Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Jak vypadá příprava olympionika Daniela Havla a co ho letos čeká?

Z letních olympijských her má dvě bronzové medaile v rychlostní kanoistice. V únoru se ale proměnil i ve fanouška sportovců soutěžících na zimních hrách, které sledoval každý den. Myslet ovšem musel i na svůj trénink v rámci přípravy na novou sezonu, která mu startuje v květnu. Jak jeho příprava vypadá, z čeho se skládá a co všechno ho v nové sezoně čeká? Na to člen Enervit Teamu Daniel Havel odpovídá v našem rozhovoru.

Začněme ohlédnutím za loňskou sezonou – jaká pro vás byla?

Jsem s ní velice spokojený. Jednalo o poolympijskou sezonu, tak jsem podzimní přípravu pojal trochu volněji, ale v průběhu roku to na mých výkonech nebylo vůbec znát. Spíš mi odpočinek po delší době prospěl. Navíc jsem začal nově jezdit K2 s Jakubem Špicarem, se kterým jsme vybojovali bronz na mistrovství světa, které se konalo v Račicích. K tomu jsme získali další bronz i na K4, takže jsme udrželi medailovou linii čtyřkajaku i po změně olympijské disciplíny z K4 1000 m na K4 500 m, kde je mnohem větší konkurence. Se dvěma medailemi z mistrovství světa jsem tedy velice spokojený, protože obě byly v olympijských disciplínách, což může být malým příslibem pro hry v Tokiu 2020.

 

Do letní olympiády ještě nějaký čas zbývá. Co vás ale čeká letos? Které závody budou hlavním vrcholem sezony?

Letos mě čeká přibližně 6, 7 závodů. Tři na české půdě v podobě nominačních závodů, plus mistrovství republiky. Pak mě budou čekat čtyři mezinárodní starty: během května a června to budou dva závody světového poháru a následně mistrovství Evropy. Hlavní vrchol sezony ale přijde až na konci srpna, kdy se koná mistrovství světa v Portugalsku. Rád bych se letos představil stejně jako v loňském roce v disciplínách K2 1000 m a K4 500 m, ale pokud bude forma, tak bych se alespoň v jednom ze závodů světového poháru rád představil i v nějaké individuální disciplíně.

 

Formu ladíte během poměrně dlouhé přípravy. Jak ve vašem případě vypadá?

Naše zimní příprava startuje v podstatě hned v říjnu, kdy po měsíčním volnu začínáme opět trénovat. Zhruba do konce listopadu probíhá příprava na vodě, v posilovně a občas si jdeme zaběhat. S pádlováním většinou končíme v nějaké zahraniční destinaci, kde jsou ještě v listopadu vhodné teplotní podmínky. Loni to třeba bylo Japonsko. Poté následuje suchá příprava, kdy trénujeme na pádlovacích kajakářských trenažerech, více se posiluje, běhá, ale často chodíme i plavat. V zimním období hodně pro náš trénink využíváme i běžecké lyžování, za kterým jezdíme v první polovině února na dvoutýdenní soustředění do italského Livigna. S pádlováním začínáme zhruba na konci února lehkým rozjížděním v Česku. Následně v polovině března odlétáme do USA, kde se díky teplému počasí můžeme na vodě pustit do intenzivnějších tréninků.

 

Probíhá vaše příprava individuálně, nebo spíše ve skupině?

Má příprava probíhá trochu individuálně, hlavně v zimním období, protože bydlím v Sezemicích u Pardubic a má tréninková skupina trénuje v Praze. Ale přibližně dvakrát do týdne dojíždím na trénink do Prahy, abych vše netrénoval pouze individuálně. V sezóně, kdy jsme většinu času někde na soustředění, trénuji společně se skupinou.

 

Který z přístupů máte raději?

Mám rád oba způsoby trénování. Na něco prostě člověk potřebuje svůj klid a své tempo, aby si mohl dát pozor na techniku a podobně. Ale samozřejmě jsou tréninky, které jedu raději ve skupině, protože vím, že díky vzájemnému hecování mezi jednotlivými tréninkovými parťáky se dokážu více vybičovat do vyšší intenzity.

 

Co je pro vás jako rychlostního kanoistu v přípravě klíčové?

Asi jako pro každého sportovce je to zdraví, bez toho to nejde. Velice důležitá je pro mě zimní část přípravy, kde pracujeme hlavně na zvýšení kondice a vytrvalosti. To když se závodníkovi podaří dobře odtrénovat, tak z toho může čerpat pro celý zbytek sezony.

 

Co vás čeká teď v březnu a kdy a kde začne vaše závodní sezona?

V březnu a v dubnu mě čekají hned dvě soustředění v teplých krajinách. To první se bude konat od poloviny března do poloviny dubna v USA v Kalifornii, kam jezdím na jarní soustředění již 8 let. A hned druhý den po návratu odlétám na 10denní soustředění do italského Gavirate, kde bude hlavním úkolem vyladit formu před prvním nominačním závodem. Zhruba týden po návratu do Čech mě pak čeká právě zmiňovaný nominační závod, kterým zahájím letošní závodní sezonu.

 

Budete v ní opět spoléhat na sportovní výživu Enervit. Které produkty využíváte?

Na Enervit spoléhám stále, i v mimozávodním období. Nejvíc asi využívám Enervit R2 Sport, kterou si dám vždy po tréninku, abych tělu doplnil potřebné živiny a nastartoval tím regeneraci. Při delších tréninkových fázích pak využívám hodně energetické gely. Loni mě velice zaujalo provedení gelu Enervitene One Hand, který je super v tom, že člověk nemusí nic odtrhávat nebo šroubovat a má tak rychlý a snadný přístup k obsahu gelu.