Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

ROZHOVOR: Jak vypadá příprava olympionika Daniela Havla a co ho letos čeká?

Z letních olympijských her má dvě bronzové medaile v rychlostní kanoistice. V únoru se ale proměnil i ve fanouška sportovců soutěžících na zimních hrách, které sledoval každý den. Myslet ovšem musel i na svůj trénink v rámci přípravy na novou sezonu, která mu startuje v květnu. Jak jeho příprava vypadá, z čeho se skládá a co všechno ho v nové sezoně čeká? Na to člen Enervit Teamu Daniel Havel odpovídá v našem rozhovoru.

Začněme ohlédnutím za loňskou sezonou – jaká pro vás byla?

Jsem s ní velice spokojený. Jednalo o poolympijskou sezonu, tak jsem podzimní přípravu pojal trochu volněji, ale v průběhu roku to na mých výkonech nebylo vůbec znát. Spíš mi odpočinek po delší době prospěl. Navíc jsem začal nově jezdit K2 s Jakubem Špicarem, se kterým jsme vybojovali bronz na mistrovství světa, které se konalo v Račicích. K tomu jsme získali další bronz i na K4, takže jsme udrželi medailovou linii čtyřkajaku i po změně olympijské disciplíny z K4 1000 m na K4 500 m, kde je mnohem větší konkurence. Se dvěma medailemi z mistrovství světa jsem tedy velice spokojený, protože obě byly v olympijských disciplínách, což může být malým příslibem pro hry v Tokiu 2020.

 

Do letní olympiády ještě nějaký čas zbývá. Co vás ale čeká letos? Které závody budou hlavním vrcholem sezony?

Letos mě čeká přibližně 6, 7 závodů. Tři na české půdě v podobě nominačních závodů, plus mistrovství republiky. Pak mě budou čekat čtyři mezinárodní starty: během května a června to budou dva závody světového poháru a následně mistrovství Evropy. Hlavní vrchol sezony ale přijde až na konci srpna, kdy se koná mistrovství světa v Portugalsku. Rád bych se letos představil stejně jako v loňském roce v disciplínách K2 1000 m a K4 500 m, ale pokud bude forma, tak bych se alespoň v jednom ze závodů světového poháru rád představil i v nějaké individuální disciplíně.

 

Formu ladíte během poměrně dlouhé přípravy. Jak ve vašem případě vypadá?

Naše zimní příprava startuje v podstatě hned v říjnu, kdy po měsíčním volnu začínáme opět trénovat. Zhruba do konce listopadu probíhá příprava na vodě, v posilovně a občas si jdeme zaběhat. S pádlováním většinou končíme v nějaké zahraniční destinaci, kde jsou ještě v listopadu vhodné teplotní podmínky. Loni to třeba bylo Japonsko. Poté následuje suchá příprava, kdy trénujeme na pádlovacích kajakářských trenažerech, více se posiluje, běhá, ale často chodíme i plavat. V zimním období hodně pro náš trénink využíváme i běžecké lyžování, za kterým jezdíme v první polovině února na dvoutýdenní soustředění do italského Livigna. S pádlováním začínáme zhruba na konci února lehkým rozjížděním v Česku. Následně v polovině března odlétáme do USA, kde se díky teplému počasí můžeme na vodě pustit do intenzivnějších tréninků.

 

Probíhá vaše příprava individuálně, nebo spíše ve skupině?

Má příprava probíhá trochu individuálně, hlavně v zimním období, protože bydlím v Sezemicích u Pardubic a má tréninková skupina trénuje v Praze. Ale přibližně dvakrát do týdne dojíždím na trénink do Prahy, abych vše netrénoval pouze individuálně. V sezóně, kdy jsme většinu času někde na soustředění, trénuji společně se skupinou.

 

Který z přístupů máte raději?

Mám rád oba způsoby trénování. Na něco prostě člověk potřebuje svůj klid a své tempo, aby si mohl dát pozor na techniku a podobně. Ale samozřejmě jsou tréninky, které jedu raději ve skupině, protože vím, že díky vzájemnému hecování mezi jednotlivými tréninkovými parťáky se dokážu více vybičovat do vyšší intenzity.

 

Co je pro vás jako rychlostního kanoistu v přípravě klíčové?

Asi jako pro každého sportovce je to zdraví, bez toho to nejde. Velice důležitá je pro mě zimní část přípravy, kde pracujeme hlavně na zvýšení kondice a vytrvalosti. To když se závodníkovi podaří dobře odtrénovat, tak z toho může čerpat pro celý zbytek sezony.

 

Co vás čeká teď v březnu a kdy a kde začne vaše závodní sezona?

V březnu a v dubnu mě čekají hned dvě soustředění v teplých krajinách. To první se bude konat od poloviny března do poloviny dubna v USA v Kalifornii, kam jezdím na jarní soustředění již 8 let. A hned druhý den po návratu odlétám na 10denní soustředění do italského Gavirate, kde bude hlavním úkolem vyladit formu před prvním nominačním závodem. Zhruba týden po návratu do Čech mě pak čeká právě zmiňovaný nominační závod, kterým zahájím letošní závodní sezonu.

 

Budete v ní opět spoléhat na sportovní výživu Enervit. Které produkty využíváte?

Na Enervit spoléhám stále, i v mimozávodním období. Nejvíc asi využívám Enervit R2 Sport, kterou si dám vždy po tréninku, abych tělu doplnil potřebné živiny a nastartoval tím regeneraci. Při delších tréninkových fázích pak využívám hodně energetické gely. Loni mě velice zaujalo provedení gelu Enervitene One Hand, který je super v tom, že člověk nemusí nic odtrhávat nebo šroubovat a má tak rychlý a snadný přístup k obsahu gelu.

AKTUALITY

28/3
Vykoledujte si 20% SLEVU na Enervit

U nás koleda stojí za to! A je jedno, jestli je zrovna přestupný rok jako letos - koledovat mohou všichni. Koledu totiž máme pro všechny sportovce. 

25/3
Cyklistům Lidl-Trek i UAE se daří: Pedersen i Pogačar mají další triumf

Po drtivém vítězství na Strade Bianche si Tadej Pogačar připsal další suverénní vítězství v závodě Kolem Katalánska. O víkendu se dařilo i Madsi Pedersenovi ze stáje Lidl-Trek, který ovládl klasiku Gent-Wevelgem. Oba dva cyklisté se svými stájemi spoléhají na Enervit.

21/3
Podívejte se na záznam semináře o výživě u dětí a termín nového

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na hojně diskutované téma "Sportovní výživa u dětí". Mluvili jsme především o zásadách obecné výživa, která je v tomto věku klíčová, ale i o možnostech sportovní výživy v této kategorii. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v dubnu. 

15/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 22. do 24. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu nové produkty, které pro vás máme nachystané na novou sezonu!

12/3
Přihlaste se na březnový seminář - vysíláme už příští týden!

19. března pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho březnového bude výživa u sportujících dětí. Jak ta sportovní, tak obecná. Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Hrozba negativní energetické bilance pro sportovce aneb Jíte dost?

Negativní energetická bilance je jeden z nejpalčivějších a současně i nejčastěji se vyskytujících problémů vytrvalostních sportovců. Problémem je především proto, že mnoho vytrvalců negativní energetickou bilanci dennodenně „zažívá“, aniž by si to uvědomovali. A přitom z negativní energetické bilance pramení mnoho neduhů zdravotních i výkonnostních, kterým kdybychom zabránili, tak naše výkonnost a celková vitalita by mohly být na mnohem vyšší úrovni.

Energetická bilance: Jak počítat výdej energie?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci (Hrozba negativní energetické bilance aneb Jíte dost?) jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Upozornili jsme na to, že je třeba celkovou energetickou bilanci hlídat a slíbili jsme, že prozradíme, jak na to. Dnes nabídneme průvodce počty neboli návod, jak energetickou bilanci počítat, abyste se problémům vyhnuli a váš výkon byl vždy stoprocentní.

Proč je HYDRATACE u sportovců tak důležitá?

Hydratace neboli zavodnění organismu je ta nejpodstatnější věc, kterou by měli vytrvalci v oblasti výživy řešit. Na nedostatek tekutin během sportu totiž nelze natrénovat a už malý pokles množství vody v těle může mít vliv na sportovní výkon.

Více aktualit