Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Sezona orienťáka Miloše Nykodýma: od 4. místa na MS po triumf na MČR

Mistrovství světa v orientačním běhu bylo jasným vrcholem Miloše Nykodýma pro letošní sezonu, a vedl si na něm velmi dobře: ve sprintu si vylepšil své dosavadní maximum, v týmovém sprintu pak vyhrál svůj úsek a celkově se svými parťáky obsadil 4. místo. Na konci letošního ročníku pak přišla na řadu výzva v podobě obhajoby českého mistrovského titulu na klasické trati a člen Enervit Teamu uspěl ve velkém stylu. Předchozímu zranění kotníku navzdory.

Tři závody na MS

V Estonsku, kde se v létě konal světový šampionát, Miloš Nykodým absolvoval tři závody. Sprint, týmový sprint a klasiku, kterou má nejraději. Zatímco na její trase zvolil několik špatných postupů a s 22. místem nebyl spokojený, stejné umístění ve sprintu bylo jeho historickým maximem na mistrovství světa. „A to jsem jednou špatnou volbou hned na první kontrole přišel o deset pozic,“ posteskl si při ohlédnutí za šampionátem, na kterém se mu skvěle dařilo v týmovém sprintu. „Vyhrál jsem svůj druhý úsek o 18 sekund a vytáhnul naši štafetu z osmého na třetí místo v těsném kontaktu pěti sekund za prvními. Po třetím úseku jsme byli dokonce druzí a nakonec jsme obsadili nádherné čtvrté místo jen kousek za medailemi.“

 

Sprintové maximum ve Světovém poháru

Start na dalších závodech dělily dva měsíce, během kterých Miloš Nykodým podstoupil kúru se spaním v kyslíkovém stanu v rámci přípravy na podzimní část sezony. Pak vyrazil na Světový pohár do Lotyšska, kde se příští rok bude konat mistrovství světa, a opět zabodoval ve sprintu. „15. místem jsem si udělal svoje maximum ve svěťáku, potenciál je na top desítku. Dařilo se mi i ve štafetě, kterou jsem rozbíhal a doběhl třetí pár sekund za prvními. Naopak se mi nevydařil závod na krátké trati, ve kterém se mi špatně běželo a udělal jsem i několik chyb,“ hodnotil svůj srpnový start ve Světovém poháru člen Enervit Teamu.

 

Obhajoba mistrovského titulu v ČR

V Lotyšsku měl následně absolvovat reprezentační soustředění, jenže hned při prvním tréninku si ošklivě vyhodil kotník a myslel, že pro něj sezona skončila. „Po třech dnech jsem ale začal kotník rozcvičovat a opírat se o něj a za další dva dny jsem byl schopný chodit. Poctivě jsem v Brně chodil třikrát denně na lokální kryoterapii a dvakrát na laser k fyzioterapeutce. Výsledkem byl start na celostátním závodě 12 dní po zranění a hlavně možnost zkusit obhájit titul na republikovém šampionátu na klasické trati.“

 

Do startu na MČR stihl Miloš Nykodým ještě jedno kolo Českého poháru a na konci září zamířil do Raspenavy za obhajobou, která byla velkou výzvou. Kvůli problémům s kotníkem toho moc nenaběhal, přesto se mu podařilo vyhrát kvalifikaci a následně i finále. „A to jsem chvilku myslel, že do finále nenastoupím, protože mě ten kotník v kvalifikaci strašně bolel. Ve finále jsem o něm ale naštěstí vůbec nevěděl a vyhrál jsem s velkou převahou před Vojtou Králem a Honzou Šedivým,“ radoval se staronový mistr republiky.

 

Po republikovém šampionátu Miloš Nykodým absolvoval ještě finále Světového poháru ve Švýcarsku, kde dokončil klasický závod na 16. místě.

 

Při tréninku i v závodech spoléhá na Enervit

Stejně jako v předchozích sezonách, i letos Miloše Nykodýma provázela na trénincích i v závodech sportovní výživa Enervit. „Nejraději mám, když si po dlouhém vydatném tréninku mohu udělat regenerační nápoj Enervit R2 Sport, který mi moc chutná. Dalším doplňkem, bez kterého si nedovedu představit skoro žádný závod, je Enervit PRE Sport, který dokonale nastartuje můj metabolismus pro spalování tuků. A během závodu do sebe cpu energetické gely a koncentráty,“ vyjmenovává své pomocníky pro lepší výkony. „Když běžím krátkou trať, používám jen PRE Sport, a když cítím, že jsem třeba jedl moc brzy, tak si třicet minut před startem loupnu i gel. Po závodě pak regenerační nápoj R1 Sport, který obsahuje o trošku víc BCAA, která jsou lepší právě po kratším intenzivnějším závodě,“ dodává elitní orientační běžec po náročné sezoně.

AKTUALITY

23/12
Přejeme vám hezké Vánoce a sportovní rok 2024!
19/12
Dárek na poslední chvíli? Máme!

Klasická objednávka z našeho e-shopu už to k vám do Vánoc nestihne - dnes jsme naposledy ve skladu a dopravci už mají plné kapacity - přesto dárek pro sportovce stále stíháte pořídit i u nás! Stačí, když objednáte poukázku na Enervit, kterou jsme schopní vám poslat e-mailem.

16/12
Poslední šance objednat Enervit na Vánoce

Rychle poběžte, než vám uteče možnost objednat Enervit s doručením do Vánoc! Dnešní objednávky (16. 12.) jsme schopní zítra dopoledne (17. 12.) poslat za vámi, aby do Vánoc dorazily. Pak už musíte počítat s tím, že dopravci nemusí stíhat...

12/12
Mrkněte na záznam semináře o mýtech spojených se sportovní výživou

Další ze seriálu našich on-line seminářů se zaměřil na mýty spojené se sportovní výživou. Pokud jste seminář nestihli, nabízíme jeho záznam. A rovnou pro vás chystáme i další seminář, který proběhne v lednu - směrem k Jizerské 50. 

11/12
Dáme vám až 1000 Kč na dárky od Enervitu

Poslední naše letošní akce je tu! Ode dneška do pondělí vám dáme až 1000 Kč na nákup dárků na našem e-shopu. Stačí nakoupit v období od 11. do 16. 12. a využít jeden ze slevových kódů níže. Vy sami tak rozhodnete, kolik vám na dárky dáme.

Více aktualit

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Proč moje výkonnost klesá, když naopak trénuji víc?

S tímhle typem dotazu se v praxi setkáváme často. Ve snaze zvýšit svou výkonnost si sportovci na tréninku přidávají a těší se na lepší výsledky v závodě. Jenže místo nich přichází spíše pokles výkonnosti a často i únava ještě před začátkem tréninku. Důvodem často bývá špatná energetická bilance – organizmus prostě nemá dostatek energie na krytí svých potřeb navýšených sportem.

Gel vs. tyčinka – jaký je rozdíl v příjmu energie?

Pokud se ptáte, zda existuje rozdíl mezi příjmem energie během sportovního výkonu formou energetického gelu či tyčinky, pak vězte, že ano. Rozdíl tady je, dokonce významný. A to v rychlosti (za jak dlouho se účinek z přijaté energie dostaví), v okamžitém množství uvolněné energie i v čase, jak dlouho se bude energie uvolňovat. O těchto důležitých faktorech rozhoduje složení i konzistence energetického doplňku. A rozdíly najdete i mezi různými energetickými gely.

Kolik energie během výkonu brát? Dá se „předávkovat“?

I taková otázka od sportovců někdy padne a my jí rozumíme. Vychází z toho, že chtějí mít informace, kolik energie potřebují pro svůj výkon, ale i z obav, aby si nadměrným příjmem sacharidů zejména ze sportovní výživy (gely, tablety) neudělali zle. A také je zajímá, jak zefektivnit příjem energie na maximum. Na to všechno vám odpoví náš článek, samozřejmě z pohledu fyziologie.

Proč je důležitá výživa během výkonu a co jíst?

Stejně jako automobil spotřebovává během výkonu palivo v podobě benzínu nebo nafty, i lidský organismus se hýbe a projevuje svůj život spotřebou určitého typu energie. Zatímco motor automobilu spotřebovává stále jeden druh paliva, který má v nádrži, a v závislosti na rychlosti jízdy (a i zahřátí motoru) se mění jeho spotřeba, lidský organizmus má z tohoto pohledu propracovanější systém. Výkon sportovce není odkázán pouze na jeden druh energie, ale hned na čtyři. A všechny dokážeme ovlivnit naší stravou.

Proč sáhnout po sportovní výžviě

Sportovní výživa pomáhá s řešením cílů sportovců. Nejčastěji je to růst výkonnosti, regenerace po výkonu nebo správné nastavení organizmu na sportovní výkon. Vše se to děje na základě znalosti fyziologických pochodů v těle a rozhodně nemusíte být profesionály - vaše tělo bude při sportu reagovat podobně a sportovní výživu využije, aby se vám sprotovalo lépe. Principy fungování organizmu ři sportu jsou totiž jasně dané.

Více aktualit