Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sezona orienťáka Miloše Nykodýma: od 4. místa na MS po triumf na MČR

Mistrovství světa v orientačním běhu bylo jasným vrcholem Miloše Nykodýma pro letošní sezonu, a vedl si na něm velmi dobře: ve sprintu si vylepšil své dosavadní maximum, v týmovém sprintu pak vyhrál svůj úsek a celkově se svými parťáky obsadil 4. místo. Na konci letošního ročníku pak přišla na řadu výzva v podobě obhajoby českého mistrovského titulu na klasické trati a člen Enervit Teamu uspěl ve velkém stylu. Předchozímu zranění kotníku navzdory.

Tři závody na MS

V Estonsku, kde se v létě konal světový šampionát, Miloš Nykodým absolvoval tři závody. Sprint, týmový sprint a klasiku, kterou má nejraději. Zatímco na její trase zvolil několik špatných postupů a s 22. místem nebyl spokojený, stejné umístění ve sprintu bylo jeho historickým maximem na mistrovství světa. „A to jsem jednou špatnou volbou hned na první kontrole přišel o deset pozic,“ posteskl si při ohlédnutí za šampionátem, na kterém se mu skvěle dařilo v týmovém sprintu. „Vyhrál jsem svůj druhý úsek o 18 sekund a vytáhnul naši štafetu z osmého na třetí místo v těsném kontaktu pěti sekund za prvními. Po třetím úseku jsme byli dokonce druzí a nakonec jsme obsadili nádherné čtvrté místo jen kousek za medailemi.“

 

Sprintové maximum ve Světovém poháru

Start na dalších závodech dělily dva měsíce, během kterých Miloš Nykodým podstoupil kúru se spaním v kyslíkovém stanu v rámci přípravy na podzimní část sezony. Pak vyrazil na Světový pohár do Lotyšska, kde se příští rok bude konat mistrovství světa, a opět zabodoval ve sprintu. „15. místem jsem si udělal svoje maximum ve svěťáku, potenciál je na top desítku. Dařilo se mi i ve štafetě, kterou jsem rozbíhal a doběhl třetí pár sekund za prvními. Naopak se mi nevydařil závod na krátké trati, ve kterém se mi špatně běželo a udělal jsem i několik chyb,“ hodnotil svůj srpnový start ve Světovém poháru člen Enervit Teamu.

 

Obhajoba mistrovského titulu v ČR

V Lotyšsku měl následně absolvovat reprezentační soustředění, jenže hned při prvním tréninku si ošklivě vyhodil kotník a myslel, že pro něj sezona skončila. „Po třech dnech jsem ale začal kotník rozcvičovat a opírat se o něj a za další dva dny jsem byl schopný chodit. Poctivě jsem v Brně chodil třikrát denně na lokální kryoterapii a dvakrát na laser k fyzioterapeutce. Výsledkem byl start na celostátním závodě 12 dní po zranění a hlavně možnost zkusit obhájit titul na republikovém šampionátu na klasické trati.“

 

Do startu na MČR stihl Miloš Nykodým ještě jedno kolo Českého poháru a na konci září zamířil do Raspenavy za obhajobou, která byla velkou výzvou. Kvůli problémům s kotníkem toho moc nenaběhal, přesto se mu podařilo vyhrát kvalifikaci a následně i finále. „A to jsem chvilku myslel, že do finále nenastoupím, protože mě ten kotník v kvalifikaci strašně bolel. Ve finále jsem o něm ale naštěstí vůbec nevěděl a vyhrál jsem s velkou převahou před Vojtou Králem a Honzou Šedivým,“ radoval se staronový mistr republiky.

 

Po republikovém šampionátu Miloš Nykodým absolvoval ještě finále Světového poháru ve Švýcarsku, kde dokončil klasický závod na 16. místě.

 

Při tréninku i v závodech spoléhá na Enervit

Stejně jako v předchozích sezonách, i letos Miloše Nykodýma provázela na trénincích i v závodech sportovní výživa Enervit. „Nejraději mám, když si po dlouhém vydatném tréninku mohu udělat regenerační nápoj Enervit R2 Sport, který mi moc chutná. Dalším doplňkem, bez kterého si nedovedu představit skoro žádný závod, je Enervit PRE Sport, který dokonale nastartuje můj metabolismus pro spalování tuků. A během závodu do sebe cpu energetické gely a koncentráty,“ vyjmenovává své pomocníky pro lepší výkony. „Když běžím krátkou trať, používám jen PRE Sport, a když cítím, že jsem třeba jedl moc brzy, tak si třicet minut před startem loupnu i gel. Po závodě pak regenerační nápoj R1 Sport, který obsahuje o trošku víc BCAA, která jsou lepší právě po kratším intenzivnějším závodě,“ dodává elitní orientační běžec po náročné sezoně.

AKTUALITY

23/4
Marathon expo se blíží. Přijďte za námi na stánek!

S blížícím se datem Pražského maratonu se blíží i tradiční doprovodná akce – Marathon Expo (2. – 4. 5.) na Výstavišti v Holešovicích. Budeme tam s naším stánkem, abyste mohli načerpat vše potřebné na dobu před, během i po závodě nebo tréninku.

21/4
Přihlaste se na dubnový seminář - vysíláme už 29. 4.!

29. dubna pokračujeme v našem cyklu online seminářů ze světa výživy sportovců. Tématem toho dubnového bude "Večerní sportování s cílem hubnutí". Jak sportovat a jak se starovavat ve večerních hodinách, chcete-li shodit nějaký ten kilogram? Nenechte si ujít náš další seminář a zajistěte si místo na něm! 

19/4
Závoďte a vyhrajte v naší nové soutěži

Chcete vyhrát Enervit výživový plán na míru podle vašeho výběru? Zapojte se do naší nové soutěže! Stačí nasbírat co nejvíc razítek na stánku Enervit na závodech, kterých se s naším týmem účastníme, a výhra může být vaše. Je to jednoduché - přijdete na stánek, necháte si dát razítko do soutěžního plánu a pak nám pošlete jeho fotku. Soutěž se dělí do třech období a v každém z nich vyhlašujeme hned 10 vítězů!

15/4
Nejlepší hokejové týmy spoléhají na Enervit

Finále hokejové Chance ligy si zahrály týmy Zlína a Vsetína. Do finále extraligy zase suverénně postoupil vítěz základní části - Dynamo Pardubice. Co má tahle trojice společného? Enervit jako oficiálního výživového partnera!

8/4
Triatlonista Jan Šneberger o přípravě, výživě i letošních startech

Loni člen Enervit Teamu ovládl mistrovství České republiky ve středním triatlonu i celkové pořadí v Českém poháru. Letos se kromě tradičních domácích akcí chystá účastnit i světové série Ironman a zapojit se tam do soutěže profesionálů. Jan Šneberger v našem rozhovoru vypráví o svých plánech i přípravách na sezonu, která pro něj odstartuje už 21. dubna ve Valencii.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak snídat a jíst před závodem

Mnoho sportovců se správně snaží řešit svoji výkonnost nejen tréninkem, ale i výživou. Od odborníků se pak dozvídají, že nejdůležitější živinou vytrvalců jsou „cukry“. A tak se snaží toto doporučení naplňovat, a to především v posledních hodinách před sportem. Jelikož synonymem doporučovaného „cukru“ jsou sladkosti, sušenky, čokoláda a sladké nápoje, snaží se tyto potraviny vždy zahrnout do finálních příprav. Co se ale ve skutečnosti děje s jejich organizmem?

ŽAKET neboli hlaďák: Postrach, kterému se dá vyhnout

Mezi sportovci koluje názor, že kdo nepoznal žaket, neví nic o náročnosti sportu. Je pravda, že díky tomu člověk zažije nepoznané stavy a pocítí syrovou podstatu pořekadla, že sytý hladovému nevěří. Na druhou stranu je to ale velmi zásadní „zářez“ do organizmu, který se příliš neslučuje s cílem zvyšovat vaši výkonnost.

Co je ANABOLICKÉ OKNO a jak ho využít?

Anabolické okno je krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. Proto také anabolismus, od slova výstavba, růst.

Energetická bilance: Jak by vytrvalci měli jíst?

V minulém díle naše seriálu o energetické bilanci jsme si říkali, jak většina sportovců jí (více zde) a kde může být chyba v jejich jídelníčku v podobě negativní energetické bilance (o té více zde). Dnes si v závěrečném dílu řekneme, jak by jídelníček vytrvalce měl vypadat z hlediska množství i skladby. Tak aby vám nedošlo, cítili jste se dobře a byli schopní podávat maximální výkony!

Energetická bilance: Jak většina sportovců jí?

V prvním článku našeho miniseriálu o energetické bilanci jsme si řekli, co je negativní energetická bilance a jaké jsou problémy z ní plynoucí. Ve druhém jsme si pak popsali výpočet vydané energie. Teď se zaměříme na příjem živin a kalorií a ukážeme, jak tvrdá může být realita. Naše ukázka by vás mohla překvapit a zároveň inspirovat ke změnám, které pomůžou k lepším výkonům i pocitům.

Více aktualit