Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Představujeme projekt Sport & Races zaměřený na komplexní vedení tréninku

Zcela individuální péče i plán a komplexní a odborný pohled na veškeré atributy sportovního výkonu. To v kostce nabízí projekt Sport & Races, za kterým stojí bývalí výborní cyklisté Petr Novák a Zuzana Nováková (dříve Neckářová), v civilním životě biochemik a lékárnice s bohatými zkušenostmi ze sportu i své pracovní praxe. Dalším dílkem v mozaice služeb, které dokáží nabídnout, je pak pořádání sportovních kempů. Cyklistický proběhl v říjnu, běh na lyžích přijde na řadu začátkem ledna. Chybět na nich nebude ani Enervit, partner projektu Sport & Races, který vyznává podobnou sportovní filozofii.

Zcela individuální péče i plán a komplexní a odborný pohled na veškeré atributy sportovního výkonu. To v kostce nabízí projekt Sport & Races, za kterým stojí bývalí výborní cyklisté Petr Novák a Zuzana Nováková (dříve Neckářová), v civilním životě biochemik a lékárnice s bohatými zkušenostmi ze sportu i své pracovní praxe. Dalším dílkem v mozaice služeb, které dokáží nabídnout, je pak pořádání sportovních kempů. Cyklistický proběhl v říjnu, běh na lyžích přijde na řadu začátkem ledna. Chybět na nich nebude ani Enervit, partner projektu Sport & Races, který vyznává podobnou sportovní filozofii.

 

Pane Nováku, prozraďte, co všechno sportovcům v rámci vašeho projektu nabízíte?

Náš projekt je zaměřen na profesionální vedení tréninku v oblasti cyklistiky. Kromě vedení samotného tréninkového procesu jsme se pustili i do poradenství týkající se nastavení kola, sportovní i každodenní výživy a výběru vhodné cyklistické techniky podle potřeb klienta. To ale zdaleka není vše. Máme domluvenou spolupráci s maséry, špičkovými fyzioterapeuty a lékaři, se kterými jsme schopni řešit případné zdravotní komplikace, které si každý z nás může do tréninku přinést. Spolupracujeme pouze s odborníky, kteří mají zkušenosti se sportovci a jsou díky tomu schopni lépe vyhodnotit jejich zdravotní stav a následně pomoci. Dále připravujeme několik tréninkových kempů, na kterých chceme kromě individuálně stanoveného plánu pro zvýšení výkonnosti nabídnout sportovcům i zajímavé přednášky z oblasti tréninku, výživy i sportovní techniky.

 

I vy sám jste odborníkem, který se na péči o sportovce podílí. Čím?

Já pracuji již 15 let v oboru klinické biochemie a snažím se při vedení tréninku využít této výhody ve prospěch svých klientů. Řada z nich již ke mně zavítala na rozbory krve a moči a hledali jsme skryté příčiny jejich zdravotních potíží nebo stagnace výkonnosti. V naší laboratoři byla již celá řada profesionálů i reprezentantů a velmi často jsme díky našemu zázemí dokázali tyto závodníky vrátit zpět do hry v jejich sportovním snažení.

 

A zapojena do projektu je i vaše manželka…

Ano, moje manželka je lékárnice, bývalá reprezentantka v silniční cyklistice, a její doménou je doporučení vhodných výživových doplňků při tréninku a případné nemoci. Dále se věnuje sportovcům při kontrole jejich běžné medikace - vše samozřejmě s ohledem na dopingová pravidla, protože léků je celá řada a běžný člověk se v tom již musí ztrácet. Proto je lepší se svěřit do péče odborníků ve farmacii.

 

Jaká je vaše základní filozofie?

Každému klientovi se věnujeme individuálně, je nám jedno, jestli má za cíl zlepšit svoji kondici, zhubnout nebo se připravit na nějakou vrcholnou akci sezony. Pro každého připravíme přesně plán podle jeho potřeb a časových možností. Jsme v neustálém kontaktu s našimi klienty a pomáháme jim trénovat vzhledem k jejich možnostem co nejlépe. Snažíme se najít zlatou střední cestu v přístupu ke sportovcům – jedním z vodítek jsou výstupy z různých vyšetření, wattmetrů, měřičů srdečního tepu a podobně. Na druhé straně ale stojí i pocity sportovce a jeho psychika. S tím vším by se mělo pracovat v rovnováze a uvážlivě.

 

V čem se vaše tréninkové metody, nebo možná lépe řečeno přístup ke sportovcům, liší?

Máme několik zásad, za kterými si stojíme. První a zásadní je naprosto individuální přístup ke každému sportovci. Žádné tabulky, žádné připravené plány dopředu. Podle zvoleného programu tvoříme každému tréninkový plán naprosto individuálně, buď na týden, nebo na měsíc. Druhou zásadou je, že nemocný organismus nepodá maximální výkon a ani není vhodné jej zatěžovat tréninkem. Takže nejdříve se uzdravit, pak trénovat a závodit. Zní to jako naprosto samozřejmá věc, ale bohužel tomu tak často není. Každý si chce splnit svůj cíl nebo tréninkový plán, ale často zapomíná na to, že jeho motor, tedy organismus, potřebuje občas taky pauzu a údržbu. Poslední věcí, která stojí za zmínku, je naše snaha naučit sportovce přemýšlet o svém tréninku a věcech kolem, které pro svůj výsledek dělá. Nejdříve je nutné řešit naprosto zásadní věci jako trénink, zdraví, výživu a regeneraci, později vedou ke zlepšení již jen drobnosti a detaily, které se snažíme hledat.

 

Nabízíte vedení tréninku pro cyklisty a triatlonisty. Proč zrovna tyto dva sporty?

Máme k cyklistice a triatlonu velmi blízko. Já se pohybuji ve světě cyklistiky již 20 let, moje manželka byla v reprezentaci. Tím bylo dané, jakým směrem se vydáme. S triatlonem je to trochu jinak. Několik mých kolegů v práci se věnuje triatlonu, já jsem s ním před těmi dvaceti lety koketoval taky.  Před několika lety se na mě pár triatlonistů obrátilo, jestli bych jim nepomohl s přípravou. Zkusil jsem to s nimi a naše spolupráce nesla ovoce. Díky tomu se pohybuji i v prostředí tohoto sportu. Protože jsem ale především cyklista, probíhají v současné době jednání o spolupráci s trenéry triatlonu, což by mělo naše možnosti ještě rozšířit.

 

Dokážete s tréninkem pomoci i jiným skupinám sportovců?

Nechceme si hrát na někoho, kdo všechno umí a všude byl. Snažíme se ale pomalu proniknout i do dalších odvětví sportu. V lednu 2017 budeme pořádat sportovní kemp na běžkách, kde budou instruktory bývalí i současní závodníci s reprezentačními zkušenostmi. Rádi bychom s těmito lidmi spolupracovali i do budoucna a rádi bychom nabídli tréninkové programy i pro běžce na lyžích.

Další naší aktivitou je možnost tréninkových lekcí v plavání. Máme domluveny trenéry plavání, kteří poradí triatlonistům i plavcům, jak se zlepšit v technice a zrychlit.

 

Váš přístup se opírá i o nejnovější lékařské metody. Jak je při své práci využíváte?

Snažíme se při tréninku a jeho monitorování využívat kromě běžných metod i metody z oboru klinické biochemie. Pro lepší představu – z výsledků biochemických testů lze často u sportovců odhalit skryté zdravotní potíže, které je limitují. Dále lze najít chyby ve výživě. Provádíme i terénní testy přímo na místech, kde probíhá trénink a závod. Pokud máme podezření na nějaké potíže, které nejsme schopni vyřešit, okamžitě konzultujeme nálezy s lékaři specialisty v daném oboru. Několik sportovců už tak navštívilo mé kolegy z oboru kardiologie, endokrinologie, ortopedie a dalších.

 

Mohl byste v kostce popsat, jak konkrétně si představit vaše vedení, tzn. co všechno je součástí spolupráce, rozhodnu-li se jako sportovec pro cestu za lepšími výsledky právě s vámi?

Jak jsem již říkal, náš přístup je plně individuální. Zpravidla začínáme zhruba hodinovou až dvouhodinovou schůzkou, kde zjistíme přání sportovce, jeho cíle, sportovní historii, v kostce jeho zdravotní stav a omezení, probereme možnosti spolupráce a začneme řešit jeho jídelníček, pokud o to stojí. Druhou částí je trénink. Zde doporučujeme provést zátěžové testy ve sportovní laboratoři a zaslat výsledky k vyhodnocení. To si raději provádím nebo alespoň kontroluji sám, protože každá laboratoř vyhodnocuje testy podle jiné metodiky a vzniklé rozdíly by mohly vést k nepřesnostem v nastavení tréninku. Pak připravím tréninkový plán, podle zvoleného programu buď na týden, nebo na měsíc. Myslím si, že pracujeme s hodně dobrými cenami, takže většina klientů volí týdenní plánování. Po týdnu provedu vyhodnocení testu a přípravu nového plánu. Navíc většina klientů chodí do zaměstnání a mají třeba již rodiny, proto standardně upravujeme plány podle potřeby sportovce i několikrát za týden.

 

Další podrobnosti o projektu Sport & Races a jeho pohled na výživu včetně té sportovní, nabídneme v druhé části rozhovoru, kterou pro vás chystáme! Navštívit můžete také web projektu na www.sportraces.cz.