Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna
Výživová poradna

Co a k čemu jsou AMINOKYSELINY?

Aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin, které mají v organizmu funkci především stavebních látek. Lidské tělo však velmi často „staví“ především z peptidů, což je různé spojení několika aminokyselin. Z 21 aminokyselin, s nimiž náš organizmus pracuje, lze vytvořit obrovské množství různých peptidů, které slouží jako základní stavební i regenerační materiál v těle. Právě díky těmto vlastnostem jsou bílkoviny a některé níže uvedené aminokyseliny nezbytné pro růst výkonnosti vytrvalců.

Z 21 aminokyselin je 7 esenciálních, které si tělo nedokáže samo vytvořit. Těmi jsou valin, leucin, izoleucin, fenylalanin, tryptofan, lyzin, methionin a threonin. Ostatní aminokyseliny jsou neesenciální a lidský organizmus si je tedy dokáže sám vyrobit z různých živin přijímaných potravou.

 

Jaké aminokyseliny jsou důležité pro vytrvalce?

Asi nejznámější jsou tzv. BCAA neboli větvené aminokyseliny (Branched Chain Amino Acids), mezi které patří leucin, isoleucin a valin. Tělo si tyto esenciální aminokyseliny neumí vyrobit a je tedy odkázáno výhradně na jejich příjem potravou. Aminokyseliny BCAA tvoří až 35 % obsahu svaloviny, jejich přirozeným zdrojem je tak bílé drůbeží maso (kuře, krocan), hovězí maso nebo mořské ryby a také luštěniny (fazole, čočka, hrách).

 

Pro růst výkonnosti je vhodný příjem BCAA bezprostředně po tréninku, kdy může snížit nadměrnou činnost katabolických hormonů způsobujících rozpad tkání (včetně svalových) a obnovit anabolické procesy podporující růst a obnovu tkání (Carli a kol., 1992). Asi nejvíce je schopen zlepšit regeneraci svalů bezprostředně po skončení cvičení leucin, u něhož bylo prokázáno, že působí na dvě molekuly podporující tvorbu bílkovin. I to je důvod, proč v případě kvalitních regeneračních produktů sportovní výživy (Enervit BCCA, Recovery Drink) je vyšší zastoupení leucinu oproti ostatním aminokyselinám (poměr leucin:isoleucin:valin 2:1:1).

 

Větvené aminokyseliny jsou ale důležité i během tréninku, kdy vstupují do energetického metabolismu a jsou využívány jako zdroj energie, kdy dochází ke štěpení svalové hmoty na energii (katabolismus). Pokud dodáme větvené aminokyseliny formou sportovní výživy, tak této nepříznivé situaci zabráníme, protože spotřebované aminokyseliny jsou ihned nahrazeny.

 

Pamatujte i na glutamin

Pro vytrvalce je čtvrtou významnou aminokyselinou glutamin, neboť náročné tréninky a závody či zápasy mohou snížit přirozenou produkci glutaminu v organizmu. Byť je glutamin neesenciální aminokyselina, v případě náročné tréninkové přípravy se i z něj stává aminokyselina esenciální, kterou musíme do organizmu dodávat potravou nebo suplementací (Rowbotton a kol., 1996).

 

Je třeba zdůraznit, že stejný efekt na tvorbu glutaminu může mít i zdánlivě nenáročná běžná tréninková příprava, ale zařazená do náročného pracovního a denního režimu. Když hladina glutaminu klesá, imunitní systém ztrácí výkonnost a organizmus odolnost proti infekcím (Castell a Newsholme, 2001; Castell, 2003). Kromě toho je pokles této aminokyseliny biochemickým ukazatelem přetrénování (Rowbotton a kol., 1996). Proto doporučujeme zvláště ve fyzicky i psychicky náročných obdobích používat glutamin večer před spaním i za účelem podpory růstového hormonu, který za nás především přes noc vykonává náročnou regenerační práci, k níž potřebuje mimo jiné i velké množství aminokyselin jako nezbytného stavebního materiálu.

 

Čistý zdroj aminokyselin BCAA i glutaminu najdete v portfoliu Enervitu (https://eshop.enervit.cz), stejně jako proteinové a regenerační nápoje, které samozřejmě aminokyseliny také obsahují. 

VÝŽIVOVÁ PORADNA

Jak fungují produkty Enervit C2:1 a proč je zařadit do sportovních výkonů

Nová řada produktů Enervit C2:1 se vyznačuje vysokým obsahem sacharidů v optimálním složení a poměru (2:1 glukóza:fruktóza) pro maximální možný příjem energie během výkonu. Ideální je tak pro dlouhotrvající výkony a intenzivní sportovní výkony vyžadující velký příjem energie přesahující 60 g za hodinu. Jak to dělají a proč zrovna hranice 60 gramů? Na to vše odpovídá náš článek.

Víte, že... pivo opravdu není nejlepší iontový nápoj?

Možná občas slýcháte, že pivo je nejlepší „ionťák“, zvlášť mezi rekreačními sportovci je to celkem rozšířené. Ale pravda to není. Zatímco iontový nápoj vám pomáhá, pivo škodí. Proč? Protože iontový nápoj obsahuje vše potřebné pro váš výkon (energie, minerální látky, tekutiny), pivo naopak prakticky nic. Naopak obsahuje alkohol, který tělo bere jako jed a začne se prioritně věnovat tomu, aby ho zpracovalo a dostalo z těla ven. Na ostatní najednou není prostor a vašemu výkonu to výrazně škodí...

PODCAST: Co jíst po sportu

Poslechněte si náš podcast s tematikou výživy ve sportu! Věnujeme se v něm tomu, co a proč jíst po sportu, abyste tělu dopřáli kvalitní regeneraci. Právě ta je klíčem k růstu výkonnosti. Podcast je přínosný pro cyklisty, běžce, triatlonisty i další vytrvalostní sportovce. Podcast si můžete rovnou pustit, nebo stáhnout a mít ho tak k dispozici kdekoli - třeba při sportu nebo vašich cestách.

Co a proč jíst a pít ihned po sportovním výkonu?

Víte, kdy skutečně roste vaše výkonnost? Ve fázi regenerace, tedy v době po skončení tréninku! Mnozí sportovci se chybně domnívají, že k růstu výkonnosti dochází během tréninku, ale opak je pravdou. Trénink znamená pokles výkonnosti, růst únavy a vyčerpání, kdy se organizmus nachází v nežádoucím stavu katabolismu (nedostatek energie). Jak a kdy mu rychle dodat vhodné látky pro potřebnou obnovu?

Jakou zvolit strategii pro hubnutí a současný růst výkonnosti?

Tuhle otázku dostáváme čaato a odpověď je jednoduchá – tyto cíle jdou proti sobě. Každý z nich vyžaduje zcela opačný přístup, takže soustředit se na oba zároveň je stejné, jako snažit se v lese trefit jednou ranou dva zajíce. Když se však budete soustředit jen na jeden, a to ten správný cíl, přinese vám obojí.

Více aktualit

AKTUALITY

27/3
Jaký byl 16. ročník SkiTour?

Největší český seriál v běhu na lyžích má za sebou už 16. ročník, do jehož hodnocení se počítalo šest českých a jeden polský závod. Organizátory na začátku potrápilo počasí, které stálo za překládáním a rušením závodů, pak je ale potěšil účastnický rekord na legendární Jizerské 50. Na žádném ze závodů samozřejmě nechyběl Enervit, dlouholetý výživový partner seriálu a nepostradatelný parťák všech běžců a běžkyň na lyžích.

22/3
NOVINKA: řada Enervit C2:1 pro maximální výkon

Uvádíme novou řadu produktů pro doplňování energie během výkonu vycházející z fyziologických zákonů a praktických potřeb sportovců. Ve spojení s profesionály z cyklistických stájí UAE Team Emirates a Trek-Segafredo Enervit vyvinul novou řadu energetických doplňků C2:1, jejíž název odkazuje na hlavní přínos – obsah dvou druhů sacharidů (glukózy/maltodextrinu a fruktózy) v optimální kombinaci (2:1), aby mohly dodat maximální množství energie během sportu. 

20/3
Budeme na veletrhu For Bikes - přijďte za námi!

Navštívit náš červený stánek, konzultovat otázky správné výživy při sportu a vybavit se špičkovou sportovní výživou pro vytrvalce můžete na tradičním cyklistickém veletrhu For Bikes, který proběhne od 24. do 26. března na výstavišti v pražských Letňanech. Představíme na něm i zbrusu novou řadu produktů, se kterými vás na našem webu seznámíme poprvé ve středu.

13/3
Tadej Pogačar ovládl závod Paříž-Nice

První účast, první vítězství. Navíc ve velkém stylu. Tadej Pogačar, který stejně jako celý jeho tým UAE Emirates spoléhá na Enervit, triumfoval ve slavném závodě s velkým přehledem. V poslední etapě odmítl hlídání svého náskoku v čele celkového pořadí, sám zaútočil a vyhrál i poslední etapu, čím si připsal třetí vítězství.

6/3
Hokejisté Pardubic ovládli základní část extraligy

Nejvyšší česká hokejová soutěž zná všechny postupující do play-off i jeho předkola. Extraligu ovládli hokejisté Pardubic, kteří podobně jako některé další týmy spoléhají na sportovní výživu Enervit. O jejich triumfu bylo jasno už 4 kola před koncem základní části.

Více aktualit