezóně.

 

AKTUALITY

2/12
Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová: „Před úrazem jsem jen přežívala“

Když v 19 letech uklouzla na schodech, netušila, že se jí život dramaticky změní. Od roku 2010 je na vozíku, ale zároveň říká: „Předtím jsem nežila, jen přežívala. Dneska žiju a plním si své sny.“ Šárka Pultar Musilová se musela poprat s obřími následky banálního pádu a výrazně ji v tom pomohl sport, který dostal nezastupitelné místo v jejím životě. Dnes je pětinásobnou paralympijskou medailistkou a užívá si života nejen na střelnicích, ale i se svým manželem a psem, což prozrazuje v poslední části našeho rozhovoru.

30/11
Jaké se vyznat ve sportovní výživě? Mrkněte na záznam našeho semináře a přihlaste se na další!

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na to, jak se vyznat ve sportovní výživě. Mluvili jsme o tom, jaké produkty se nabízejí, jaké je jejich (ideální) složení, a proč obsahují, co obsahují. Také jsme si řekli, jak přemýšlet o vhodných doplňcích na základě našich cílů. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v prosinci. 

28/11
Rozdáváme vánoční dárky v předstihu - chcete také jeden?

Zbývá měsíc do Vánoc a my pro vás máme právě teď nachystané vánoční dárky pro každého! U nás totiž Ježíšek vzkazy poctivě čte a vždy přání splní. Stačí objednat na našem e-shopu od 27. 11. do 10. 12. a říct si o jeden z dárků, který pro vás máme připravený.

25/11
Vánoční tipy pro vás: sáhněte po letošních novinkách

Máme přesně měsíc do Vánoc, takže je čas se zamyslet nad těmi nejlepšími dárky pro své blízké. Jestli sportují, je to jasné - ENERVIT pro ně bude TOP! Vyberte si u nás třeba z letošních novinek, které určitě potěší...

18/11
Triatlonistka, bikerka a trenérka Helena Karásková hodnotí sezonu 2024

Jako vždy se postavila na start několika závodů na horských kolech i v triatlonu. Na podzim zařadila také pár přespolních běhů a k tomu se celý rok věnovala týmu Czech MultiSport Coaching. Jaká byla letošní sezona z pohledu dlouholeté členky Enervit Teamu Heleny Karáskové a na co při svém sportování spoléhá? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Jak sportovat lépe? Využijte fyziologických zákonů

Lidské tělo funguje podle určitých zákonů, které jsou jasně dané. Říkáme jim fyziologické zákony, a pokud chcete, aby vaše sportovní výkonnost rostla, měli byste je respektovat a naučit se jich využívat. Abyste nemuseli dřít jako koně ve snaze porazit přírodu.

Proč si hlídat ENERGETICKOU BILANCI?

Energetická bilance není jen matematickým porovnáním mezi přijatou a vydanou energií. Je to významný faktor ovlivňující sportovní výkonnost. Faktor, který je pilířem kondice, základem pro růst trénovanosti a mnohdy i viníkem sportovní stagnace a nemocnosti.

Více aktualit