Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Silvini Madshus Team ukončil úspěšnou sezonu historickým maximem

Nejlepší výsledek nejlepšího muže týmu ozdobil poslední start sezony v prestižním seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics. Silvini Madshus Team v něm dosáhl na 20. příčku zásluhou Jiřího Plisky, který byl druhým Čechem v cíli za Stanislavem Řezáčem, což platí i v celkovém individuálním pořadí. Dařilo se i Karolíně Grohové, která je také druhou nejlepší Češkou v seriálu. Šéf týmu Marek Pazderský je s letošní sezonou velmi spokojený a v rozhovoru hodnotí jak poslední starty, tak celý uplynulý ročník.  

V posledním závodě sezony jste brali 20. místo mezi muži zásluhou Jiřího Plisky a 15. místo mezi ženami díky Karolíně Grohové. Co říkáte na jejich výkony? Byl to váš nejvydařenější závod v sezoně?

Výkony to byly nádherné a nezbývá nic jiného než před všemi smeknout. Pro Jirku to je historicky nejlepší výsledek ve Visma Ski Classics. Navíc se jednalo o hodně dobře obsazený závod, kde mezi prvními 40 byli v podstatě pouze profíci, o to je Jirkův výkon hodnotnější. Souboj o nejlepšího Čecha prohrál pouze o 3 vteřiny se Standou Řezáčem, který na rozdíl od Jirky nedělá celý život nic jiného než lyžování. Těžko říct, jestli to byl pro nás nejvydařenější výsledek sezony, Kája zajela ještě lépe na Jizerské 50, kde byla dokonce osmá.


Týden před Ylläs-Levi jste absolvovali náročný Reistadlopet – jak ho hodnotíte?

Krásný závod v neuvěřitelné scenérii a zároveň neskutečně těžký. Chvíli po startu se jede kopec, se kterým si nezadá nejedna modrá sjezdovka. Jako zážitek to bylo super, co se týče výsledku, tak to bylo trochu horší. Na takový závod chce být trochu jinak připravený, což jsme doposud neměli šanci poznat, navíc se nám třeba u Jirky ani nepovedlo zvolit nejlepší lyže. Stejně jako v ostatních závodech jsme se naopak mohli spolehnout na sportovní výživu od Enervitu – sázíme na energetické gely, kterých se vždy spotřebuje opravdu spousta, oblíbili jsme si také Enervit PRE Sport před startem a regenerační Enervit Recovery Drink (dříve R2 Sport) i proteinové nápoje po výkonu. Ionťák Enervit Isotonic Drink je základ na každém závodě.


Jaké je hodnocení celé uplynulé sezonu VSC z pohledu šéfa týmu?

Krásná, dlouhá a radostná sezona. Ukázali jsme, že pokud vezmeme jen naše závodníky, tak jsme v některých závodech byli nejlepší, nejhůře však vždy druzí, jen asi ve dvou případech třetí v našich týmech. Jirka Pliska skončil nakonec jako druhý nejlepší Čech a je velká škoda, že byl uprostřed sezony tři týdny nemocný. Přišel tak o Jizerskou 50 a formu, kterou pak pracně znovu budoval a vrátila se mu až na konec sezony. Ostatní kluci šli výsledkově také hodně nahoru, zejména Vašek a Michal Sedláčkovi a Pavel Janeček. I mladí závodníci se ukázali v dobrém světle. V ženách je pak z našich na druhém místě celkově Kája Grohová, která objela jen polovinu závodů, takže i tady se jedná o velkou parádu. Šárka Vyštejnová toho sice moc nemohla objet, ale její výkon na Vasaloppetu stál opravdu za to! Na každém ze závodů jsme byli vidět a myslím, že jsme zanechali opět velkou českou stopu.


Přidat můžeme i hodnocení sezony z pohledu dalších závodů mimo VSC…

Tam je to opět na jedničku! Soustředili jsme se letos spíše na zahraničí, ale i na závodech v Česku se nám hodně dařilo a byly závody, kde jsme byli absolutně dominantní. Máme spoustu umístění na stupních vítězů, a to mě samozřejmě těší. To, že jsme nevyhráli všechno, mi přijde normální a je to i dobře. Není nejlepší, když je někdo dlouhou dobu příliš dominantní, jako jsme doposud byli my. I tak máme celkovou vítězku SkiTour Ladu Lankovou, třetího Vaška Sedláčka a v týmech jsme byli jen kvůli nemoci těsně druzí.


Kdo z členů týmu vám letos svými výsledky a výkony udělal největší radost?

Radost mi udělali v podstatě úplně všichni. Nesmíme zapomínat, že náš tým tvoří amatéři, kteří chodí do práce nebo studují a ve svém volném čase se věnují tomuto časově i finančně značně náročnému sportu. Proto když vidím, jak trénují a dřou celé léto, jejich přístup a u většiny i chuť pomoci týmu, tak mám prostě radost a výsledky už jsou jen třešinkou na dortu. Největší radostí je pro nás už dlouhodobě Jiří Pliska – to, co předvádí, je opravdu neuvěřitelné!


V týmovém pořadí Visma Ski Classics vám patří 17. příčka. Jak jste s ní spokojený?

Spokojeni jsme s jednotlivými výkony, 17. příčka mezi týmy úplně neodpovídá tomu, co jsme předváděli na trati. Systém bodování je poměrně složitý a my měli celkem velkou smůlu asi u čtyř závodů, kdy nám oproti plánu někdo kvůli nemoci vypadl. Pokud se podívám na bodové součty, tak bylo hratelné s trochou štěstí i 12. místo. Rozdíly jsou tam naprosto minimální a chyběl nám jeden výsledkově lépe povedený závod než ostatním.


Jak jste si užili závěrečnou party VSC?

Nepamatuji se (smích). To je samozřejmě vtip, alkohol tam sice teče proudem, ale jen do určité míry a jedná se spíše o takovou velkou hromadnou večeři s uvolněnou atmosférou, kdy si všichni povídají a plánují, co budou dělat příští rok. My jsme letos uctili Jizerskou 50, když jsme dorazili v dobovém oblečení lyžníků ověšeni originál historickými startovními čísly z tohoto závodu.


Jaké plány máte na další, už nelyžařské měsíce? Plánujete pořádání jarních a letních závodů, kterých se budou účastnit i vaši členové?

Aspoň na den vypnout telefon, vyspat se, udělat si pohodu, být první víkend v letošním roce doma, věnovat se rodině… A pak to zase začne – od června najíždíme na systém soustředění, kdy nabízíme naším členům každý měsíc alespoň jedno. Zároveň začíná seriál 14 závodů na kolečkových lyžích, které náš tým pořádá.